Znowu rekord zakażeń koronawirusem. Prawie 22 tysiące przypadków

Polska
Znowu rekord zakażeń koronawirusem. Prawie 22 tysiące przypadków
Polsat News
Chorych na COVID-19 wciąż przybywa.

W Polsce jest 21 tys. 897 nowych przypadków zakażenia koronawirusem - podało w sobotę Ministerstwo Zdrowia. W sumie zakażonych w Polsce zostało 362 tys. 731 osób. Zmarło w ciągu doby 280 osób. 41 z nich na COVID-19, a 239 chorych z powodu współistnienia tej choroby z innymi schorzeniami. Łączna liczba zmarłych to teraz 5631.

Granica 20 tys. zakażonych została przekroczona w miniony czwartek, gdy Ministerstwo Zdrowia podało, że chorobę zdiagnozowano u 20 tys. 156 nowych chorych. W piątek liczba ta wzrosła i wyniosła 21 tys. 156 nowych, potwierdzonych przypadków koronawirusa.

 

Według danych resortu zdrowia na 30 października, liczba osób, które wyzdrowiały, wynosi jak dotąd 140 tys. 280. W ciągu doby wyzdrowiało 5556 chorujących na COVID-19.

 

Kolejny rekord zakażeń w Polsce

 

"Mamy 21 tys. 897 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem" - podało w sobote Ministerstwo Zdrowia. Nowe przypadki dotyczą województw: mazowieckiego (3138), wielkopolskiego (2329), śląskiego (2274), małopolskiego (1707), łódzkiego (1700), lubelskiego (1559), kujawsko-pomorskiego (1461), podkarpackiego (1404), dolnośląskiego (1229), pomorskiego (1212), świętokrzyskiego (831), warmińsko-mazurskiego (737), zachodniopomorskiego (735), podlaskiego (612), lubuskiego (498), opolskiego (471).

 

 

280 osób zmarło w ciągu doby

 

Resort zdrowia poinformował o śmierci kolejnych 280 chorych na COVID-19. 41 z nich na COVID-19, a 239 chorych z powodu współistnienia tej choroby z innymi schorzeniami. Łączna liczba zmarłych to teraz 5631.

 

 

Laboratoria przebadały ponad 4,5 mln osób

 

Resort podał, że laboratoria przebadały jak dotąd 4 mln 713 tys. 403 próbek pobranych od 4 mln 536 tys. 794 osób. W 362 tys. 731 przypadkach wykryto zakażenie wirusem SARS-CoV-2. W ciągu doby wykonano ponad 59,7 tys. testów, a liczba zleceń z ośrodków Podstawowej Opieki Zdrowotnej wyniosła jak dotąd 604 tys. 402.

 

 

Rośnie liczba zajętych respiratorów i łóżek

 

Ministerstwo Zdrowia poinformowało w sobotę, że pacjenci chorzy na COVID-19 zajmują 16 tys. 144 łóżka. Zajętych jest 1305 respiratorów.

 

ZOBACZ: Marek Posobkiewicz w szpitalu, zakażony koronawirusem. "Miałem być tu w innym charakterze"

 

Według stanu na 30 października w kraju jet ogółem 24 tys. 24 łóżek dla zakażonych. Z kolei liczba respiratorów dla ciężko chorych zakażonych koronawirusem wynosi ogółem 1807.

 

Kwarantanną objętych jest 504 tys. 706 osób, a nadzór sanitarno-epidemiologiczny ma 48 tys. 928 osób. 

 

 

Rząd zamknął wszystkie cmentarze


- Podjęliśmy decyzję, że zarówno w dzień poprzedzający, jak i we Wszystkich Świętych oraz w Dzień Zaduszny cmentarze będą zamknięte - ogłosił w piątek premier Mateusz Morawiecki. - Tradycja jest mniej ważna niż życie - dodał szef rządu. Decyzja ta oznacza, że 31 października oraz 1 i 2 listopada wstęp na nekropolie nie będzie możliwy.

 

ZOBACZ: Wszystkich Świętych. Rząd podjął decyzję ws. cmentarzy


W Dniu Wszystkich Świętych 1 listopada na cmentarzach nie będzie mszy świętych i procesji. Decyzja władz nie dotyczy uroczystości pogrzebowych. Nowe regulacje obowiązują - rozporządzenie ws. zamknięcia cmentarzy w okresie 31 października - 2 listopada zostało opublikowane w Dzienniku Ustaw. 

 

Nowa strategia walki z pandemią w Polsce

 

Resort zdrowia opracuje nową strategię walki z koronawirusem. Najnowsza jej wersja ma być przygotowana w nadchodzącym tygodniu - zapowiedział minister zdrowia Adam Niedzielski. Szef resortu zapowiedział w piątek m.in. wprowadzenie rozwiązania, aby współdomownicy osoby, która ma dodatni wynik testu na SARS-CoV-2, nie musieli czekać na informację z sanepidu o kwarantannie, lecz byli nią obejmowani automatycznie. Zapowiedział również, że testy antygenowe u pacjentów objawowych będą taką samą podstawą stwierdzenia koronawirusa jak testy PCR.

 

ZOBACZ: Morawiecki: pierwsze szczepionki na koronawirusa będą w styczniu

 

Zapowiedział także, że w opiece nad pacjentami skąpo lub bezobjawowymi będą wykorzystywane pulsoksymetry - urządzenia do pomiaru saturacji krwi. Urządzenia mają otrzymywać osoby z dodatnim wynikiem na obecność koronawirusa, wskazane przez lekarzy rodzinnych. Minister mówił o tworzeniu szpitali tymczasowych i o zwiększaniu liczby miejsc w izolatoriach. Minister Niedzielski poinformował w piątek, że ogłoszone przez niego zmiany zostaną ujęte w dokumencie nowej strategii.

Wirus z Chin zamroził świat

Zapalenie płuc nazwane przez ekspertów COVID-19 pierwszy raz rozpoznali lekarzy w mieście Wuhan w Chinach pod koniec 2019 roku. Liczba zakażeń nowym wirusem, pochodzącym prawdopodobnie od zwierząt, wzrosła na tyle gwałtownie, że że Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) ogłosiła na świecie 11 marca stan pandemii.

 

ZOBACZ: Lockdown w Belgii. Na sześć tygodni

 

W Polsce pierwszy pacjent zakażony koronawirusem został zdiagnozowany w Polsce na początku marca. Wkrótce potem resort zdrowia zaapelował o ostrożność, a niedługo potem rząd Mateusza Morawieckiego ogłosił wprowadzenie restrykcyjnych ograniczeń, aby zapobiec niekontrolowanemu rozprzestrzenianiu się pandemii. Zamknięta została m.in. większość sklepów, władze wydały zakaz wychodzenia z domów bez pilnej potrzeby.

 

Charakterystyczne objawy koronawirusa


Objawami choroby wywołanej przez wirus SARS-CoV-2 są zazwyczaj: gorączka, kaszel, duszności, bóle mięśni i zmęczenie. Zakażenie koronawirusem może prowadzić do śmierci także u osób młodych i zdrowych. W większości przypadków przebiega jednak łagodnie lub bezobjawowo.

 

ZOBACZ: Jerzy Polaczek: w szpitalu człowiek zastanawia się, ile zobaczy zwłok

 

Według ekspertów medycznych u znacznego odsetka chorych może po wyzdrowieniu prowadzić do późniejszych negatywnych skutków w układzie oddechowym i krążenia. Choroba COVID-19 wywoływana przez koronawirusa jest niebezpieczna zwłaszcza dla seniorów, w szczególności tych, których odporność jest osłabiona i u których występują  inne przewlekłe choroby.

hlk/ polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie