Nowe przypadki zakażeń koronawirusem. Nie żyje ponad 600 kolejnych osób

Polska
Nowe przypadki zakażeń koronawirusem. Nie żyje ponad 600 kolejnych osób
PAP/Leszek Szymański
Chorzy na Covid-19 zajmują w polskich szpitalach ponad 22,5 tys. łóżek

"Mamy 22 464 nowe i potwierdzone przypadki koronawirusa" - poinformowało w piątek Ministerstwo Zdrowia. Liczba wszystkich zakażonych wzrosła tym samym do 819 262. Nie żyje też 626 kolejnych osób: 149 zmarło z powodu Covid-19, a 477 miało choroby współistniejące. Bilans wszystkich dotychczasowych ofiar wynosi teraz 12 714.

Najwięcej nowych przypadków odnotowano na Mazowszu (2679), Śląsku (2666) i w Wielkopolsce (2258). Niemal 2 tys. nowych zakażeń zaraportowano w Małopolsce. 

 

Na Dolnym Śląsku wirusem SARS-CoV-2 zakaziło się 1626 kolejnych osób, a służby sanitarne z Pomorza poinformowały o 1551 przypadkach.

 

 

 

Ponad 400 tys. poddanych kwarantannie

 

Jak przekazało ministerstwo, obecnie zajęte są 22 643 łóżka, a 2135 pacjentów przebywa pod respiratorem. 

 

ZOBACZ: Eksperci: w Japonii trzecia fala koronawirusa

 

Kwarantanną objęto 408 567 osób, a nadzorem sanitarno-epidemiologicznym - 23 153.

 

Do tej pory wyzdrowiało 381 800 osób.

Resort dodał, że w ciągu ostatniej doby wykonano ponad 55 tys. testów pod kątem obecności koronawirusa.

 

 

Rządowe obostrzenia

 

Od ubiegłej soboty obowiązują nowe obostrzenia. Zgodnie z rozporządzeniem od 7 do 29 listopada zostały wprowadzone ograniczenia w funkcjonowaniu galerii handlowych o powierzchni powyżej 2000 m kw.

 

Otwarte są niektóre sklepy z żywnością, produktami kosmetycznymi, artykułami toaletowymi, środkami czystości, produktami leczniczymi, w tym apteki, wyrobami medycznymi, środkami spożywczymi specjalnego przeznaczenia żywieniowego, gazetami lub książkami, artykułami budowlano-remontowymi, artykułami dla zwierząt domowych, usługami telekomunikacyjnymi, częściami i akcesoriami do samochodów lub motocykli, paliw.

 

Zamknięte galerie

 

W galeriach mogą działać też punkty usługowe, m.in. fryzjerzy, optycy, placówki bankowe, pocztowe, ubezpieczeniowe, a także zajmujące się naprawą samochodów lub motocykli, wymianą opon i dętek; myjnie samochodowe, ślusarskie, szewskie, krawieckie, pralnicze i gastronomiczne oferujące wyłącznie żywność na wynos.

 

ZOBACZ: Otwarcie sklepów meblowych. Kiedy decyzja?

 

Ponadto w galeriach handlowych wprowadzone zostały czasowe ograniczenie prowadzenia handlu detalicznego i działalności usługowej na wyspach handlowych.

 

W sklepach oraz placówkach usługowych o powierzchni do 100 m kw. może - zgodnie z rozporządzeniem - przebywać jednocześnie nie więcej niż jedna osoba na 10 m kw. W sklepach powyżej 100 m kw. – tak jak dotychczas jest to jedna osoba na 15 m kw. W obiektach handlowych obowiązkowe jest noszenie rękawiczek lub dezynfekcja rąk oraz zakrywanie ust i nosa.

 

Kultura i rozrywka

 

Zgodnie z rozporządzeniem od 7 do 29 listopada zamknięte są placówki kultury: teatry, kina, muzea, galerie sztuki, domy kultury, ogniska muzyczne.

 

W tym okresie biblioteki, publiczne i naukowe, instytucje kultury, nie mogą udostępniać zbiorów publiczności, ani organizować wydarzeń z udziałem publiczności, z wyłączeniem działań prowadzonych za pomocą środków bezpośredniego porozumiewania się na odległość.

 

Zakaz ten nie dotyczy udostępniania zbiorów, które znajdują się na wolnym powietrzu, z wyjątkiem wnętrz obiektów kubaturowych, które mają być zamknięte dla zwiedzających; zwiedzania lasów, parków i ogrodów zabytkowych należących do instytucji kultury.

zdr/wka/ polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie