Spotkanie premiera z przedstawicielami firmy Pfizer. "Szczepienia chcemy rozpocząć od grup ryzyka"

Polska
Spotkanie premiera z przedstawicielami firmy Pfizer. "Szczepienia chcemy rozpocząć od grup ryzyka"
Polsat News
Pfizer poinformował, że ich szczepionka jest w 90 proc. skuteczna

- Nadal prowadzimy trudną walkę z Covid-19, ale widzę wyraźnie, że tę walkę wygramy. Musimy tylko ograniczyć jak najszybciej straty dla gospodarki, a do tego będzie też służył cały proces szczepienia, by jak najszersze grupy naszych obywateli mogły być uodpornione na Covid-19 - mówił premier Mateusz Morawiecki po spotkaniu z przedstawicielami firmy Pfizer.

W piątek po godz. 11:30 rozpoczęło się spotkanie premiera Morawieckiego z przedstawicielami firmy Pfizer, poświęcone współpracy w zakresie przygotowania zakupu i dystrybucji szczepionek przeciwko Covid-19.

 

- Wszyscy czekaliśmy na informacje o szczepionce, bo widzimy już, że coraz więcej informacji spływa z całego świata, które potwierdzają, że szczepionka będzie bezpieczna - mówił premier na konferencji po spotkaniu.

 

ZOBACZ: Szczepionka przeciwko COVID-19. "Ogromne wyzwanie logistyczne"

 

- Możemy potwierdzić informacje, które parę dni temu przekazał koncern Pfizer o dostępności bardzo innowacyjnej szczepionki. Omówiliśmy w gronie ekspertów kwestie, które są istotne z punktu widzenia logistyki, spraw organizacyjnych, operacyjnych związanych z dystrybucją szczepionki, która musi być przechowywana w niskiej temperaturze ok. -70 stopni. To było ważne i owocne, konkretne spotkanie - dodał.

 

Jak mówił premier, "ten model dystrybucji opiera się o bardzo skrupulatne wyliczenia, przedyskutowaliśmy je, by jak najszybciej mógł wejść proces szczepień, gdy tylko Europejska Agencja Leków zatwierdzi szczepionkę. Chcemy być na to gotowi".

 

 

- Wszyscy, którzy będą chcieli się zaszczepić, tak szybko jak szczepionka będzie dostępna na zachodzie Europy, musi być dostępna dla nas. Chcemy zacząć szczepienia od grup największego ryzyka oraz personelu medycznego i mundurowych - dodał Morawiecki.

 

Premier podkreślił, że "mimo tych optymistycznych informacji dotyczących szczepionki, musimy ostrożnie podchodzić do życia społecznego i zawodowego, żeby ograniczać zasięg koronawirusa".

 

WIDEO: zobacz konferencję po spotkaniu

  

 

"Nauka wygrała nad chorobą"

 

Prezes zarządu Pfizer Polska Dorota Hryniewiecka-Firlej dziękowała za zaproszenie do roboczego zespołu naukowego, który ma wypracować najlepszy możliwy logistyczny system dostaw szczepionki na COVID-19 do polskich pacjentów. Zaznaczyła, że eksperci w tym zespole "mają ogromne doświadczenie w swoich obszarach".

 

- Jesteśmy w stanie bardzo szybko wypracować skuteczny model tak, żebyście państwo mieli poczucie bezpieczeństwa. My ze swojej strony jako Pfizer i ja osobiście, jako Dorota Hryniewiecka-Firlej i lekarz zobowiązuję się do tego, żebyśmy w sposób rzeczywiście szybki i skuteczny oraz bezpieczny, dzieląc się naszymi kompetencjami, które są niemałe, wypracowali system, z którego wszyscy będziemy zadowoleni - powiedziała.

 

ZOBACZ: Premier prosi o pozostanie w domu. "Wygrajmy tę walkę dzięki solidarności i odpowiedzialności"

 

Przypomniała, że jej firma ma 170 lat, a w Polsce działa od ponad 60 lat i ma doświadczenie także w profilaktyce szczepionkowej, co pokazała w przypadku walki z chorobą Heinego-Medina. Wskazywała, że ich szczepionka spowodowała zatrzymanie rozprzestrzeniania się tej choroby. - Wtedy nauka wygrała nad chorobą, odnieśliśmy wspólnie ogromny sukces i mam nadzieję, że dzisiaj, mierząc się z nowymi wyzwaniami, bo koronawirus jest dramatycznym wyzwaniem dla zdrowia, życia, i dla gospodarki tym samym - że znowu damy radę i stawimy temu czoła w sposób konkretny - mówiła.

 

Zaznaczyła, że jest o tym przekonana widząc pracę, pasję i kompetencję naukowców w całym świecie, którzy stoją za wykreowaniem i produkcją szczepionki, a "nauka po raz kolejny wygra nad chorobą. - Jesteśmy tu po to w tym zespole, aby wypracować i dostarczyć państwu skuteczną, bezpieczną szczepionkę w skuteczny i bezpieczny sposób i jestem przekonana, że nam się to uda - dodała.

 

"W państwa pracy jest nadzieja"

 

Szef rządu na wstępie spotkania stwierdził, że chciałby je potraktować "bardzo roboczo". Jak mówił, aby z powrotem można było wrócić do normalności potrzeba szczepionki.

 

- W pracy państwa firmy jest nadzieja na bardzo wczesne, najszybsze z możliwych zaszczepienie ludzi - powiedział premier.

 

 

W czwartek premier napisał na Facebooku, że w tym tygodniu, pierwszy raz od dwóch miesięcy, liczba zakażeń koronawirusem zaczęła spadać.

 

"Nie musimy wprowadzać narodowej kwarantanny"

 

"Choć stosunek zakażonych - 65/100 000 mieszkańców to wciąż dużo, to jednak pierwszy sygnał stabilizacji i dowód, że nasza strategia i obostrzenia zaczynają przynosić skutek. Co to oznacza? Nie musimy wprowadzać narodowej kwarantanny" - napisał szef rządu.

 

"Wspólnym wysiłkiem wyhamowaliśmy zakażenia tuż przed punktem krytycznym. Dyscyplina działa Dlatego wciąż proszę i będę prosił - zostańmy w domu. Zasada jest prosta - im mniej kontaktów społecznych, tym mniejsza szansa na zakażenie i wyhamowanie epidemii" - napisał premier.

 

ZOBACZ: Premier: Nie musimy wprowadzać narodowej kwarantanny

 

Podkreślił zarazem, że "dystans, jaki dzieli nas od progu narodowej kwarantanny, nadal jest niewielki i nie pozwala na swobodę".

 

"To dzięki naszej odpowiedzialnej postawie, dzięki konsekwentnej realizacji zasady DDM - dystans, dezynfekcja, maseczka - zyskaliśmy delikatną przewagę w tej walce z wirusem. Teraz nie możemy jej zmarnować" - oświadczył szef rządu.

 

Jak mówił, "jeśli teraz odpuścimy, cały wysiłek ostatnich tygodni może pójść na marne". "Podejmujemy wiele decyzji; czasem są one trudne do zaakceptowania. To niezwykle ważne, szczególnie teraz, gdy na horyzoncie czeka ogromne wsparcie w postaci szczepionki" - powiedział Morawiecki.

 

"Szczepienia w pełni dobrowolne, powszechnie dostępne"

 

Poinformował, że na spotkaniu z Radą Medyczną w czwartek rozmawiano m.in. o tym, kiedy i w jaki sposób dostarczyć szczepionkę wszystkim Polakom. "Ustaliliśmy, że szczepienia będą w pełni dobrowolne a jednocześnie powszechnie dostępne" - oświadczył. Zaznaczył, że w pierwszej kolejności otrzymają ją osoby najbardziej zagrożone: seniorzy, chorzy na choroby przewlekłe oraz służby medyczne.

 

Dodał, że "to będzie ogromne przedsięwzięcie logistyczne. Jak powiedział, rząd jest w stałym kontakcie z przedstawicielami producenta pierwszej szczepionki na korona wirusa firmy Pfizer."Zabiegamy o jak największe i jak najszybsze dostawy. Rozmawiamy też z innym firmami farmaceutycznymi, które są na dobrej drodze przygotowania dobrych rozwiązań" - powiedział szef rządu.

 

ZOBACZ: Kolejny lekarz zakażony po przyjęciu rosyjskiej szczepionki przeciw COVID-19

 

Premier wyraził nadzieję, że na początku przyszłego roku szczepionka "stanie się tą bronią, która pozwoli ostatecznie pokonać koronawirusa i wrócić do normalności". Zanim szczepionka do nas dotrze - podkreślił Morawiecki - czeka nas jeszcze co najmniej kilka miesięcy kiedy możemy polegać przede wszystkim na sobie nawzajem".

 

"Niech dobre wieści z tego tygodnia będą dla nas najlepszą motywacja. Bądźmy dla siebie szczególnie dobrze i wyrozumiali. Głęboko wierzę w to, że uśmiechy na twarzach naszych dzieci biegnących do szkoły, zobaczymy w niedługim czasie" - powiedział Morawiecki.

 

300 mln dawek dla UE

 

Amerykański koncern farmaceutyczny Pfizer poinformował w poniedziałek, że rozwijany przez niego projekt szczepionki na Covid-19 ma ponad 90 proc. skuteczności. Firma ogłosiła, że w 2021 r. może wyprodukować do 1,3 mld dawek substancji. 

 

Szef rządu informował we wtorek, że rozmawiał z prezes Dorotą Hryniewiecką-Firlej z Pfizer. Zapewnił, że w sprawie szczepionki rozmawiał również z wysokim przedstawicielem Pfizer z USA. 

 

Komisja Europejska zatwierdziła w środę umowę z firmami farmaceutycznymi BioNTech i Pfizer, przewidującą zakup do 300 milionów dawek szczepionki przeciwko nowemu koronawirusowi.

 

ZOBACZ: Szczepionka Pfizera. Kilka wątpliwości i akcje sprzedane przez prezesa

 

"Dzięki umowom, które podpisaliśmy razem z innymi krajami UE mamy prawo do korzystania ze szczepionek, gdy tylko będą dostępne. Już pracujemy nad logistyką ich dystrybucji - w pierwszej kolejności powinny trafić do naszych seniorów, służby zdrowia i formacji mundurowych" - poinformował napisał w czwartek premier Morawiecki.

 

"Szczepionka będzie również dostępna dla każdego obywatela na zasadzie dobrowolności" - zapewnił szef rządu.

prz/ polsatnews.pl, PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie