Tajwan 200 dni bez lokalnego zakażenia koronawirusem. Jak oni to zrobili?

Świat
Tajwan 200 dni bez lokalnego zakażenia koronawirusem. Jak oni to zrobili?
PAP/EPA/DAVID CHANG
Gdy większość świata walczy z kolejną falą pandemii Covid-19, Tajwan właśnie obchodził 200. dzień bez lokalnie przenoszonej choroby

Od 12 kwietnia na Tajwanie nie wykryto ani jednego lokalnego zakażenia koronawirusem - podaje CNN. To oznacza, że od ostatniego takiego zakażenia na wyspie liczączej 23 miliony obywateli minęło ponad 200 dni.

Gdy większość świata walczy z kolejną falą pandemii Covid-19, Tajwan właśnie obchodził 200. dzień bez lokalnie przenoszonej choroby. Ostatnio taki przypadek zanotowano tam 12 kwietnia, czyli w Niedzielę Wielkanocną.

 

Do czwartku potwierdzono łącznie 553 przypadki zakażeń, z których tylko 55 to transmisje lokalne. Odnotowano siedem zgonów.

 

Jak oni to zrobili?

 

Tajwan nigdy nie musiał wprowadzać ścisłych blokad. Nie uciekł się też do drastycznych ograniczeń swobód obywatelskich, jak w Chinach kontynentalnych. Zamiast tego władze zdecydowały się na szybkie działania i rozpoczęły kontrolę pasażerów podczas bezpośrednich lotów z Wuhan, gdzie wirus został po raz pierwszy zidentyfikowany 31 grudnia 2019 r.

 

ZOBACZ: Polakom skonfiskowano maseczki ochronne. Chcieli wywieźć je z Tajwanu

 

W marcu zakazano wjazdu na wyspę wszystkim obcokrajowcom, oprócz dyplomatów, mieszkańców i osób posiadających specjalne wizy wjazdowe.

 

Wyjątkowe położenie

 

Ale Tajwan ma zalety, których większość krajów nie ma. Jednym z nich jest geografia - to wyspa, więc urzędnikom łatwiej jest kontrolować wjazd i wyjazd przez jego granice.

 

Kraj zdobył również doświadczenie związane z wybuchem epidemii SARS w 2003 r. Od tego czasu, jak podkreślił minister spraw zagranicznych Joseph Wu, pracowano nad zwiększeniem zdolności radzenia sobie z pandemiami.

 

ZOBACZ: Tajwan wspomoże Polskę w walce z koronawirusem

 

"Tak więc, kiedy usłyszeliśmy, że w Chinach były jakieś tajne przypadki zapalenia płuc, w których pacjenci byli leczeni w izolacji, wiedzieliśmy, że może być źle" - powiedział.

 

Władze uruchomiły na wyspie Centralne Centrum Dowodzenia Epidemią, aby koordynować działania różnych ministerstw. Rząd zwiększył również produkcję maseczek na twarz i sprzętu ochronnego w celu zapewnienia stałej dostawy środków ochrony indywidualnej.

 

Masowe testy

 

Zainwestowano w masowe testy oraz szybkie i skuteczne śledzenie kontaktów osób zakażonych.

 

"Bardzo dokładne śledzenie kontaktów i bardzo rygorystyczne kwarantanny bliskich kontaktów to najlepszy sposób na powstrzymanie Covid-19" - powiedział były wiceprezydent Tajwanu Chen Chien-jen, z wykształcenia epidemiolog.

 

ZOBACZ: "Lockdown light" w Niemczech, nowe restrykcje w Czechach. Europa walczy z koronawirusem

 

Prof. Peter Collington z National University Medical School w Australii zaznaczył w rozmowie z "Time", że Tajwan jest "jedynym dużym państwem, które wyeliminowało lokalną transmisję koronawirusa.

 

Choć nadal utrzymywana jest ścisła ochrona granic, a każdy przybywający musi poddawać się obowiązkowej 14-dniowej kwarantannie, w ostatnich dwóch tygodniach wykryto tam jednak 20 zakażeń koronawirusem u osób przybywających do kraju spoza jego granic - głównie z Filipin i Indonezji.

emi/ CNN, "Time", polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie