Koronawirus. Najnowsze informacje z Polski i świata [ZAPIS RELACJI]

Świat
Koronawirus. Najnowsze informacje z Polski i świata [ZAPIS RELACJI]
PAP/EPA/JEON HEON-KYUN
Śledź naszą relację na żywo. Najnowsze informacje dotyczące pandemia koronawirusa.

We Włoszech rozpisano przetarg na ponad 100 milionów strzykawek potrzebnych do szczepionek przeciwko koronawirusowi. Z najnowszych badań wynika, że ryzyko zakażenia się Covid-19 w wyniku dotykania banknotów jest niskie. Synagoga Yetev Lev w nowojorskim Williamsburgu została ukarana grzywną w wysokości 15 tys. dolarów za zorganizowanie w czasie pandemii ślubu z udziałem tysięcy ludzi.

Bądź na bieżąco - najważniejsze informacje o pandemii COVID-19 w Polsce i na świecie w polsatnews.pl.

msl/hlk/ polsatnews.pl, PAP
Czytaj więcej
Zapis relacji
Relacja zakończona

Niemcy przedłużą do 20 grudnia obowiązujące od początku listopada ograniczenia związane z pandemią koronawirusa, powiedziała w środę kanclerz Angela Merkel po spotkaniu z premierami krajów związkowych.

W ciągu ostatniej doby w Hiszpanii zanotowano 10,2 tys. przypadków koronawirusem - podał w środę minister zdrowia tego kraju Salvador Illa, informując jednocześnie o 369 zgonach osób zakażonych, stwierdzonych od wtorku.

W ciągu ostatniej doby w Turcji zmarło 168 osób zakażonych koronawirusem, najwięcej od początku epidemii - poinformował w środę na konferencji prasowej minister zdrowia Fahrettin Koca. Dzień wcześniej zanotowano 141 zgonów z Covid-19.

W ciągu ostatnich 24 godzin zarejestrowano 28 351 zakażeń koronawirusem - to też najwięcej od początku epidemii. Ankara po raz pierwszy od lipca w ogólną liczbę zakażeń SARS-CoV-2 włączyła przypadki bezobjawowe.

We Francji zanotowano w ciągu minionej doby 16 282 nowe przypadki koronawirusa, co oznacza duży wzrost w porównaniu z danymi z wtorku, gdy poinformowano o 9155 nowych zakażeń. W kraju zmarło w tym czasie 380 osób - podało w środę ministerstwo zdrowia.

W Portugalii, gdzie ostatniej doby liczba zakażeń koronawirusem wzrosła o 5,2 tys., do 274 tys., zmarło 71 zainfekowanych osób - ogłosiły w środę służby medyczne tego kraju. Potwierdziły też, że powracający na Maderę zagraniczni rezydenci będą musieli przejść dwa testy na obecność SARS-CoV-2.

W Wielkiej Brytanii w ciągu ostatniej dobry zarejestrowano 696 zgonów z powodu Covid-19, co jest najwyższą liczbą od 5 maja, oraz wykryto 18 213 zakażeń koronawirusem - podał w środę po południu brytyjski rząd.

Ponad 60 mln przypadków zakażenia koronawirusem stwierdzono na świecie od początku pandemii - przekazała w środę agencja AFP, powołując się na informacje z poszczególnych krajów.

ZOBACZ: Liczba zakażeń koronawirusem na świecie przekroczyła 60 mln

Odwołanie sezonu narciarskiego we Włoszech przyniosłoby 20 mld euro strat miejscowościom górskim - taką prognozę przedstawili w środę szefowie wydziałów do spraw turystyki alpejskich regionów kraju. Chcą spotkania z ministrem finansów Roberto Gualtierim.

722 osoby zmarły w ciągu doby we Włoszech na Covid-19, potwierdzono 25853 następne przypadki koronawirusa w 230 tys. testów - poinformowało w środę Ministerstwo Zdrowia.

GIS zaktualizował wytyczne przeciwepidemiczne dla przedszkoli i żłobków. Wykreślono z nich zapisy, że do placówek nie mogą przychodzić dzieci i pracownicy, jeśli ich domownicy przebywają na kwarantannie.

W pierwszym tygodniu grudnia Austria rozpocznie ogólnopaństwową akcję przeprowadzania masowych dobrowolnych testów na nosicielstwo koronawirusa na wzór Słowacji i włoskiej Górnej Adygi - poinformował w środę w Wiedniu austriacki kanclerz Sebastian Kurz.

Prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk zwrócił się do ministra zdrowia o przywrócenie dotychczasowego sposobu raportowania danych epidemiologicznych. Nowa metoda prezentowania statystyk uniemożliwia samorządom podejmowanie skutecznych działań związanych z epidemią – argumentuje.

Według ostatnich danych Opolskiego Urzędu Wojewódzkiego w regionie na 1121 łóżek szpitalnych dla chorych na COVID-19 zajęte są 643 łóżka. Na pacjentów czekają 33 respiratory.

Rozwiązanie dotyczące ferii ma nas uchronić przed trzecią falą pandemii, która na dodatek miałaby okazję spotkać się ze szczytem zachorowań na grypę występującym w lutym, czy na przełomie lutego i marca - podkreślił w środę minister zdrowia Adam Niedzielski.

ZOBACZ: Bonifikaty za oddane osocze. Premier o szczegółach

Rząd Litwy przedłużył do 17 grudnia obowiązującą w kraju od trzech tygodni kwarantannę. Od 10 grudnia można będzie w małych grupach odwiedzać muzea, galerie, organizować wycieczki. "Obserwujemy pewne zmniejszenie liczby zachorowań, sytuacja jednak pozostaje trudna" - oświadczył w środę minister zdrowia Aurelijus Veryga.

Bułgarski rząd zatwierdził plan wprowadzenia od piątku 21-dniowego lockdownu - poinformował w środę minister zdrowia Kostadin Angełow. Zamknięte zostaną m.in. centra handlowe, siłownie i baseny, w restauracjach posiłki będą podawane tylko na wynos, uczniowie będą się uczyć zdalnie.

Chcemy odrzucenia w całości projektu ustawy o kadrach medycznych - oświadczyła Naczelna Izba Pielęgniarek i Położnych. Odnosząc się do tych żądań minister zdrowia powiedział, że ma nadzieję, iż razem uda się wypracować rozwiązanie dobre dla pacjentów. NIPiP poinformowała w środę, że w Polsce jest 30 tys. pielęgniarek i położnych, które są w stanie zabezpieczyć odpowiednią opiekę pacjentom.

Wraz z drastycznym nasileniem się liczby docierających na Wyspy Kanaryjskie nielegalnych imigrantów władze tej hiszpańskiej wspólnoty autonomicznej wydały zgodę na masowe umieszczanie przybyszów w hotelach. W opustoszałych z powodu epidemii koronawirusa placówkach zakwaterowanie znalazło już ponad 6 tys. imigrantów z Afryki.

Francuskie władze ustaliły, że od soboty w dobie pandemii koronawirusa maksymalnie 30 osób może przebywać w trakcie nabożeństwa w miejscach kultu religijnego. Decyzja wywołała "rozczarowanie" biskupów katolickich oraz przedstawicieli protestantów i muzułmanów we Francji. Biskupi katoliccy np. chcą dostosowania limitu do wielkości kościoła.

W 2021 r. rząd Portugalii z powodu utrzymującej się epidemii koronawirusa zatrudni w szpitalach dodatkowych 4200 pielęgniarek i lekarzy, a przyszłoroczne szczepienia na Covid-19 będą prowadzone m.in. w aptekach - ogłosił w środę resort zdrowia tego kraju.

826 więźniów we Włoszech i 1042 pracowników zakładów karnych jest obecnie zakażonych koronawirusem - poinformował w środę minister sprawiedliwości Alfonso Bonafede. Zdecydowana większość więźniów nie ma objawów - dodał.

Wzrasta liczba ozdrowieńców, w ostatnim czasie to 15 tys. osób - powiedział w środę premier Mateusz Morawiecki. Zwrócił uwagę, że najważniejszym wskaźnikiem stabilności systemu zdrowia jest obecnie liczba zajętych łóżek i respiratorów przez pacjentów zakażonych koronawirusem. - Z jednej strony cały czas w ostatnich tygodniach przyrasta liczba dostępnych łóżek, ale na szczęście też coraz mniej pacjentów potrzebuje łóżek i łózek respiratorowych - zaznaczył.

Można korzystać z ulgi podatkowej PIT, a także dwóch dni wolnych od pracy, ulgi na transport kolejowy - mówił o bonifikatach dla oddających osocze premier. 

WIĘCEJ: Bonifikaty za oddane osocze. Premier o szczegółach [OGLĄDAJ]

Premier Norwegii Erna Solberg ogłosiła w środę przedłużenie o trzy tygodnie restrykcji, związanych z epidemią koronawirusa. Według szefowej rządu ma to pomóc w obchodzeniu, jak to określiła, w miarę normalnych Świąt Bożego Narodzenia.

Na mocy odpowiedniego zarządzenia wprowadzone zostanie dodatkowe 3-procentowe finansowanie dla szpitali działających w oparciu o tzw. kartę onkologiczną i szpitali, które wykonują dużo świadczeń onkologicznych - poinformował w środę p.o. prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia Filip Nowak. Przekazał także, że "zaproponowaliśmy dodatkowe, wyższe finansowanie dla pacjentów z koronawirusem, których można uznać za mniej samodzielnych i którzy wymagają większej opieki; stawka w izolatoriach wzrośnie z 220 do 270 lub 330 zł".

Z dostępnością szczepionki na koronawirusowa nie będzie żadnego problemu. Jako państwo nie możemy na tym oszczędzać i wszelkie zasoby będą w to zaangażowane – zapewniał na środowej konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski.

Brytyjski PKB skurczy się w tym roku o 11,3 proc., co będzie największym spadkiem od ponad 300 lat, a do poziomu sprzed wybuchu pandemii wróci dopiero w czwartym kwartale 2022 r. - zapowiedział w środę minister finansów Rishi Sunak.

Intensywnie pracujemy nad tym, by na każdym etapie leczenia zapewnić takie rozwiązania, które by zmniejszyły liczbę zgonów - mówił w środę minister zdrowia Adam Niedzielski. Wskazał, że jednym z tych rozwiązań jest wprowadzenie testów antygenowych do karetek.

WIĘCEJ: Trzecia fala pandemii. Minister zdrowia: może nastąpić na przełomie lutego i marca [TRANSMISJA]

Do wojewódzkich szpitali kolejny raz w tym roku trafia specjalistyczny sprzęt diagnostyczny - poinformował we wtorek marszałek województwa łódzkiego Grzegorz Schreiber. Do tej pory samorząd województwa kupił sprzęt medyczny i środki ochrony osobistej za ponad 100 mln zł.

Resort rolnictwa przygotował projekt zmian rozporządzenia, który umożliwi prowadzenie badań w celu wykrywania zakażeń SARS-CoV-2 u norek. Projet trafił do prac rządowych. Chodzi o zmianę rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z 17 grudnia 2004 r. w sprawie określenia jednostek chorobowych, sposobu prowadzenia kontroli oraz zakresu badań kontrolnych zakażeń zwierząt.

Utrzymywanie szpitali tymczasowych jest zasadne, gdyż nie wiemy, jak będzie wyglądała epidemia za trzy tygodnie - powiedział pulmonolog dr n. med. Jacek Nasiłowski, który pracuje w szpitalu tymczasowym na PGE Narodowym. Podkreślił, że w decyzjach nie można się "rzucać od bandy do bandy".

Ministerstwo Zdrowia zaktualizowało w środę wykaz laboratoriów diagnostycznych wykonujących badania wykrywające zakażenie SARS-CoV-2. Na liście jest 256 laboratoriów, najwięcej w woj. mazowieckim – 40, a najmniej w woj. lubuskim i opolskim – po pięć.

W woj. łódzkim jest 1139 wolnych łóżek I, II i III poziomu szpitalnego leczenia COVID-19, a także 134 gotowe do użycia respiratory – powiedziała w środę PAP rzeczniczka wojewody Dagmara Zalewska.

W szpitalach na Podkarpaciu jest 2212 łóżek dla pacjentów z COVID-19. Zajętych jest 1235 z nich – poinformował w środę rzecznik wojewody podkarpackiego Michał Mielniczuk. Zaznaczył, że w regionie z 189 respiratorów zajęte jest 131 stanowisk.

Uniwersytet Medyczny w Lublinie przywraca zajęcia w systemie stacjonarnym – poinformował w środę rzecznik prasowy uczelni Wojciech Brakowiecki. Powrót do zajęć stacjonarnych odbywać się będzie według ustalonego harmonogramu. Brakowiecki podał w komunikacie prasowym, że decyzję o przywróceniu zajęć stacjonarnych na uczelni podjął rektor Uniwersytetu Medycznego prof. Wojciech Załuska oraz Kolegium Dziekańskie uczelni.

Całodobowy punkt pobierania wymazów, pierwszy w woj. świętokrzyskim, działa od środy w Kielcach. Mieści się przy al. Legionów obok stadionu Korony. W woj. świętokrzyskim funkcjonuje już 35 punktów pobrań wymazów, z tego siedem w stolicy regionu.

Z powodu niewystarczających zapasów i gwałtownego wzrostu cen po wybuchu pandemii Covid-19 Wielka Brytania wydała na ich zakup pięć razy więcej, niż wydałaby przed pandemią, co oznacza dodatkowe 10 miliardów funtów - poinformowało w środę Krajowe Biuro Audytorskie (NAO).


Polska do poziomu PKB sprzed pandemii powróci na początku 2022 r. - uważa główna ekonomistka EBOR Beata Javorcik. Paweł Nierada z zarządu BGK wskazuje, że nikt nie może jeszcze oszacować, na ile trudna dla polskiej gospodarki będzie druga fala kryzysu. "Na rok 2021 prognozujemy wzrost PKB o 3 proc., wiec to nie będzie jakieś spektakularne odbicie się. Do poziomu PKB sprzed pandemii Polska powróci dopiero na początku roku 2022, według naszych prognoz. Czyli te dwa lata z punktu widzenia wzrostu gospodarczego będą stracone" - powiedział w środę podczas Impact finance'20 główna ekonomistka Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju (EBOR) Beata Javorcik.

Ponad 20 proc. z ponad 5 tys. dotychczas przebadanych w kierunku koronawirusa pracowników systemu pomocy społecznej w woj. śląskim nie zdawało sobie sprawy, że są zakażeni SARS-CoV-2 – wynika z prowadzonych w regionie testów. Wykrywanie bezobjawowych zakażeń jest kluczowe w walce z pandemią – wskazują specjaliści.

Francuskie ośrodki narciarskie prawdopodobnie będą zamknięte w święta Bożego Narodzenia i ich otwarcie nastąpi dopiero w styczniu. - To dla nas zimny prysznic, wszystko się zawaliło; to katastrofa – komentują decyzję władz merowie i przedstawiciele branży.

Tegoroczna iluminacja z powodu pandemii rozbłyśnie w znacznie mniejszym zakresie niż w poprzednich latach - przekazał w środę stołeczny ratusz. Miasto w tym roku zrezygnowało z kilku lokalizacji, w których do tej pory była iluminacja. Jednak, jak poinformował magistrat, w miejscach reprezentacyjnych, na głównych traktach iluminacja w tym roku rozbłyśnie. "Chcemy dać mieszkańcom Warszawy w tym trudnym czasie epidemii choć odrobinę świątecznej atmosfery i normalności" - podkreślono.

860 pacjentów przebywa w szpitalach w Podlaskiem z powodu zakażenia koronawirusem. Zajętych jest 70 ze 107 respiratorów dla chorych z COVID-19 – podaje Podlaski Urząd Wojewódzki w Białymstoku. W szpitalach regionu są 1 652 łóżka covidowe i 107 respiratorów dla zakażonych koronawirusem (dane z wtorku). Dane o liczbie łóżek i respiratorów w ostatnich dniach nieco się zmieniają, ale nieznacznie.

Od soboty władze Tokio będą znów prosić bary i restauracje, aby kończyły pracę o godz. 22 – powiedziała w środę gubernator stolicy Japonii Yuriko Koike. Ma to zatrzymać wzrost liczby zakażeń koronawirusem, określany w tym kraju jako trzecia fala pandemii.

Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek oddał w środę osocze w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa. Zachęca do tego innych, którzy przebyli COVID-19 – poinformował na Twitterze resort edukacji.

 

Nie jest powiedziane, że Tarcza Finansowa 2.0 będzie końcem pomocy dla przedsiębiorców, będziemy pomagać tak długo, jak będzie potrzeba - mówił w środę podczas konferencji online Impact Finance'20 minister finansów, funduszy i polityk regionalnej Tadeusz Kościński.

Ogłoszone restrykcje sanitarne dla wyciągów narciarskich są nie do udźwignięcia lub bardzo skomplikują działanie szkółek narciarskich. Powodują one zagrożenie dla miejsc pracy wielu tysięcy instruktorów narciarstwa i snowboardingu – uważają instruktorzy narciarscy.

Austriaccy skoczkowie Gregor Schlierenzauer i Philipp Aschenwald oraz trener reprezentacji Andreas Widhoelzl mieli pozytywne wyniki testu na koronawirusa – poinformowała miejscowa federacja na oficjalnej stronie interntowej.

W tym roku na prezenty, żywność, podróże oraz spotkania z najbliższymi na święta zamierzamy przeznaczyć średnio 1 318 zł, czyli o 29 proc. mniej niż rok temu - wynika z 23. edycji międzynarodowego badania Deloitte „Zakupy świąteczne 2020”.

W ustawie antycovidowej, którą zamuje się Senat, są narzędzia wsparcia dla branż, które zostały dotknięte obostrzeniami; jako klub PiS złożymy poprawki do noweli rozszerzające katalog branż, które będą mogły skorzystać z pomocy - zapowiedziała w środę senator PiS Maria Koc.

Objawy PIMS-TS, czyli dziecięcego zespołu pocovidowego, pojawiają się kilka tygodni po przebytym zakażeniu koronawirusem. Najczęściej pierwszym objawem jest wysoka gorączka, trwająca dłużej niż trzy dni – mówi prof. Przemko Kwinta, pediatra i neonatolog.

W kilku chińskich miastach zgłoszono w ostatnich dniach nowe zakażenia koronawirusem, co podsyciło obawy o drugą falę pandemii w tym kraju. Lokalni urzędnicy w Szanghaju i Tiencinie twierdzą, że wirus przybył z zagranicy na importowanych towarach.

Ostatniej doby laboratoria diagnostyczne wykonały ponad 48,4 tys. testów na wykrycie koronawirusa. W tym czasie lekarze podstawowej opieki zdrowotnej wydali blisko 23 tys. skierowań na wymaz – podało w środę Ministerstwo Zdrowia.

Sklepy we Francji mogą być otwarte w każdą niedzielę aż do Bożego Narodzenia – poinformował minister gospodarki i finansów Bruno Le Maire w środę w radiu France Inter. Zamknięte od 30 października sklepy z artykułami inne niż żywnościowe będą otwierane od 28 listopada.

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen ostrzegła w środę w Parlamencie Europejskim przed zbyt szybkim złagodzeniem restrykcji mających na celu powstrzymanie rozprzestrzeniania się koronawirusa, wskazując na ryzyko trzeciej fali pandemii po świętach.

Na Ukrainie we wtorek wykryto 13 882 kolejnych infekcji SARS-CoV-2, 229 zakażonych zmarło, a 8420 pacjentów wyzdrowiało - przekazał w środę minister ochrony zdrowia Maksym Stepanow. Zakażenie potwierdzono u 684 dzieci i 615 pracowników służby zdrowia.

Mamy 15 362 nowe przypadki koronawirusa - poinformowało w środę Ministerstwo Zdrowia. W sumie od początku epidemii odnotowano 924 tys. 422 zakażeń. Nie żyje też 674 kolejnych osób - to rekord zgonów od początku pandemii. Do tej pory zmarło 14 tys. 988.

Tutaj dowiesz się więcej.

fot. PAP/EPA/MARTA PEREZ

MZ: 15 362 nowe zakażenia koronawirusem; zmarły 674 osoby - najwięcej od początku epidemii

3806 nowych zakażeń koronawirusem wykryto w ciągu ostatniej doby na Węgrzech i zmarło 106 chorych na Covid-19 – poinformowano w środę na rządowej poświęconej pandemii.

Część Polaków to zbytni optymiści; nie doceniają zagrożeń dotyczących zdrowia - mówi dr. hab. Wojciech Kulesza, psycholog z Uniwersytetu SWPS, komentując niechęć części społeczeństwa do testowania się na COVID-19. Dodaje, że takie osoby często nie chodzą też na badania okresowe.

507 osób zmarło w Rosji w ciągu minionej doby z powodu Covid-19 - poinformował we wtorek sztab ds. walki z pandemią. To najwyższy dotąd dobowy przyrost zgonów. Jest on wyższy niż w poniedziałek, gdy również przekroczył wcześniejsze wskaźniki.

15 kleryków Wyższego Śląskiego Seminarium Duchownego w Katowicach pomoże opiekować się chorymi w szpitalu tymczasowym, który za kilka dni ma zacząć działać w Międzynarodowym Centrum Kongresowym. Szpitale, nie tylko tymczasowe, wspomagają też studenci i ratownicy górniczy.

Utrzymanie się w tym tygodniu dziennej liczby 10 tys. nowych zakażeń koronawirusem świadczyć będzie o zmniejszeniu się transmisji wirusa w społeczeństwie - ocenił w środę prof. Andrzej Horban, główny doradca premiera ds. COVID-19. Bylibyśmy szczęśliwi, gdyby tak się stało - podkreślił.

502 534 osoby zakaziły się dotąd w Czechach koronawirusem - wynika z opublikowanych w środę danych resortu zdrowia. We wtorek wykryto 5854 nowych infekcji, o 1600 więcej niż przed tygodniem. Aktywnych zakażeń jest 78 203. W szpitalach przebywa 5497 pacjentów z Covid-19.

Skocznia narciarska w niemieckim Willingen będzie w tym roku wykorzystana do wyjątkowego wydarzenia. W wieczór wigilijny zostanie odprawiona na niej... msza święta. W ten sposób proboszcz parafii chce zmniejszyć zagrożenie zakażenia koronawirusem wśród wiernych.

fot. Wikipedia/CC BY-SA 3.0

Wprowadzenie w placówkach podstawowej opieki zdrowotnej testów antygenowych jest dobrym rozwiązaniem, ale powinna to być tylko możliwość, nie obowiązek – odniosła się do wtorkowej zapowiedzi resortu zdrowia konsultant krajowa ds. medycyny rodzinnej dr hab. n. med. Agnieszka Mastalerz-Migas.

Pokreśliła dalej, że nie wszystkie przychodnie POZ są przygotowane do takich działań, z uwagi na warunki lokalowe oraz braki w personelu. Systemowo jednak powinno to być możliwe – w tych placówkach, które będą zainteresowane takim działaniem. Zaznaczyła też, że nadal oczywiście pozostaje możliwość skierowania pacjenta na test PCR.

44 tys. nowych zakażeń koronawirusem zdiagnozowano w Indiach w ciągu ostatniej doby; zmarło 481 zakażonych osób - wynika z opublikowanych w środę danych ministerstwa zdrowia.

- Mam nadzieję, że uda się przekonać rząd do zmiany decyzji w sprawie ferii - powiedziała prof. Magdalena Marczyńska, specjalistka chorób zakaźnych wieku dziecięcego. W jej ocenie korzystniejsze byłoby rozciągnięcie ferii np. na styczeń, luty i marzec.

Prof. dr hab. n. med. Magdalena Marczyńska z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, która doradza rządowi w ramach działalności Rady Medycznej, ocenia decyzję o zgrupowaniu ferii zimowych we wszystkich regionach na dwa pierwsze tygodnie stycznia za niefortunną.

Wiele osób z objawami infekcji nie zgłasza się do lekarza POZ, bo nie chce być objętych automatyczną kwarantanną, a w przypadku pozytywnego testu, izolacją trwającą co najmniej 10 dni – zaznaczyła konsultant krajowa ds. medycyny rodzinnej dr hab. n. med. Agnieszka Mastalerz-Migas.

Tutaj dowiesz się więcej.

fot. PAP/EPA/SCOTT HOWES

Rosyjskie firmy ubezpieczeniowe sprzedały polisy, zawierające ubezpieczenie na wypadek koronawirusa na sumę 1,6 mld rubli (ponad 21 mln USD) - podał we wtorek portal VTimes. Wypłaty z tych polis wyniosły 109 mln rubli (ponad 1,4 mln USD).

Planowane przez rząd w trzech województwach badania przesiewowe na obecność koronawirusa z medycznego i epidemiologicznego punktu widzenia są zasadne – ocenił śląski konsultant wojewódzki ds. chorób zakaźnych dr hab. Włodzimierz Mazur.

27 proc. nastolatków doświadczyło co najmniej jednej formy krzywdzenia w czasie epidemii; 15 proc. doznało przemocy ze strony rówieśników, 11 proc. ze strony bliskiej osoby dorosłej. 5 proc. było świadkiem przemocy w domu - wynika z badania Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę.

Od środy, do 8 grudnia br., obowiązuje zakaz międzynarodowych lotów cywilnych do dziewięciu państw, w tym m.in. USA, z wyjątkiem lotnisk w stanach Illinois i Nowy Jork, Bośni i Hercegowiny, Czarnogóry, Gruzji, Armenii. Na liście nie ma krajów z UE.

Około 70 procent Włochów popiera apele rządu o bardziej wstrzemięźliwe, umiarkowane świętowanie Bożego Narodzenia; bez wielkich przyjęć i dużych spotkań - wynika z sondażu. Zdecydowanie sprzeciwia się temu tylko 5 procent mieszkańców kraju.

Uniwersytet Johnsa Hopkinsa w Baltimore poinformował we wtorek, że w ciągu ostatniej doby zarejestrowano w USA 169 190 nowych przypadków zakażenia koronawirusem i 889 kolejnych zgonów.

W ciągu ostatniej doby zarejestrowano w Niemczech 18 633 nowe przypadki zakażenia koronawirusem i 410 kolejnych zgonów - poinformował w środę rano berliński Instytut im. Roberta Kocha (RKI).

Przetarg na ponad 100 milionów strzykawek potrzebnych do szczepionek przeciwko koronawirusowi rozpisany został we wtorek we Włoszech. To jeden z największych przetargów w ostatnich latach.

Ryzyko zakażenia się koronawirusem w wyniku dotykania banknotów jest niskie, a wirus SARS-CoV-2 utrzymuje się na nich krócej niż na wielu innych powierzchniach, z którymi ludzie stykają się na co dzień - wynika badania z opublikowanego przez Bank Anglii (BoE).

Od początku pandemii z powodu koronawirusa zmarło w Brazylii 170 tys. 115 osób - poinformowało we wtorek wieczorem czasu miejscowego brazylijskie ministerstwo zdrowia.

Synagoga Yetev Lev w nowojorskim Williamsburgu została ukarana grzywną w wysokości 15 tys. dolarów za zorganizowanie w czasie pandemii Covid-19 ślubu z udziałem tysięcy ludzi - poinformował we wtorek burmistrz Bill de Blasio.

"Wiemy, że był ślub. Wiemy, że był za duży. Nie znamy dokładnej liczby, ale cokolwiek to było, było to za duże (…) Wygląda na to, że starano się ukryć to, co się dzieje, i dlatego jest to tym bardziej niedopuszczalne" - powiedział dziennikarzom de Blasio.

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie