Sondaż: połowa Polaków nie chce szczepić się przeciwko koronawirusowi

Polska
Sondaż: połowa Polaków nie chce szczepić się przeciwko koronawirusowi
YouTube/UW Medicine
Połowa Polaków nie chce szczepić się przeciwko koronawirusowi

Szczepionki przeciw koronawirusowi są coraz bliżej, ale rośnie też sceptycyzm wobec nich. Z sondażu United Surveys na zlecenie "Dziennika Gazety Prawnej" i RMF FM wynika, że liczba osób, które nie chciałyby się zaszczepić, rośnie i obecnie jest ich ponad 50 proc.

Badanie United Surveys, w którym zadano to samo pytanie: czy zamierzasz zaszczepić się na koronawirusa, gdy będzie już dostępna, przeprowadzono dwukrotnie - w dniach 2 i 3 października oraz 13 listopada na ogólnopolskiej próbie 1000 pełnoletnich mieszkańców Polski, metodą telefonicznych standaryzowanych wywiadów wspomaganych komputerowo (CATI).

 

ZOBACZ: "Zespół pocovidowy". Dolegliwości "ozdrowieńców"

 

Jak czytamy w środowym wydaniu "Dziennika Gazety Prawnej", w pierwszym badaniu łącznie 46,1 proc. badanych deklarowało chęć zaszczepienia się, z czego 23,1 proc. zdecydowanie tak, a 23 - deklarowało, że "raczej" chciałoby się zaszczepić. W tym samym badaniu łącznie 46,2 proc. podawało, że nie chce tego zrobić, z czego 30,7 deklarowało zdecydowaną niechęć, a 15,5 - że "raczej" nie zamierza się zaszczepić. 7,7 proc. respondentów odpowiedziało "nie wiem" lub "trudno powiedzieć".

 

Im bliżej szczepionki, tym więcej jej przeciwników

 

W kolejnym, listopadowym badaniu, łącznie 50,2 proc. ankietowanych deklarowało, że nie będzie chciało się zaszczepić, z czego 28 proc. - zdecydowanie nie, a 22,2 - że raczej nie. 42 proc. badanych (łącznie) zadeklarowało chęć zaszczepienia się, z czego 26,7 proc. "zdecydowanie", a 15,8 proc. - "raczej". Niezdecydowanych było 7,3 proc. respondentów.

 

ZOBACZ: Koncern Sanofi: naszą szczepionkę można będzie przechowywać w lodówce

 

"Kiedy zadaliśmy to samo pytanie półtora miesiąca temu, liczba przeciwników była mniejsza o 4 proc. Nieznacznie zmniejszyła się także grupa osób deklarujących, że chcą się zaszczepić. Niezdecydowanych jest cały czas tyle samo (ok. 7 proc.). Postawy Polaków się usztywniają, a nadal nie ma jasnej odpowiedzi, jak działają te preparaty i jaka jest ich skuteczność. Największą niewiadomą jest to, czy którykolwiek z nich może powstrzymać zakażonych ludzi przed przenoszeniem wirusa oraz jak długo będzie trwała wywołana przez niego odporność" - czytamy w dzienniku. 

jo/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie