Wybory w USA. Prokurator generalny reaguje na zarzuty Trumpa

Świat
Wybory w USA. Prokurator generalny reaguje na zarzuty Trumpa
PAP/EPA/RICK D'ELIA

Prokurator generalny USA William Barr przekazał w poniedziałek prokuratorom federalnym, aby przyjrzeli się "istotnym zarzutom" o nieprawidłowościach podczas wyborów prezydenckich, co skłoniło urzędnika nadzorującego śledztwa dotyczące oszustw wyborczych do rezygnacji w proteście.

Barr wysłał swoją notatkę służbową po kilku dniach, w czasie których uczciwość wyborów kwestionowali, bez przedstawiania dowodów, urzędujący prezydent Donald Trump i jego republikańscy sojusznicy - przypomina Reuters.

 

ZOBACZ: "Prezydenci i premierzy": Biden nie mówi "wróg" tylko "przeciwnik" i ma wiedzę o Polsce

 

Trump nie uznał wygranej w wyborach Demokraty Joe Bidena, który według wiodących mediów amerykańskich zapewnił sobie ponad 270 głosów elektorskich potrzebnych do objęcia prezydentury.

 

Barr przekazał prokuratorom, że "wyssane z palca czy naciągane roszczenia" nie powinny stanowić podstawy do dochodzenia, a z jego notatki nie wynika, że resort sprawiedliwości wykrył nieprawidłowości w głosowaniu mające wpływ na wynik wyborów.

 

Rezygnacja urzędnika

 

Prokurator generalny wskazał jednak, że upoważnia prokuratorów do "zbadania istotnych zarzutów" dotyczących nieprawidłowości w głosowaniu i liczeniu głosów.

 

ZOBACZ: Tusk: Biden w Białym Domu to problem dla polityków PiS

 

Richard Pilger, który przez lata pełnił funkcję dyrektora Wydziału ds. Przestępstw Wyborczych w resorcie sprawiedliwości, ogłosił w wewnętrznym e-mailu, że rezygnuje ze stanowiska po zapoznaniu się z "nową polityką i jej implikacjami".

 

Sztab Bidena poinformował, że prokurator Barr podsyca daleko idące oskarżenia Trumpa o oszustwa wyborcze. - To są właśnie te roszczenia, które prezydent i jego prawnicy bezskutecznie wysuwają każdego dnia, gdy ich pozwy są wyśmiewane w jednym sądzie po drugim - powiedział Bob Bauer, starszy doradca Bidena.

dk/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie