W płockim zoo urodził się gibbon czapnik [ZDJĘCIA]

Polska
W płockim zoo urodził się gibbon czapnik [ZDJĘCIA]
Facebook/ZOO Płock
Jak poinformowało płockie zoo, w związku z narodzinami gibbona czapnika ogłoszono tam konkurs na jego imię – płeć będzie możliwa do określenia dopiero po mniej więcej roku, dlatego imię musi pasować zarówno do samca, jak i do samicy.

W Miejskim Ogrodzie Zoologicznym w Płocku (Mazowieckie) urodził się gibbon czapnik. To gatunek człekokształtnej małpy poważnie zagrożonym wyginięciem, w warunkach naturalnych zamieszkuje Azję południowo-wschodnią. W ogrodach zoologicznych Europy objęty jest specjalnym programem hodowlanym.

Jak poinformowało płockie zoo, w związku z narodzinami gibbona czapnika ogłoszono tam konkurs na jego imię – płeć będzie możliwa do określenia dopiero po mniej więcej roku, dlatego imię musi pasować zarówno do samca, jak i do samicy.

 

ZOO opublikowało zdjęcia malucha

 

"Płockie zoo spieszy z dobrymi wiadomościami, które w obecnych trudnych czasach cieszą szczególnie mocno. Na wyspie w dolnej części zoo urodził się gibbon czapnik. Maluch przez cały czas wtulony jest w futro matki, która będzie go karmić przez najbliższe dwa lata" – oznajmił w czwartek ogród.

 

ZOBACZ: Aligator nad Odrą we Wrocławiu. Zauważyli go spacerowicze

 

W informacji podkreślono, że nowo narodzony gibbon czapnik jest drugim dzieckiem mieszkającej tam pary tych małp, która "z wielką opiekuńczością zajmuje się swoim potomstwem". Zoo wyjaśniło, że z uwagi na warunki pogodowe, młody gibbon przebywa obecnie tylko w pomieszczeniu wewnętrznym, do którego można zajrzeć przez okno widokowe.

 

"Obecnie nasza gibbonia rodzina składa się z 18-letniego samca Nyac, który urodził się we francuskim zoo w Miluzie, 13-letniej samicy Betsen, która przyszła na świat w duńskim zoo w Randers i młodej samicy Malie urodzonej już w naszym ogrodzie w 2018 r." – przekazała Magdalena Kowalkowska z płockiego zoo.

 

 

Jak dodała, placówka ta zwraca się z prośbą o pomoc w nadaniu imienia dla nowo narodzonego gibbona czapnika. "Zadanie nie jest proste, ponieważ imię musi pasować zarówno do samca, jak i do samicy. Pomysły należy wpisywać w komentarzu pod postem o narodzinach na Facebooku zoo Płock. Zwycięzca zostanie nagrodzony zoologicznymi upominkami" – zaznaczyła Kowalkowska.

 

Gatunek poważnie zagrożony wyginięciem

 

Informując o narodzinach gibbona czapnika, płockie zoo zwróciło uwagę, iż jest to "gatunek poważnie zagrożony wyginięciem", objęty europejskim programem hodowlanym - European Endangered Species Programme.

 

Gibbon czapnik zamieszkuje wilgotne, wiecznie zielone lasy tropikalne Azji południowo-wschodniej. Swoją nazwę zawdzięcza charakterystycznej fryzurze. Dorosłe tego gatunku cechuje dymorfizm płciowy - samica posiada ubarwienie jasne, a samiec czarne. Ciąża trwa mniej więcej siedem miesięcy, a młode osiągają dojrzałość płciową w wieku 5 do 8 lat. Małpy te żyją do 40 lat. Zwykle przebywają w górnym piętrze korony drzew i tylko wyjątkowo schodzą na ziemię.

 

ZOBACZ: Na Sardynii urodził się... zielony szczeniak

 

Jak podaje płockie zoo, sposób poruszania się gibbonów czapników nazywa się brachiacją - polega on na przekładaniu kończyn przednich utrzymujących ciało w pozycji wiszącej wzdłuż gałęzi przy jednoczesnym jego kołysaniu. Potrafią też chodzić w postawie dwunożnej. „Często w zoo w ciągu dnia możemy usłyszeć charakterystyczny, głośny śpiew tych zwierząt” – informuje ogród, opisując zwyczaje gibbonów czapników.

 

Miejski Ogród Zoologiczny w Płocku powstał w 1951 r. Położony jest na malowniczej nadwiślańskiej skarpie i zajmuje powierzchnię ok. 15 ha. Mieszka tam ponad 7,6 tys. zwierząt z 574 gatunków, w tym wielu rzadkich. Od 2002 r. płockie zoo należy do Światowej Organizacji Ogrodów Zoologicznych.

pgo/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie