Huragan Douglas zbliża się do Hawajów. "Bądźmy przygotowani na najgorsze"

Świat
Huragan Douglas zbliża się do Hawajów. "Bądźmy przygotowani na najgorsze"
PAP/EPA/Bruce Omori
Meteorolodzy podkreślają, że huragan o tej sile jest rzadkim zjawiskiem na Pacyfiku w rejonie Hawajów

Zaliczony do kategorii 1 huragan Douglas  zbliża się do archipelagu Hawajów, nad którym ma przejść w niedzielę wieczorem, czasu lokalnego. Władze ostrzegły mieszkańców aby zaopatrzyli się w żywność i pozostali w domach.

Huragan o prędkości wiatru dochodzącej do 145 km/godz znajduje się obecnie w odległości ok. 150 km od północno wschodnich wybrzeży wyspy Maui i przesuwa się z prędkością ok. 26 km/godz na zachód.

 

ZOBACZ: Kilkadziesiąt ofiar, ranni, zaginieni i straty liczone w miliardach dolarów. Bilans huraganu Dorian

 

Według prognoz Krajowego Centrum ds. Huraganów w Miami, Douglas przejdzie nad wyspami Maui, Kauai i Oahu, gdzie znajduje się stolica Hawajów - Honolulu (ok. 350 tys. mieszkańców) lub w bardzo małej od nich odległości.

 

Potężne ulewy

 

Już obecnie wiatr przybiera na sile a fale oceaniczne dochodzą do kilku metrów. Nad wyspami przechodzą też potężne ulewy.

 

 

Burmistrz Honolulu Kirk Caldwell otworzył tymczasowe pomieszczenia, mogące służyć za schrony dla ok. 1600 osób. Ostrzegł jednak, że mogą one być użyte jedynie w ostateczności ponieważ trudno będzie w nich zachować środki ostrożności obowiązujące w czasie pandemii koronawirusa.

 

Rzadkie zjawisko

 

Szef lokalnych władz na wyspie Maui Michael Victorino zaapelował do mieszkańców o zgromadzenie zapasów żywności i unikanie wychodzenia na otartą przestrzeń. - Bądźmy przygotowani na najgorsze i miejmy nadzieję na najlepsze - powiedział Victorino w lokalnej telewizji KHON News.

 

ZOBACZ: Co najmniej 43 ofiary huraganu Dorian na Bahamach. "Wiele osób zaginęło"

 

Meteorolodzy podkreślają, że huragan o tej sile jest rzadkim zjawiskiem na Pacyfiku w rejonie Hawajów.

ac/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie