Zamknięte cmentarze. W Chełmie i Świdniku samorządy upamiętnią zmarłych

Polska
Zamknięte cmentarze. W Chełmie i Świdniku samorządy upamiętnią zmarłych
PAP/Darek Delmanowicz

Pracownicy przedsiębiorstw komunalnych zarządzających cmentarzami w Świdniku i Chełmie (woj. lubelskie) zapalą na tamtejszych grobach znicze lub położą wieńce od mieszkańców. - Nie wahaliśmy się ani chwili. Wspomożemy w ten sposób przedsiębiorców i naszych mieszkańców, którzy jeszcze nie zdążyli zapalić zniczy na grobach swoich bliskich - tłumaczy Marcin Dmowski, zastępca burmistrza Świdnika

Decyzją rządu, w związku z rosnącą liczbą zakażeń koronawirusem, od 31 października do 2 listopada cmentarze są zamknięte. Jednak na świdnickim cmentarzu komunalnym ma nie zabraknąć zniczy. 

 

"Świece od handlujących przy nekropolii kupi miasto. Zapalą je pracownicy Przedsiębiorstwa Komunalnego Pegimek" – informują władze podlubelskiego Świdnika.

 

"Nie wahaliśmy się ani chwili"

 

Szef PK Pegimek Jerzy Irsak tłumaczy, że jest to forma wparcia ale mieszkańców, którzy nie zdążyli pójść na cmentarz. - Przecież to jest nasza tradycja, którą od dawna kultywujemy – dodał.

 

Władze miasta poparły ten pomysł. - Nie wahaliśmy się ani chwili. Wspomożemy w ten sposób przedsiębiorców i naszych mieszkańców, którzy jeszcze nie zdążyli zapalić zniczy na grobach swoich bliskich – stwierdził zastępca burmistrza Świdnika Marcin Dmowski.

 

Znicze zostaną zapalone na grobach przez pracowników PK Pegimek nie tylko w Uroczystość Wszystkich Świętych, ale i Dniu Zadusznym.

 

W Chełmie podobna inicjatywa

 

Natomiast Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej w Chełmie, poprzez pracowników spółki, pomoże mieszkańcom w złożeniu wieńców i wiązanek na cmentarzu komunalnym przy ulicy Mościckiego.

 

- Wystarczy pozostawić kwiaty na murze cmentarnym przy ulicy Mościckiego na odcinku pomiędzy bramą wjazdową do budynku administracyjnego a wejściem głównym – poinformował Dominik Gil z gabinetu Prezydenta Miasta Chełm.

 

Do wiązanek należy dołączyć kartki z imienia i nazwiska zmarłego, daty urodzenia lub śmierci w celu zlokalizowania miejsca pochówku, a w przypadku dysponowania dokładnymi danymi grobu (oznaczenie sektora i rzędu) należy dopisać te informacje. Dane te można ustalić w wyszukiwarce grobów.

 

Wieńce można składać w dniach od 31 października do 2 listopada w godzinach 7.00 – 16.00. Jak zaznaczył Gil, jest też możliwość wykonania i wysłania zdjęcia nagrobka na udostępniony numer telefonu. 

 

Niektóre kwiaty pojawią się także na miejskich klombach. "Zakupimy od lokalnych sprzedawców chryzantemy, które zostaną następnie nasadzone na terenie Chełma. Będziemy wsparciem w tym trudnym czasie" - napisał burmistrz miasta Jakub Banaszek.

 

 

wka/ PAP, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie