Ksiądz Daniel Galus ukarany przez kurię. Czekają go półroczne rekolekcje odosobnienia

Polska
Ksiądz Daniel Galus ukarany przez kurię. Czekają go półroczne rekolekcje odosobnienia
Wikimedia.org/January Bratek

Ks. Daniel Galus z pustelni w Czatachowie na Śląsku ma opuścić swe miejsce pobytu i udać się na półroczne rekolekcje odosobnienia. Nie może także publicznie sprawować kapłańskich funkcji. To reakcja częstochowskiej kurii na nawoływanie do nieprzestrzegania zaleceń sanitarnych.

Duchowny z kościoła Zesłania Ducha Świętego, który prowadzi Pustelnię Czatachowa podczas jednego z październikowych nabożeństw wzywał wiernych do zdejmowania maseczek w kościele. - Można się w nich zatruć - przekonywał. W celu ochrony przed koronawirusem, zachęcał do odkażania się wodą święconą.


- Jak można wielbić w ten sposób pana Boga? Wszystko będzie tłumione. Niektórzy chcą, żebyśmy wydawali z siebie pogrzebowe jęki, chcą nas zgasić, zniewolić, przeszkadzać nam się modlić. A my będziemy się modlili tak, jak Pan chce, bez maski - mówił ksiądz.

 

ZOBACZ: "Nie da się wielbić Boga w masce". Kuria odcięła się od wypowiedzi księdza

 

Nagranie ze spotkania modlitewnego trafiło do mediów społecznościowych.

 

Półroczne rekolekcje odosobnienia


Archidiecezja Częstochowska odcięła się wówczas od działań i wypowiedzi księdza. Zapowiedziała podjęcie kroków dyscyplinarnych.

 

Jak poinformowano w oświadczeniu opublikowanym 18 listopada na stronie internetowej Archidiecezji Częstochowskiej, abp Wacław Depo spotkał się z ks. Danielem Galusem i poinformował go swojej decyzji. Zgodnie z nią duchowny ma opuścić pustelnię i udać się na półroczne (od 29 listopada 2020 r. do 29 maja 2021 r.) rekolekcje odosobnienia, czyli "podjęcie samotnej modlitwy i pokuty za Kościół i wspólnotę, rozeznania swojej drogi w dalszej posłudze duszpasterskiej we wskazanym przez kurię miejscu".

 

Nie może też publicznie sprawować kapłańskich funkcji.

 

ZOBACZ: Białoruś. Ostrzeżenia wobec Kościoła i Cerkwii, kolonia karna za starcia ze służbami bezpieczeństwa


Przekazano, że decyzja została wydana "w związku z okazywaną przez ks. Galusa postawą nieposłuszeństwa, braku reakcji na udzieloną mu naganę i wywoływanym tym samym zamętem i zgorszeniem wśród wiernych, a także wobec niepokojących zjawisk coraz mocniej dotykających kierowaną przez niego grupę, podczas wspomnianego spotkania".


Nagana kanoniczna 


W marcu tego roku ks. Galus otrzymał karę nagany kanonicznej, która była reakcją na jego wypowiedzi i nierespektowanie przepisów państwowych i zarządzeń władz kościelnych dotyczących zasad bezpieczeństwa w czasie pandemii.

 

Został ponadto zobowiązany do powstrzymania się od krytyki przepisów państwowych i kościelnych, a także do ścisłego respektowania wszelkich zasad bezpieczeństwa.

emi/grzl/ml/pgo/ polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie