Koronawirus. Najnowsze informacje z Polski i świata [ZAPIS RELACJI]

Świat
Koronawirus. Najnowsze informacje z Polski i świata [ZAPIS RELACJI]
Zdjęcie ilustracyjne/fot. PAP/EPA/FABIO FRUSTACI
Śledź naszą relację na żywo. Najnowsze informacje dotyczące pandemii COVID-19

Pismo naukowe "EMBO Molecular Medicine" poinformowało o nowym leku, który hamuje w komórkach rozwój COVID-19. W ciągu doby w Niemczech zarejestrowano 23 tys. 648 nowych przypadków zakażenia koronawirusem i 260 kolejnych zgonów. To najwyższy dobowy przyrost infekcji od początku pandemii - poinformował w piątek berliński Instytut im. Roberta Kocha (RKI). Zapis naszej relacji "minuta po minucie".

Bądź na bieżąco - najważniejsze informacje o pandemii COVID-19 w Polsce i na świecie na polsatnews.pl


ms/hlk/bas/ PAP, polsatnews.pl
Czytaj więcej
Zapis relacji
Relacja zakończona

Około 4 mln pracowników sektora publicznego w Wielkiej Brytanii ma mieć zamrożone pensje, co ma pomóc w zrównoważeniu finansów publicznych, nadwyrężonych z powodu koronawirusa - wynika z planów ministerstwa finansów, o których informują w piątek media.

W mazowieckich szpitalach wolnych jest 1 835 łóżek i 65 respiratorów dla pacjentów z COVID-19. Zajętych jest ponad 3 tysiące łóżek i 324 respiratory - wynika z piątkowych danych Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego.

W ciągu ostatniej doby w Hiszpanii zmarło wskutek koronawirusa 328 osób - podał w piątek resort zdrowia. Władze jednego z najbardziej dotkniętych Covid-19 regionów, wspólnoty autonomicznej Madrytu, zapowiedziały wprowadzenie w grudniu kordonu sanitarnego.

W Wielkiej Brytanii w ciągu ostatniej doby wykryto 20 252 nowe przypadki zakażenia koronawirusem i zarejestrowano 511 kolejnych zgonów z powodu Covid-19 - poinformował w piątek po południu brytyjski rząd.

Supermarkety są najczęstszym miejscem, które mieszkańcy Anglii odwiedzali w dniach poprzedzających pozytywny wynik testu na obecność koronawirusa - wynika z danych systemu namierzania kontaktów NHS Test and Trace.

Rządowa agencja Public Health England (PHE) przeanalizowała zebrane za pomocą aplikacji NHS Covid-19 dane od 128 808 osób, które w okresie od 9 do 15 listopada poinformowały o tym, że test potwierdził u nich obecność koronawirusa. Analizując ich kontakty, można było sprawdzić miejsca, gdzie przebywali w dniach poprzedzających pozytywny wynik testu.

Jak wynika z tej analizy, najwięcej, bo 18,3 proc. spośród badanej grupy było w supermarkecie, następnie w szkole średniej - 12,7 proc., szkole podstawowej - 10,1 proc., szpitalu - 3,6 proc., domu opieki 2,8 proc. Na odległych miejscach znalazły się puby i bary 1,6 proc. czy restauracje - 1,0 proc.

PHE podkreśla, że dane te nie wskazują, gdzie ludzie najczęściej się zakażali koronawirusem. Zwraca też uwagę, że analiza opiera się tylko na danych od tych osób, które mają zainstalowaną aplikację do wykrywania kontaktów i u których wykryto zakażenie. Na dodatek, w ostatnim tygodniu system NHS Test and Trace namierzył tylko 60,5 proc. kontaktów osób zakażonych.

(PAP/EPA/NEIL HALL)

Rząd Czech zdecydował w piątek o częściowym poluzowaniu restrykcji związanych z Covid-19. Od poniedziałku o dwie godziny skraca się zakaz opuszczania domu nocą, a limit uczestników ślubów i pogrzebów wzrósł z 15 do 20. Dozwolone będą spotkania z udziałem do sześciu osób.

Domagamy się uwzględnienia w podwyżkach wszystkich zatrudnionych przy opiece nad pacjentami z COVID-19 – napisał w piątek przewodniczący NSZZ "Solidarność" Piotr Duda w liście otwartym do premiera Mateusza Morawieckiego. Związek chce podwyżek m.in. dla salowych i sanitariuszy.

W województwie kujawsko-pomorskim wolne są 933 łóżka covidowe i 70 respiratorów – poinformował w piątek urząd wojewódzki w Bydgoszczy. Ostatniej doby w regionie potwierdzono zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2 u 1431 osób. Łączna liczba łóżek covidowych w województwie wynosi 2119, z czego 1186 jest zajętych. Szpitale w regionie dysponują 191 respiratorami, z których 121 jest wykorzystywanych.

W Szwecji odnotowano w piątek 7240 zakażeń koronawirusem, to największy dobowy przyrost od początku pandemii. Na Covid-19 w ciągu ostatniej doby zmarło 66 osób. To jedna z wyższych liczb zgonów od kilku miesięcy.

W woj. kujawsko-pomorskim tworzone są szpitale tymczasowe w Ciechocinku i w Radziejowie. Pierwszy powstaje na bazie 22 Wojskowego Szpitala Uzdrowiskowo-Rehabilitacyjnego, a drugi miejscowego szpitala – poinformował w piątek wojewoda Mikołaj Bogdanowicz.

699 osób zmarło ostatniej doby we Włoszech na Covid-19, zarejestrowano 37 242 następne zakażenia koronawirusem - to dane Ministerstwa Zdrowia, które zostały ogłoszone w piątek.Wykonano jednego dnia 238 tys. testów.

Premier Hiszpanii Pedro Sanchez ogłosił w piątek, że jego gabinet ma już gotowy ogólnokrajowy plan szczepień przeciw Covid-19. Głosowanie nad tym dokumentem w parlamencie ma nastąpić jeszcze w listopadzie.

Dom Seniora EMAUS w Korczynie, Dom Pomocy Społecznej w Wysocku i oddział chorób wewnętrznych w szpitalu w Mielcu to kolejne nowe ogniska zakażeń koronawirusem na Podkarpaciu – wynika z informacji przekazanych w piątek przez sanepid.

Rzeczniczka podkarpackiego sanepidu Dorota Gibała poinformowała, że 840 nowych potwierdzonych zakażeń SARS-CoV-2 pochodzi z 25 powiatów. Najwięcej zakażeń zanotowano w pow. łańcuckim – 108 osób i w Rzeszowie – 70.

W szpitalach woj. śląskiego zajęte jest obecnie 63 proc. łóżek przeznaczonych dla chorych na COVID-19 i 87 proc. respiratorów – wynika z danych Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach. W piątek służby wojewody śląskiego zapowiedziały, że z początkiem przyszłego tygodnia gotowy na przyjęcie chorych będzie liczący 500 łóżek – w tym 100 respiratorowych – szpital tymczasowy w Katowicach. Dwa kolejne powstają w Ustroniu i Pyrzowicach, mają być gotowe na przełomie listopada i grudnia.

W szpitalach woj. warmińsko-mazurskiego wolnych jest 368 łóżek i 28 respiratorów przeznaczonych dla pacjentów chorych na COVID-19 – podały w piątek służby prasowe wojewody.

Były poseł na Sejm Janusz Sanocki, który publicznie krytykował władze państwowe za działania wobec epidemii COVID-19, w czwartek został przewieziony do szpitala w Opolu. U koronasceptyka stwierdzono ciężkie zapalenie płuc połączone z zakażeniem SARS-CoV-2. O zakażeniu koronawirusem Janusz Sanocki poinformował na swoim profilu społecznościowym w czwartek.


Dofinansowanie w wysokości blisko 3,66 mln zł, z czego 3,11 mln zł pochodzi z funduszy UE, otrzymało na zakup sprzętu pomagającego w walce z COVID-19 Centrum Pulmonologii i Torakochirurgii w Bystrej koło Bielska-Białej – podała placówka.

PKN Orlen rozpoczyna rekrutację personelu, w tym lekarzy, pielęgniarek i ratowników medycznych do szpitala tymczasowego, który ma powstać przy Mazowieckim Szpitalu Specjalistyczny im. dr. Józefa Psarskiego w Ostrołęce (Mazowieckie). Placówka powstaje przy udziale spółek Grupy Orlen, w tym Energi.

Koronawirus przyczynił się do śmierci m.in. 37 lekarzy, 25 pielęgniarek, czterech dentystów, dwóch farmaceutów, dwóch ratowników medycznych, felczera i położnej – wynika z danych Ministerstwa Zdrowia.

W Finlandii potwierdzono w piątek ponad 460 nowych zakażeń koronawirusem. W okręgu helsińskim po raz pierwszy liczba infekcji w ciągu jednego tygodnia przekroczyła 1000 - poinformowały lokalne organy sanitarne.

2 666 kolejnych przypadków zakażenia koronawirusem potwierdzono w ostatniej dobie w woj. śląskim. Ogniska zakażeń wciąż pojawiają się w domach pomocy społecznej (DPS). Na finiszu jest budowa pierwszego w regionie szpitala tymczasowego w Katowicach.

Niemiecki rząd nie daje obywatelom wielkich nadziei na szybkie złagodzenie restrykcji związanych z koronawirusem - napisała agencja dpa relacjonując piątkową konferencję prasową rzecznika rządu Steffena Seiberta. Oświadczył on, że na razie nie udało się istotnie ograniczyć liczby nowych infekcji.

Na przestrzeni dwóch tygodni między 29 października br. a 13 listopada liczba zakażeń w woj. śląskim podwoiła się – powiedział w piątek geograf społeczno-ekonomiczny, prof. Uniwersytetu Śląskiego Sławomir Sitek. Ocenił, że problem natężenia zjawiska w regionie jest bardzo poważny.

Zakażony koronawirusem były prezydent Bronisław Komorowski trafi do szpitala w Warszawie. Jego stan jest stabilny, do tej pory był hospitalizowany w Sejnach, obecnie jest karetką przewożony do stolicy - poinformowała PAP szefowa biura b. prezydenta Anna Kulikowska.

WIĘCEJ: Były prezydent w drodze do stołecznego szpitala. Powodem koronawirus

Grupa górników z Jastrzębskiej Spółki Węglowej (JSW), którzy przeszli COVID-19, uczestniczy w badaniach służących m.in. ocenie ich odporności na koronawirusa. Naukowcy badają też atmosferę m.in. w podziemnych wyrobiskach pod kątem ryzyka zakażenia SARS-CoV-2. O prowadzonych w tym zakresie projektach badawczych poinformował podczas piątkowej konferencji prasowej wiceprezes JSW, a zarazem szef sztabu kryzysowego w spółce, Artur Dyczko. Według piątkowych danych, od początku epidemii koronawirusem zaraziło się 4459 pracowników JSW, z których 4346 wyzdrowiało. Choruje 113 górników, a 283 jest w kwarantannie.

W woj. łódzkim na ponad 3 tys. łóżek covidowych w placówkach medycznych z I, II i III poziomu zabezpieczenia w ramach walki z epidemią 935 miejsc jest wolnych. Z łącznie 258 respiratorów dla chorych na COVID-19 dostępna jest obecnie połowa tych urządzeń.

W szpitalach woj. podkarpackiego spośród 2 161 łóżek covidowych wolnych jest 889, w tym 52 respiratorowe – przekazał w piątek PAP rzecznik wojewody podkarpackiego Michał Mielniczuk. Rzecznik, powołując się na dane przekazane przez szpitale II poziomu z Podkarpacia, przekazał PAP, że w szpitalach przebywają obecnie 1 272 osoby chorujące na COVID-19, z których 137 jest leczonych przy pomocy respiratora.

Firmy farmaceutyczne Pfizer i BioNTech poinformowały, że wystąpią w piątek do władz USA o zezwolenie na dopuszczenie do użytku w trybie nadzwyczajnym dla swojej szczepionki przeciw koronawirusowi. Oznacza to, że pierwsze szczepienia mogłyby odbyć się w grudniu.

WIĘCEJ: Pfizer wystąpi o zezwolenie na dopuszczenie szczepionki do użytku

Trwa rekrutacja do pracy w szpitalu tymczasowym, który powstanie w Targach Kielce. Zgłosiło się już ponad 600 osób, w tym 38 lekarzy, 218 pielęgniarek i pielęgniarzy oraz 68 ratowników medycznych – powiedział PAP dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach Bartosz Stemplewski.

Szpital tymczasowy w Płocku (Mazowieckie) rozpocznie funkcjonowanie 1 grudnia jako oddział Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego (WSzZ). PKN Orlen, który buduje szpital tymczasowy, ma odpowiadać za infrastrukturę obiektu, w tym utrzymanie techniczne – zapowiedział dyrektor WSzZ Stanisław Kwiatkowski.

Dwie trzecie obywateli UE chciałoby, żeby Wspólnota miała większe kompetencje i budżet z wystarczającymi środkami na walkę z kryzysem spowodowanym pandemią - wynika z badania, którego wyniki zostały przedstawione w piątek przez Parlament Europejski. Stosunek obywateli europejskich do kryzysu związanego z koronawirusem i do Unii Europejskiej zmienia się. Chociaż 50 proc. ankietowanych mieszkających w państwach członkowskich ponownie odczuwa "niepewność" ze względu na skutki ekonomiczne pandemii, to więcej niż na wiosnę ma pozytywny obraz UE.

4946 nowych zakażeń koronawirusem stwierdzono w ciągu ostatniej doby w Szwajcarii i sąsiednim Liechtensteinie - podał w piątek szwajcarski Federalny Urząd Zdrowia. Zmarło kolejnych 111 osób. Tym samym liczba zakażeń od początku epidemii w tych krajach wzrosła do 290 601, a zgonów w związku z Covid-19 - do 3575.

W piątek w woj. warmińsko-mazurskim wykryto zakażenie koronawirusem u 1055 osób - podały służby wojewody. To najwyższa dobowa liczba nowych infekcji w regionie od początku epidemii.

9 mln przekroczyła w piątek w Indiach liczba zakażonych koronawirusem od początku epidemii. Resort zdrowia poinformował, że w ciągu ostatniej doby zgłoszono 45 882 nowe przypadki zakażenia i 584 zgony w związku z Covid-19. Najtrudniejsza sytuacja jest w Delhi.

Krąg lekarzy kierujących na badania w kierunku koronawirusa został od piątku rozszerzony m.in. o lekarzy nocnej i świątecznej opieki medycznej. "Od dziś lekarze, którzy udzielają świadczeń: nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej, z zakresu opieki paliatywnej i hospicyjnej, w ramach opieki długoterminowej mogą skierować pacjenta podejrzanego o zakażenie/zakażonego wirusem SARS-CoV-2 na wykonanie testu RT-PCR" – podał w piątek resort na Twitterze.

272 dotkniętych koronawirusem pracowników Polskiej Grupy Górniczej i 113 górników z Jastrzębskiej Spółki Węglowej – to aktualny w piątek łączny bilans aktywnych zakażeń w dwóch największych górniczych firmach. W minionych pięciu dniach szybciej przybywało tam ozdrowieńców niż nowych infekcji.

 

Dostępne dawki remdesiviru na listopad i grudzień powinny wystarczyć do leczenia miesięcznie 8 tys. pacjentów z COVID-19 – poinformował w piątek rano w Radiu Plus minister zdrowia Adam Niedzielski. Zaznaczył jednak, że w kontekście problemów z dostępnością do tego leku zgłaszanych przez niektóre szpitale trzeba pilnować mechanizmu dystrybucji leku, by zapewniając go jednej placówce, nie sprawić, by zabrakło go gdzieś indziej. Zapewnił, że w skali całego kraju nie powinno go zabraknąć. Dodał, że resort na bieżąco reaguje na sygnały szpitali o deficycie leku i przesuwa go między placówkami.

Prawie 10 tys. żołnierzy jest zaangażowanych w walkę z koronawirusem; wojsko wspiera niemal 800 szpitali, 145 stacji sanitarno-epidemiologicznych oraz 17 Regionalnych Centrów Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa - poinformował szef MON Mariusz Błaszczak w piątek na Twitterze.

Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 22 464 nowych zakażeniach koronawirusem, zmarło 626 osób.

WIĘCEJ: Nowe przypadki zakażeń koronawirusem. Nie żyje ponad 600 kolejnych osób

Z powodu koronawirusa w szpitalach przebywają 22 tys. 643 osoby, u których potwierdzono zakażenie; 2135 jest podłączonych do respiratorów – podało w piątek Ministerstwo Zdrowia. Z danych resortu wynika, że w kraju są jeszcze wolne łóżka dla 14 tys. 915 pacjentów z Covid-19 oraz 801 respiratorów dla nich.

Dobowy przyrost zakażeń koronawirusem w Rosji w piątek po raz pierwszy od początku epidemii przekroczył 24 tys. W ciągu minionej doby wykryto 24 318 nowych infekcji. Zmarło 461 osób i liczba zgonów od początku epidemii wzrosła do 35 311.

Między 8 a 15 listopada odnotowano 56 tys. 498 przypadków i podejrzeń zachorowań na grypę; w tym czasie potwierdzono 191 tys. 362 zakażeń koronawirusem - wynika z meldunków epidemiologicznych i danych Ministerstwa Zdrowia.

90-letni patriarcha Ireneusz, zwierzchnik Serbskiego Kościoła Prawosławnego, zmarł z powodu koronawirusa - poinformował w piątek prezydent Serbii Aleksandar Vuczić. - Ta znajomość to był zaszczyt. Tacy ludzie (jak wasza świątobliwość) nigdy nie odchodzą – napisał Vuczić pod zamieszczonym w Instagramie czarno-białym zdjęciem patriarchy.

Święta Bożego Narodzenia w tym roku będą, ale podobne do Wielkanocy '20 - bez spotkań rodzinnych i spotkań, podczas których może się przenosić koronawirusa - uważa ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej ds. walki z COVID-19 Paweł Grzesiowski. Szef fundacji "Instytut Profilaktyki Zakażeń" powiedział w piątek w porannym wywiadzie dla TokFM, że będą "choinki, prezenty, Wigilia, tylko bez zjazdów rodzinnych. - Przynajmniej tak bym sugerował, żeby nie jeździć po całej Polsce przed samymi świętami i nie robić dużych rodzinnych spotkań, bo mogą to być zgromadzenia, które przyniosą później infekcje - powiedział lekarz.

Przewodnicząca litewskiego Sejmu Viktoria Czmilyte-Nielsen w czwartek wieczorem otrzymała dodatni test na obecność koronawirusa. We worek szefowa parlamentu miała spotkania z prezydentem Polski Andrzejem Dudą podczas jego wizyty na Litwie.

WIĘCEJ: Przewodnicząca Sejmu Litwy zakażona koronawirusem. We wtorek spotkała się z Andrzejem Dudą

W listopadzie i grudniu do szpitali trafi w sumie 96 tys. opakowań remdesiviru, leku wykorzystywanego w terapii chorych na COVID-19 – podało Ministerstwo Zdrowia. W piątek do placówek przekazanych dostanie 22,5 tys. opadkowań.

Władze Tokio zgłosiły w piątek 522 nowe zakażenia koronawirusem, a dobowy bilans po raz drugi z rzędu przekroczył tam pół tysiąca. W całej Japonii odnotowano poprzedniego dnia 2385 nowych przypadków, najwięcej od początku pandemii – podała agencja Kyodo. Eksperci oceniają, że w Japonii nadeszła już trzecia fala pandemii.

Na Ukrainie w czwartek wykryto 14 575 infekcji koronawirusem, 229 zakażonych zmarło, 7845 pacjentów wyzdrowiało - przekazał w piątek minister ochrony zdrowia Maksym Stepanow. To drugi dzień z rzędu z najwyższym dobowym bilansem zakażeń, w czwartek informowano o 13 357 infekcjach.

Na początku nie będziemy szczepić dzieci na koronawirusa - powiedział w piątek główny doradca premiera ds. Covid-19 prof. Andrzej Horban. Dodał, że priorytetem jest ochrona ludzi najbardziej narażonych na ciężki przebieg choroby.

Jeżeli są czynne markety budowlane, to myślę, że też sklepy meblowe będą otwarte. Myślę, że taka decyzja premiera dzisiaj zapadnie – zapowiedział w piątek wiceminister rodziny Stanisław Szwed. Potwierdził, że w następnej kolejności obostrzenia mogą być ograniczone w gastronomii.

Wiceminister obrony USA Anthony Tata miał dodatni wynik testu na obecność koronawirusa po tym, gdy spotkał się z ministrem obrony Litwy Raimundasem Karoblisem - podał w czwartek Pentagon.

Na każde dwie osoby, które w amerykańskich domach opieki zmarły na Covid-19, przypada jedna osoba, która zmarła przedwcześnie z innych przyczyn powiązanych z pandemią, m.in. w wyniku zaniedbań i izolacji. Łącznie takich zgonów może być nawet ponad 40 tys. - ustaliła agencja AP.

Miejsca w szpitalach są, ale są też problemy logistyczne. To jest tak naprawdę kłopot zarządzających ratownictwem medycznym - mówi w wywiadzie dla piątkowego "DGP" dyrektor szpitala tymczasowego na stadionie PGE Narodowy w Warszawie Artur Zaczyński.

Jako minister zdrowia, który odpowiada za zabezpieczenie zdrowia Polaków, będę rekomendował, abyśmy spędzili święta w domach z najbliższą rodziną, ale bez dalszych znajomych - zapowiedział w wywiadzie dla piątkowego "Super Expressu" minister zdrowia Adam Niedzielski.

Połączenie remdesiviru, zatwierdzonego leku przeciwko COVID-19 oraz będącego w II fazie badań klinicznych leku hrsACE2 obniżyło ilość SARS-CoV-2 i zahamowało replikację tego wirusa w hodowlach komórkowych oraz miniaturowych narządach (organoidach) - informuje pismo “EMBO Molecular Medicine”.

We wszystkich województwach budowane są szpitale tymczasowe, które rekrutują personel medyczny – wynika z informacji zebranych przez PAP. Placówki zachęcają do zgłaszania się do pracy.

Lockdown i kwarantanna z powodu pandemii zmieniły sen Włochów, a często pogorszyły też jego jakość - to wyniki badań prowadzonych na uniwersytecie w Parmie. Odnotowano zmiany w porze wstawania i zasypiania. Wiele osób śpi też dłużej w ciągu dnia.

Uniwersytet Johnsa Hopkinsa w Baltimore poinformował w czwartek w nocy, że w ciągu ostatniej doby zarejestrowano w USA 1848 ofiar śmiertelnych Covid-19. Obecność koronawirusa potwierdzono u 170 161 kolejnych osób.

W ciągu ostatniej doby w Niemczech zarejestrowano 23 648 nowych przypadków zakażenia koronawirusem i 260 kolejnych zgonów. To najwyższy dobowy przyrost infekcji od początku pandemii - poinformował w piątek rano berliński Instytut im. Roberta Kocha (RKI).

38 proc. osób zatrudnionych bezpośrednio w hotelarstwie straciło pracę w tym roku - wynika z badania Izby Gospodarczej Hotelarstwa Polskiego (IGHP). Według Izby, bez pilnego rządowego wsparcia kolejne 16 proc. miejsc pracy może zniknąć jeszcze przed nowym rokiem - co oznacza nawet 110 tys. osób bez pracy.

Szczepionki RNA, takie jak preparaty Pfizera i Moderny, już same w sobie są dużym osiągnięciem technologicznym – mówił PAP dr hab. Piotr Rzymski z Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu. Dodał, że dotychczas nie dopuszczono do użytku jakiejkolwiek szczepionki tego typu.

W ciągu ostatniej doby w Brazylii zarejestrowano 35 918 nowych przypadków zakażenia koronawirusem i 606 kolejnych zgonów - poinformowało w czwartek wieczorem czasu lokalnego brazylijskie ministerstwo zdrowia.

Gubernator Kalifornii Gavin Newsom zarządził w czwartek, w związku z gwałtownym rozprzestrzenianiem się koronawirusa, wprowadzenie w większości stanu godziny policyjnej. Będzie obowiązywać od soboty.

Od początku pandemii w Meksyku zmarło z powodu koronawirusa ponad 100 tysięcy osób - poinformowało w czwartek wieczorem czasu lokalnego meksykańskie ministerstwo zdrowia.

rzestępcy i ekstremiści wykorzystują pandemię do budowania sieci wsparcia, podważania zaufania do rządów, a nawet używania Covid-19 jako broni. Próbują przejmować firmy zagrożone bankructwem – stwierdza raport ONZ.

- Pandemia ukazała to, co najlepsze i co najgorsze w naszych narodach i w każdej osobie - powiedział papież Franciszek w przesłaniu do uczestników seminarium na temat tego kryzysu w Ameryce Łacińskiej. Przestrzegał przed jego instrumentalnym wykorzystywaniem.

Granica Kanady ze Stanami Zjednoczonymi pozostanie zamknięta do 21 grudnia, czyli przez kolejny miesiąc – poinformował w czwartek kanadyjski minister bezpieczeństwa publicznego Bill Blair. Blair napisał na Twitterze, że granica nadal będzie zamknięta dla podróży, "które nie są niezbędne", a dalsze decyzje Kanady "będą oparte na najlepszych z dostępnych opinii medycznych, aby Kanadyjczycy byli bezpieczni".

Sytuacja epidemiologiczna w Kanadzie pogarsza się od października i poszczególne prowincje w minionych tygodniach zaczęły powracać do obostrzeń.

Po tygodniu złagodzenia restrykcji w Irlandii Północnej w przyszły piątek, 27 listopada, zacznie się kolejny dwutygodniowy lockdown - ogłosił w czwartek wieczorem północnoirlandzki rząd. Nowe ograniczenia będą bardziej dotkliwe niż te dotychczasowe.

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie