Huragan Eta w Meksyku. Powodzie i lawiny błotne, nie żyje 20 osób

Świat
Huragan Eta w Meksyku. Powodzie i lawiny błotne, nie żyje 20 osób
PAP/EPA/Carlos López
W meksyku zginęło co najmniej 20 osób

Co najmniej 20 osób straciło życie w Meksyku w wyniku powodzi i lawin błotnych spowodowanych przez huragan Eta - podały w sobotę po północy władze tego państwa. Najwięcej strat w ludziach i zniszczeń odnotowano w położonym na południu stanie Chiapas.

W całym regionie huragan pociągnął za sobą ponad 180 ofiar śmiertelnych i spowodował wiele zniszczeń. Najwięcej ofiar odnotowano w Gwatemali, gdzie - jak podał w piątek prezydent tego kraju Alejandro Giammattei - zginęło co najmniej 150 osób. Bezpośrednim powodem ich śmierci były osunięcia ziemi spowodowane ulewnymi deszczami.

 

W meksykańskim stanie Chiapas - jednym z najuboższych w kraju - żywioł uczynił nieprzejezdnymi dwadzieścia lokalnych dróg - pisze AFP. Lokalne władze podały, że ofiary śmiertelne to ludzie, których porwał rwący nurt rzek lub których pochłonęły lawiny błotne.

 

ZOBACZ: Huragan Ianos spustoszył Grecję. Nie żyją trzy osoby

 

Huragan Eta, który dotarł na ląd we wtorek na karaibskim wybrzeżu Nikaragui i został zakwalifikowany jako huragan 4. kategorii w 5-stopniowej skali Saffira-Simpsona, stopniowo słabnie. Minął już Nikaraguę i Honduras; ulewne deszcze przeszły przez sześć krajów Ameryki Środkowej, w tym - przez Kostarykę, Panamę i Salwador.

 

Porywy wiatru w Gwatemali osiągały prędkość 240 km na godzinę, w Meksyku - wiatr wieje już z prędkością 140 km na godzinę. W niedzielę huragan ma uderzyć w Kubę; zagraża również Jamajce, Kajmanom i południowej Florydzie. Meteorolodzy ostrzegają, że nad Morzem Karaibskim Eta może odzyskać siłę i uderzyć w Kubę z większą niż obecnie mocą - pisze francuska agencja.

prz/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie