Myszojeleń Arnold - nowy mieszkaniec warszawskiego zoo

Polska
Myszojeleń Arnold - nowy mieszkaniec warszawskiego zoo
Warszawskie ZOO
Myszojeleń Arnold - nowy mieszkaniec ogrodu zoologicznego w Warszawie

Warszawski ogród zoologiczny ma nowego podopiecznego - to kanczyl jawajski, zwany również myszojeleniem. Zwierzę należy do grupy najmniejszych ssaków kopytnych na świecie. "Ze względu na niewystarczającą ilość danych i trudności zaobserwowania tego gatunku w naturze, posiada on kategorię - DD (Data Deficient) w Czerwonej Księdze IUCN" - podkreśla stołeczne zoo.

- Arnold to samczyk kanczyla jawajskiego, przyjechał do nas kilka dni temu z ogrodu zoologicznego w Bern (to miasto w Szwajcarii) – mówi Marcin Chrapowicki w rozmowie z Adrianem Zuchewiczem, reporterem Polsat News. Jak zaznacza pracownik stołecznego zoo, kanczyl jawajski "to w zasadzie najmniejszy ze wszystkich żyjących na świecie jeleniowatych - kuzyn naszej sarny. Oczywiście jest od niej znacznie mniejszy".

 

ZOBACZ: W płockim zoo urodził się gibbon czapnik [ZDJĘCIA]

 

Kanczyl jawajski należy do grupy rzadko występujących gatunków. - W tej chwili w Europie mamy ok. 30 samców i tylko 18 samic - wyjaśnia Chrapowicki.  - Jest objęty Europejskim Programem Hodowlanym  - dodaje.

 

Jak się okazuje, być może niebawem do Arnolda dołączy towarzyszka. - Czekamy na rekomendację, kiedy będziemy mogli przyjąć samiczkę - informuje pracownik zoo.

 

WIDEO: Myszojeleń Arnold - nowy mieszkaniec warszawskiego zoo

  

Znany jako myszojeleń

W Polsce kanczyl jest znany również pod nawą myszojeleń. - To spolszczenie angielskiej nazwy "mouse deer" - tłumaczy Marcin Chrapowicki. I podkreśla, że w na świecie istnieje kilka gatunków kanczyli. Ten, który trafił do stolicy, czyli kanczyl jawajski w naturalnych warunkach zamieszkuje lasy tropikalne w Azji.

 

ZOBACZ: Krokodyl gigant schwytany w Australii. "Nigdy nie bądź beztroski"

 

Zwierzęta należące do grupy kanczyli jawajskich są bardzo rzadkie i do końca nie wiadomo, jak liczebna jest ich populacja. Ze względu na warunki, w jakich żyją, trudno to zweryfikować.

 

- Jest jeszcze kanczyl ciemny, który występuje na Filipinach oraz kilka innych gatunków - opowiada Chrapowicki. - Wyginął natomiast kanczyl srebrnogrzbiety - zupełnie inny gatunek - dodaje pracownik stołecznego zoo. 

"Raczej straszenie niż obrona"

Kanczyle mają ciekawy system obronny. - To raczej straszenie niż obrona, bo na większym drapieżniku nie robi to naprawdę wrażenia - zaznacza Marcin Chrapowicki. - Dorosłe samce mają takie wyraźne, bardzo długie, pozwijane kły, które są ostre. I faktycznie mogą nimi zranić drapieżnika - dodaje. 

 

Dodatkowo w momencie obrony wydają też czasami różne odgłosy. W ten sposób mogą ostrzegać inne kanczyle przed niebezpieczeństwem. Prowadzą głównie nocny tryb życia. Arnold przebywa w warszawskim zoo od niedawna i dopiero oswaja się z nowym otoczeniem.

 

ZOBACZ: Pracownicy ZOO pomogli uwięzionemu wilkowi. Zobacz poruszające nagranie [WIDEO]

 

Na ten moment ogród zoologiczny w Warszawie jest otwarty dla zwiedzających. Na terenie zoo trzeba nosić maseczkę ochronną. Z kolei w pawilonach obowiązuje jednostronny ruch. - Obecnie ogród jest otwarty, natomiast jak długo, tego nie jestem w stanie powiedzieć - podkreśla Chrapowicki. 

ms/ml/ Polsat News, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie