"Ta szczepionka może nam zaoferować wyjście z sytuacji epidemii"

Polska
"Ta szczepionka może nam zaoferować wyjście z sytuacji epidemii"
Polsat News
Naukowiec przypomniał jednak, że "zawsze trzeba wziąć pod uwagę rachunek zysków i strat"

- 90-procentowa skuteczność szczepionki to bardzo dobry wynik, który daje nadzieję na powstrzymanie pandemii - podkreślał profesor Piotr Trzonkowski, kierownik Katedry Immunologii Medycznej Gdańskiego Uniwersytety Medycznego w rozmowie z Polsat News.

- Szczepionka została przebadana na 40-paru tysiącach pacjentów, to jest całkiem duża grupa na której można śledzić efekty uboczne i bezpieczeństwo - zaznaczał Trzonkowski. Jego zdaniem skuteczność szczepionki na poziomie 90 proc. może powstrzymać pandemię. 

 

Zwracał jednak uwagę, że problemy z efektami ubocznymi powodowanym przez medykament, mogę pojawić wtedy, kiedy trafi on do powszechnego stosowania. 

 

ZOBACZ: Lekarze postulują pilne zmiany w strategii walki z Covid-19

 

- Prawdopodobnie będzie też tak, że jak zaczną się masowe szczepienia, to te rzadkie objawy uboczne mogą gdzieś tam wystąpić. Mamy kilka historii, gdzie takie rzeczy miały miejsce - tłumaczył. 

 

Rachunek zysków i strat

 

Profesor przypomniał jednak, że "zawsze trzeba wziąć pod uwagę rachunek zysków i strat". Zdaniem Trzonkowskiego przeważają zyski.  

 

- W tej chwili ta szczepionka może nam zaoferować wyjście z tej sytuacji epidemii, jest to zapewne bardziej korzystne aniżeli zaniechanie tych szczepień - stwierdził. 

 

ZOBACZ: Koronawirus w Polsce. Nie żyje 430 kolejnych osób

 

W poniedziałek 9 listopada amerykańska firma Pfizer ogłosiła, że opracowywana przez nich szczepionka jest skuteczna w 90 proc. i nie wywołuje skutków ubocznych. Lek powstał we współpracy z niemieckim BioNTech.

laf/zdr/ Polsat News
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie