Mutacja koronawirusa w Danii. Region odcięty od świata

Świat
Mutacja koronawirusa w Danii. Region odcięty od świata
Zdjęcie ilustracyjne/ fot. Needpix
Dania zamyka Jutlandię Północną z powodu wykrycia mutacji koronawirusa

Premier Danii Mette Frederiksen ogłosiła w czwartek wieczorem zamknięcie Jutlandii Północnej, aby zapobiec rozprzestrzenieniu się wykrytej na fermach norek mutacji koronawirusa. Wcześniej duńskie władze podjęły decyzję o wybiciu 15 mln norek.

- To jest prawdziwe zamknięcie Jutlandii Północnej - stwierdziła Frederiksen, apelując do mieszkańców siedmiu gmin na północy kraju o pozostanie na miejscu oraz poddanie się testom na Covid-19.

 

ZOBACZ: Na zewnątrz tylko przez godzinę; do pracy z certyfikatem. Tak wygląda lockdown we Francji

 

Od poniedziałku na tym obszarze nie będzie działać transport publiczny (w tym promy), a uczniowie starszych klas będą mieć nauczanie zdalne. Od soboty zamknięte będą restauracje, możliwy będzie jednak zakup dań na wynos. Nieczynne będą miejsca rozrywki, instytucje kultury oraz baseny. Restrykcje mają obowiązywać do 3 grudnia.

Masowe badania i zamknięcie regionu 

Duńskie władze przygotowują się do przetestowania na koronawirusa 280 tys. mieszkańców Jutlandii Północnej. Masowe badania oraz decyzja o zamknięciu tego regionu kraju ma związek z wykryciem mutacji koronawirusa na licznych na tym obszarze fermach norek. W środę rząd podjął decyzję o wybiciu 15 mln norek, a ich hodowcy będą mogli starać się o rekompensaty. Do pierwszych likwidacji ferm doszło już w październiku.

 

ZOBACZ: Rosja: Wybuch stacji tlenowej w szpitalu dla chorych na COVID-19. Dwóch pacjentów zginęło

 

Dotychczas w Danii potwierdzono 12 przypadków transmisji na człowieka zmutowanego wirusa. "Nie chcemy, aby północna Jutlandia stała się drugim Wuhanem" - tłumaczy decyzję o wprowadzeniu specjalnych środków szef duńskiej agencji kontroli chorób zakaźnych (SSI) Kare Moelbak.

Zagrożenie dla opracowania szczepionki 

Zgodnie z wyjaśnieniami duńskich władz mutacja ta nie powoduje poważniejszych skutków u ludzi, ale obniża skuteczność ludzkich przeciwciał, co zagraża opracowaniu szczepionki na Covid-19. W Szwecji na fermach norek podjęto środki ostrożności, nie wykryto do tej pory mutacji koronawirusa, jaką zaobserwowano w Danii.

 

ZOBACZ: Byli enklawą wolną od Covid-19. Koronawirus dotarł na rajskie wyspy

 

W ostatnim tygodniu w Danii wykryto koronawirusa u 7473 osób, z czego 304 przypadki dotyczyły siedmiu gmin na północy kraju objętych decyzją o ich zamknięciu. Liczba pacjentów w szpitalach regionu wzrosła w ciągu tygodnia z 14 do 26. 

ms/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie