Nowe obostrzenia. Przedszkola i "zerówki" będą działać bez zmian

Polska
Nowe obostrzenia. Przedszkola i "zerówki" będą działać bez zmian
pixabay/Iwona_Olczyk
Przedszkola i "zerówki" będą działać bez zmian

Nauka i opieka dla dzieci w przedszkolach, oddziałach przedszkolnych w szkołach podstawowych - tzw. zerówkach oraz w innych formach wychowania przedszkolnego po niedzieli pozostaje bez zmian, czyli jest stacjonarna - poinformowało Ministerstwo Edukacji Narodowej.

W środę premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że w związku z sytuacją epidemiczną, od poniedziałku do 29 listopada na zdalne nauczanie przejdą klasy I-III szkół podstawowych oraz, że do 29 listopada przedłużona będzie zdalną naukę dla starszych klas podstawówki i szkół średnich.

 

Zawieszenie zajęć stacjonarnych przedłużone będzie także dla słuchaczy szkół dla dorosłych i form pozaszkolnych (kursowych).

 

ZOBACZ: Czy szkoły będą otwarte? Decyzja rządu

 

MEN w komunikacie poinformowało o szkołach i placówkach, w których nie będą zawieszone zajęcia stacjonarne.

 

"Nauka i opieka dla dzieci w przedszkolach, oddziałach przedszkolnych w szkołach podstawowych i innych formach wychowania przedszkolnego pozostaje bez zmian" - czytamy.

 

Oznacza to, że podstawową formą ich funkcjonowania będzie tryb stacjonarny, chyba, że zgodę na inną formę funkcjonowania (tryb mieszany - gdzie część dzieci ma zajęcia w placówce, a część zdanie, lub tryb całkowicie zdalny) wyrazi sanepid.

Szczególna opieka dla dzieci medyków

Jak podaje resort edukacji stacjonarnie, tak jak do tej pory, pracować będą również szkoły specjalne w młodzieżowych ośrodkach wychowawczych i młodzieżowych ośrodkach socjoterapii.

 

Dyrektorzy szkół specjalnych, specjalnych ośrodków szkolno-wychowawczych i ośrodków rewalidacyjno-wychowawczych, a także szkół specjalnych w podmiotach leczniczych i jednostkach pomocy społecznej będą mogli sami w tym okresie decydować o trybie nauczania.

 

ZOBACZ: "Pandemia powinna nas łączyć, a nie skłócać". Prof. Zembala apeluje "ponad podziałami"

 

Dla uczniów, którzy ze względu na niepełnosprawność lub np. warunki domowe nie będą mogli uczyć się zdalnie w domu, dyrektor szkoły będzie zobowiązany zorganizować nauczanie stacjonarne lub zdalne w szkole (z wykorzystaniem komputerów i niezbędnego sprzętu znajdującego się w szkole).

 

Od poniedziałku świetlice szkolne muszą zapewnić opiekę w szczególności tym uczniom, których rodzice są bezpośrednio zaangażowani w walkę z epidemią.

Maksymalnie 5-osobowe grupy

Na czas zawieszenia zajęć stacjonarnych dyrektorzy szkół mogą umożliwić uczniom klas VIII i klas maturalnych indywidualne konsultacje w małych, maksymalnie 5-osobowych grupach. Na terenie szkoły ma być też możliwe przeprowadzanie olimpiad, turniejów i konkursów.

 

Nauczyciele i inni pracownicy placówek oświatowych będą mogli zostać oddelegowani do pracy z domu, o ile ich obecność nie jest niezbędna do realizowania zadań na terenie placówki. Nauczyciele będą mogli skorzystać z jednorazowego wsparcia w wysokości 500 zł na pokrycie kosztów związanych ze zdalnym uczeniem.

 

Do 29 listopada zdalnie ma się też odbywać nauka w szkołach i placówkach prowadzących kształcenie zawodowe. Zajęcia praktyczne mogą się odbywać zdalnie wtedy, gdy będzie można w ten sposób zrealizować cele kształcenia w ramach programu nauczania danego zawodu.

Zdalne praktyki

Stacjonarne zajęcia praktyczne będą mogły być prowadzone dla uczniów ostatnich klas 4-letniego technikum, którzy w zimowej sesji egzaminacyjnej (styczeń-luty 2021 r.) będą zdawali końcowy egzamin potwierdzający kwalifikacje w zawodzie. Zajęcia mają odbywać się w mniejszych grupach, w wybrane dni tygodnia, w wymiarze nieprzekraczającym 10 godz. w tygodniu.

 

ZOBACZ: Müller: gdyby nie obostrzenia, byłoby kilkadziesiąt tysięcy ofiar więcej

 

Na podobnych zasadach będzie mogła odbywać się część zajęć praktycznych dla słuchaczy ostatnich semestrów szkół policealnych, którzy w zimowej sesji egzaminacyjnej (styczeń-luty 2021 r.) będą zdawali końcowy egzamin potwierdzający kwalifikacje w zawodzie lub egzamin zawodowy. Pozostałe zajęcia praktyczne powinny zostać uzupełnione w późniejszym terminie.

 

Praktyki zawodowe realizowane są zdalnie – w formie projektu edukacyjnego lub wirtualnego przedsiębiorstwa. Mogą być także zaliczone na podstawie dotychczasowego doświadczenia zawodowego, zrealizowanego wcześniej wolontariatu lub stażu zawodowego.

 

Do 29 listopada uczniowie branżowych szkół I stopnia będący młodocianymi pracownikami są zwolnieni z obowiązku świadczenia pracy.

bas/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie