Przewodnicząca Sejmu Litwy zakażona koronawirusem. We wtorek spotkała się z Andrzejem Dudą

Polska
Przewodnicząca Sejmu Litwy zakażona koronawirusem. We wtorek spotkała się z Andrzejem Dudą
PAP/Jakub Szymczuk
Andrzej Duda i Viktoria Czmilyte-Nielsen podczas spotkania w litewskim Sejmie

Przewodnicząca litewskiego Sejmu Viktoria Czmilyte-Nielsen w czwartek wieczorem otrzymała dodatni test na obecność koronawirusa. We worek szefowa parlamentu miała spotkania z prezydentem Polski Andrzejem Dudą podczas jego wizyty na Litwie. - Prezydent Andrzej Duda jest ozdrowieńcem, nie uda się na kwarantannę - skomentował rzecznik prezydenta Błażej Spychalski.

"Niestety, mam pozytywny wynik testu Covid-19" - poinformowała na Facebooku Czmilyte-Nielsen, dodając że nie odczuwa żadnych symptomów.

 

W czwartek z przewodniczącą Sejmu spotkał się m.in. prezydent kraju Gintaras Nauseda. Prezydent nie zostanie jednak poddany samoizolacji, gdyż w ocenie ekspertów, "ryzyko zachorowania jest bardzo małe".

 

"Prezydent jest ozdrowieńcem"

 

Spychalski powiedział we wtorek, że wszystkie osoby z polskiej delegacji, które miały kontakt z Czmilyte-Nielsen, przebywają obecnie na kwarantannie oraz zostały zgłoszone do Państwowej Inspekcji Sanitarnej. Zaznaczył, że w odpowiednim terminie osoby te będą miały przeprowadzone testy na obecność koronawirusa.

 

ZOBACZ: Andrzej Duda zakończył izolację

 

Pytany, czy również prezydent udał się na kwarantannę, odparł: "Pan prezydent jako osoba, która jest formalnie ozdrowieńcem, status pana prezydenta w tym zakresie jest inny, i te przepisy pana prezydenta po prostu nie dotyczą". Wyjaśnił, że prezydent nie został objęty kwarantanną, ponieważ już przechorował koronawirusa.

 

Na pytanie, kto z prezydenckiej kancelarii przebywa na kwarantannie, odparł, że ze względu na ochornę danych osobowych nie chciałby dokładnie podać, które to konkretnie osoby. Dodał, że jeśli chodzi o prezydenckich ministrów, na kwarantannie przebywa szef gabinetu prezydenta RP Krzysztof Szczerski oraz szef BBN Paweł Soloch.

 

Wstrzymanie prac parlamentu

 

Po stwierdzeniu u Czmilyte-Nielsen koronawirusa, p.o. ministra zdrowia Aurelijus Veryga wystąpił z propozycję wstrzymania pracy parlamentu na co najmniej dwa tygodnie w obawie, że Sejm stanie się ogniskiem zachorowań. W ciągu ostatnich kilku tygodni koronawirusa zdiagnozowano u kilku litewskich posłów.

 

ZOBACZ: "Nie zgadzamy się na dyktaty". Andrzej Duda o budżecie UE

 

"Teraz priorytetem ma być pauza. W ciągu dwóch tygodni możliwe jest zapanowanie nad ogniskiem. Potrzebna jest chęć i poczucie odpowiedzialności" - napisał na Facebooku Veryga.

laf/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie