Nowe przypadki koronawirusa w Polsce. Dane ministerstwa, 8 listopada

Polska
Nowe przypadki koronawirusa w Polsce. Dane ministerstwa, 8 listopada
Polsat News
Pierwszy przypadek koronawirusa w Polsce wykryto 4 marca

Mamy 24 785 nowych i potwierdzonych przypadków koronawirusa - poinformowało w niedzielę ministerstwo zdrowia. Z powodu COVID-19 zmarło 59 osób, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami 177 osób. Liczba zakażonych w Polsce wzrosła do 546 425. Do tej pory z powodu Covid-19 zmarło 7872 osób.

Nowe zakażenia dotyczą województw: śląskiego (4245), małopolskiego (2806), mazowieckiego (2099), wielkopolskiego (1845), podkarpackiego (1822), dolnośląskiego (1799), lubelskiego (1728), łódzkiego (1576), kujawsko-pomorskiego (1439), pomorskiego (1335), podlaskiego (1053), opolskiego (858), zachodniopomorskiego (723), warmińsko-mazurskiego (558), lubuskiego (470), świętokrzyskiego (429).

 

 

Z powodu COVID-19 zmarło 59 osób, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 177 osób.

 

Ponad 20 tys. osób w szpitalach

 

Jak podało ministerstwo zdrowia, obecnie w szpitalach przebywa 20 tys. 214 osób. Liczba wszystkich łóżek dla pacjentów z Covid-19 wynosi 31 tys. 250. Według danych resortu, w Polsce w sumie jest 2459 respiratorów. Obecnie wsparcia urządzenia wymaga 1841 pacjentów.

 

Pula wolnych łóżek wynosi więc 11 tys. 36, a respiratorów 618.

 

Kwarantanną objęto 407 tys. 579 osób, a nadzorem sanitarno-epidemiologicznym 42 tys. 921. Do tej pory wyzdrowiało 209 tys. 363 osoby.

 

 

Premier na budowie szpitala tymczasowego

 

W sobotę ministerstwo poinformowało o 27 875 nowych i potwierdzonych przypadkach koronawirusa. Zmarło 349 kolejnych osób. 

 

Premier Mateusz Morawiecki był na budowie tymczasowego szpitala w Katowicach. - W Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach powstanie 500 łóżek dla chorych na koronawirusa; w skali całej Polski w ciągu miesiąca utworzonych zostanie 6 tysięcy łóżek na oddziałach zakaźnych i na tych, które będą leczyć Covid-19 - zapowiedział Morawiecki.

 

ZOBACZ: Łagodne formy Covid-19. Wyróżniono siedem

 

Jak mówił, dla porównania przed pandemią, łącznie wszystkich łóżek w całej Polsce dostępnych było 3 tys. na oddziałach zakaźnych. - W ciągu miesiąca zwiększamy razy dwa liczbę łóżek, tworząc je w szpitalach tymczasowych, tworząc je w różnych miejscach - zaznaczył.

 

Szef rządu poinformował, że obecnie dostępnych jest około 30 tys. łóżek. - Ale liczba zakażonych osób cały czas jest bardzo wysoka. To będzie znowu pewnie około 27 tys. W związku z tym, musimy tworzyć nowe miejsca dla chorych, ale musimy też opanować rozwój epidemii. Stąd te wszystkie obostrzenia, stąd te rygory - one muszą być przestrzegane dystans - powiedział.

 

Od soboty obowiązują także nowe obostrzenia.

 

Zgodnie z rozporządzeniem od 7 do 29 listopada zostaną wprowadzone ograniczenia w funkcjonowaniu galerii handlowych o powierzchni powyżej 2000 m kw.

 

Handel i usługi

 

Otwarte będą niektóre sklepy z żywnością, produktami kosmetycznymi, artykułami toaletowymi, środkami czystości, produktami leczniczymi, w tym apteki, wyrobami medycznymi, środkami spożywczymi specjalnego przeznaczenia żywieniowego, gazetami lub książkami, artykułami budowlano-remontowymi, artykułami dla zwierząt domowych, usługami telekomunikacyjnymi, częściami i akcesoriami do samochodów lub motocykli, paliw.

 

W galeriach będą mogły działać też punkty usługowe, m.in. fryzjerzy, optycy, placówki bankowe, pocztowe, ubezpieczeniowe, a także zajmujące się naprawą samochodów lub motocykli, wymianą opon i dętek; myjnie samochodowe, ślusarskie, szewskie, krawieckie, pralnicze i gastronomiczne oferujące wyłącznie żywność na wynos.

 

ZOBACZ: Koronawirus w Polsce. "Doszliśmy do granicy wydolności laboratoriów"

 

Ponadto w galeriach handlowych wprowadzone zostanie czasowe ograniczenie prowadzenia handlu detalicznego i działalności usługowej na wyspach handlowych.

 

W sklepach oraz placówkach usługowych o powierzchni do 100 m kw. może - zgodnie z rozporządzeniem - przebywać jednocześnie nie więcej niż jedna osoba na 10 m kw. W sklepach powyżej 100 m kw. – tak jak dotychczas jest to jedna osoba na 15 m kw. W obiektach handlowych obowiązkowe jest noszenie rękawiczek lub dezynfekcja rąk oraz zakrywanie ust i nosa.

 

Hotele

 

Ponadto zgodnie z rozporządzeniem od 7 do 29 listopada hotele będą dostępne tylko dla gości przebywających w podróży służbowej lub w podróży związanej z wykonywaniem działalności gospodarczej; osób wykonujących zawód medyczny (w związku z tzw. Hotelem dla medyka) oraz dla pacjentów i ich opiekunów; osób będących zawodnikami korzystającymi z tych usług w czasie zgrupowań i współzawodnictwa sportowego.

 

Ograniczenie nie dotyczy hoteli robotniczych lub hoteli dla pracowników sezonowych.

 

Kultura i rozrywka

 

Zgodnie z rozporządzeniem od 7 do 29 listopada zamknięte będą placówki kultury: teatry, kina, muzea, galerie sztuki, domy kultury, ogniska muzyczne.

 

ZOBACZ: Zamknięcie instytucji kultury. Gliński: nie mamy wyjścia 

 

W tym okresie biblioteki, publiczne i naukowe, instytucje kultury, nie będą mogły udostępniać zbiorów publiczności, ani organizować wydarzeń z udziałem publiczności, z wyłączeniem działań prowadzonych za pomocą środków bezpośredniego porozumiewania się na odległość. Zakaz ten nie dotyczy udostępniania zbiorów, które znajdują się na wolnym powietrzu, z wyjątkiem wnętrz obiektów kubaturowych, które mają być zamknięte dla zwiedzających; zwiedzania lasów, parków i ogrodów zabytkowych należących do instytucji kultury.

prz/ac/ polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie