Polakom skonfiskowano maseczki ochronne. Chcieli wywieźć je z Tajwanu

Świat
Polakom skonfiskowano maseczki ochronne. Chcieli wywieźć je z Tajwanu
PAP/EPA/DAVID CHANG

Celnicy na Tajwanie przejęli od dwójki Polaków 3 446 maseczek chirurgicznych – podała we wtorek tajwańska agencja prasowa CNA. Władze wyspy wprowadziły restrykcje dotyczące wywozu maseczek w związku z epidemią groźnego koronawirusa.

Według urzędu celnego była to największa pojedyncza konfiskata maseczek na Tajwanie, odkąd restrykcje weszły w życie.

 

Dwójka obywateli RP przybyła ze Stanów Zjednoczonych na lotnisko międzynarodowe Tajpej-Taiwan Taoyuan, gdzie przesiadali się na samolot do Szanghaju w Chinach kontynentalnych – podała CNA, powołując jednego z urzędników celnych z lotniska.

 

Mogli poczekać na lot do Szanghaju

 

Niewymieniony z nazwiska celnik podkreślił, że Polacy mogli poczekać na lot do Szanghaju w strefie tranzytowej, ale zdecydowali się przejść przez kontrolę imigracyjną, więc dotyczyły ich restrykcje eksportowe.

 

 

By pomóc zaspokoić zapotrzebowanie na maseczki ochronne na Tajwanie, władze ograniczyły możliwość ich wysyłki i wywozu. Od 23 stycznia do 30 kwietnia nie wolno ich eksportować bez zezwolenia z ministerstwa gospodarki.

 

- Zgodnie z obowiązującymi przepisami każda osoba podróżująca indywidualnie może wywieźć z wyspy maksymalnie 250 maseczek. Polakom skonfiskowano łącznie 3 946 sztuk, a następnie zwrócono im 500 z nich – powiedział celnik.

 

Co stanie się z maseczkami?

 

Według urzędu celnego przejęte maseczki będą wydzielane w ramach rządowych wysiłków na rzecz powstrzymania epidemii koronawirusa.

 

Epidemia wybuchła prawdopodobnie pod koniec 2019 roku w mieście Wuhan w środkowych Chinach. Do tej pory w Chinach kontynentalnych stwierdzono ponad 77 tys. zakażeń i ponad 2,6 tys. zgonów. Na Tajwanie odnotowano 31 infekcji i jeden zgon.

msl/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie