Trump zbiera pieniądze na sądowe batalie. Połowa pójdzie na spłatę długu

Świat
Trump zbiera pieniądze na sądowe batalie. Połowa pójdzie na spłatę długu
PAP/EPA/MIKE THEILER / POOL
Sztab wyborczy prezydenta zaczął zbierać pieniądze na "fundusz obrony wyborów"

Co najmniej połowa pieniędzy zebranych sztab wyborczy prezydenta Trumpa od darczyńców na sfinansowanie sądowych spraw ws. rzekomych fałszerstw wyborczych zostanie przeznaczona na spłacenie długu jego kampanii - podaje telewizja CBS.

Sztab wyborczy prezydenta zaczął zbierać pieniądze na "fundusz obrony wyborów" już dzień po wtorkowym głosowaniu, wysyłając miliony maili i SMS-ów do ludzi znajdujących się na listach potencjalnych darczyńców. Celem zbiórki ma być sfinansowanie spraw sądowych w kluczowych stanach w sprawie rzekomych oszustw wyborczych i przeprowadzenia ponownego przeliczenia głosów.

 

Odrzucone pozwy

 

Jak podaje CBS, ze szczegółów zawartych drobnym drukiem w informacji o wpłatach wynika jednak, że 50 proc. z kwoty zbieranej przez sztab wyborczy Trumpa zostanie przeznaczona na spłacenie długu kampanii, zaś reszta przelana na konto funduszu ws. ponownego przeliczenia głosów. Natomiast w przypadku donacji zbieranych przez Krajowy Komitet Partii Republikańskiej na spłacenie długu przeznaczone zostanie 60 proc. kwoty, zaś 40 proc. na konto operacyjne partii.

 

ZOBACZ: CNN: Kushner sugerował Trumpowi uznanie porażki. Sztab: to nieprawda

 

Jak dotąd sądy m.in. w Pensylwanii, Nevadzie, Arizonie i Wisconsin odrzuciły wszystkie z 10 dotychczas złożonych przez prawników Trumpa pozwów, w większości z uwagi na brak dowodów na poparcie zarzutów o nieprawidłowości wyborcze.

 

Ponowne przeliczenie głosów odbędzie się w Georgii, gdzie przewaga Joe Bidena wynosi 12 tys. głosów, czyli mniej niż 0,5 punktu procentowego. Możliwe jest to też w innych stanach, jeśli odpowiedni wniosek złoży i opłaci kampania Trumpa. W 2016 r. ponowne przeliczenie głosów odbyło się w stanie Wisconsin, a w jego wyniku ówczesna przewaga wzrosła o 131 głosów. 12-dniowy proces kosztował ok. 2 miliony dolarów.

 

Reakcja prokuratora generalnego

 

W poniedziałek prokurator generalny USA William Barr wystosował komunikat do prokuratorów federalnych w całym kraju, zezwalając na wszczynanie dochodzeń w przypadku "znaczących zarzutów w sprawie nieprawidłowości przy głosowaniu i zliczaniu głosów".

 

Z jego notatki nie wynika jednak, że resort sprawiedliwości wykrył nieprawidłowości w głosowaniu mające wpływ na wynik wyborów. W proteście przeciwko zaangażowaniu Departamentu Sprawiedliwości w sprawę, dymisję złożył w poniedziałek dyrektor Wydziału ds. Przestępstw Wyborczych Richard Pilger.

 

ZOBACZ: Sztab Bidena i Harris uruchomił stronę internetową. Co można tam znaleźć?

 

Jak donosi "Washington Post", mimo publicznych zapewnień o poparciu większość Republikanów prywatnie pogodziła się z porażką z wyborach prezydenckich.

 

- Co nam szkodzi udobruchać go (prezydenta Trumpa - red.) jeszcze przez chwilę? Nikt nie myśli poważnie, że wynik wyborów się zmieni - miał powiedzieć dziennikowi jeden z wysoko postawionych Republikanów.

dk/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie