Biden: to żenujące, że Trump nie uznał swojej porażki

Świat
Biden: to żenujące, że Trump nie uznał swojej porażki
fot. PAP/EPA/CJ GUNTHER
W zeszłą sobotę agencja Associated Press i inne media w USA ogłosiły wyborczą wygraną Bidena

To, że Donald Trump nie uznał wyborczej porażki, jest żenujące - ocenił we wtorek Demokrata Joe Biden. Dodał, że nie powstrzymuje to trwającego już okresu przenoszenia władzy.

W zeszłą sobotę agencja Associated Press i inne media w USA ogłosiły wyborczą wygraną Bidena, oceniając, że pozostałe do zliczenia głosy matematycznie nie mogą już zmienić rezultatu wyborów. Trump nie uznał swojej porażki; oskarża Demokratów o wyborcze fałszerstwa i zapowiada sądowe batalie. 

 

ZOBACZ: Trump zbiera pieniądze na sądowe batalie. Połowa pójdzie na spłatę długu

 

Przemawiając w Wilmington, Joe Biden oświadczył, że brak uznania przez Trumpa wyborczej porażki "nie zmienia dynamiki" procesu przenoszenia władzy.

"Uczyńmy Amerykę znów wielką"

"Robimy duży postęp. Rezultaty zaczną spływać w następnym tygodniu. Uczyńmy Amerykę znów wielką" - napisał na Twitterze Donald Trump. Wyraził przy tym przekonanie, że wygra wybory.

 

ZOBACZ: Trump zdymisjonował szefa Pentagonu

 

 

W USA trwa zliczanie ostatnich głosów; o zwycięstwo wyborcze Trump zamierza walczyć na drodze sądowej, wykazując domniemane wyborcze fałszerstwa.

 

Jak dotąd sądy m.in. w Pensylwanii, Nevadzie, Arizonie i Wisconsin odrzuciły wszystkie 10 dotychczas złożonych przez prawników Trumpa pozwów, w większości z uwagi na brak dowodów na poparcie zarzutów o nieprawidłowości wyborcze. Jego obóz zbiera jednak pieniądze i zapowiada kolejne pozwy oraz złożenie wniosku o ponowne przeliczenie głosów w Wisconsin.

ms/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie