Prezydent skierował do Sejmu projekt ustawy ws. aborcji

Polska
Prezydent skierował do Sejmu projekt ustawy ws. aborcji
Jakub Szymczuk/KPRP
Prezydent Andrzej Duda: zdecydowałem się na złożenie do Sejmu projektu noweli ustawy o planowaniu rodziny

"Zdecydowałem się na złożenie do Sejmu projektu noweli ustawy o planowaniu rodziny" - poinformował w piątek prezydent Andrzej Duda. Prezydent proponuje możliwość przerwania ciąży, gdy wystąpi tzw. wada letalna, gdy badania prenatalne wskazują na wysokie prawdopodobieństwo, że dziecko urodzi się martwe lub z wadą prowadzącą bezpośrednio do śmierci.

Prezydent Andrzej Duda wysłał marszałek Sejmu Elżbiecie Witek projekt ustawy o zmianie ustawy o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży.

 

W wydanym w piątek oświadczeniu prezydent poinformował, że rozumie obawy kobiet wynikające z niedawnego orzeczenia TK ws. aborcji. Jak zaznaczył, w ostatnich dniach z wieloma z nich na ten temat rozmawiał, a także z licznymi ekspertami, lekarzami i prawnikami.

 

ZOBACZ: "Wzywam do spokoju". Prezydent Andrzej Duda o wystąpieniu Jarosława Kaczyńskiego

 

"Po przeprowadzeniu tych konsultacji zdecydowałem się na złożenie do Sejmu RP projektu zmiany ustawy o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży" - poinformował Andrzej Duda.

 

Jak zaznaczył, "uwzględniając wskazania Trybunału, projekt ten przewiduje wprowadzenie nowej przesłanki, która przywraca możliwość przerwania ciąży, w sposób zgodny z zasadami Konstytucji RP, jedynie w przypadku wystąpienia tzw. wad letalnych, gdy badania prenatalne lub inne przesłanki medyczne wskazują na wysokie prawdopodobieństwo, że dziecko urodzi się martwe albo obarczone nieuleczalną chorobą lub wadą, prowadzącą niechybnie i bezpośrednio do śmierci dziecka, bez względu na zastosowane działania terapeutyczne".

 

ZOBACZ: Małgorzata Kożuchowska o prawie do aborcji: jestem za wolną wolą

 

"Przerwanie ciąży nie będzie możliwe w przypadku innych wad rozwojowych"

 

"Pogląd wnioskodawcy w sprawie dopuszczalności przerywania ciąży w przypadku wystąpienia tzw. przesłanki eugenicznej jest powszechnie znany, gdyż był konsekwentnie wyrażany m.in. w publicznych wypowiedziach czy wywiadach. Jednakże ustawodawstwo regulujące tak ważne społecznie zagadnienia musi uwzględniać – przy poszanowaniu przepisów Ustawy Zasadniczej dotyczących zarówno nienarodzonego dziecka, jak i jego matki  – prawo do podejmowania samodzielnie, w ustawowo określonych warunkach, niezwykle trudnych decyzji dotyczących donoszenia bądź przerwania ciąży" - czytamy w uzasadnieniu projektu. 

 

Projekt przewiduje wprowadzenie nowej przesłanki warunkującej możliwość przerwania ciąży w przypadku wystąpienia u dziecka tzw. wad letalnych. Zgodnie z tą przesłanką, przerwanie ciąży mogłoby być możliwe w sytuacji, gdy badania prenatalne lub inne przesłanki medyczne wskażą na wysokie prawdopodobieństwo, że dziecko urodzi się martwe albo obarczone nieuleczalną chorobą lub wadą, prowadzącą bezpośrednio do śmierci dziecka, bez względu na zastosowane działania terapeutyczne.

 

"Podkreślenia wymaga, że tzw. wady letalne będą jedynymi wadami, których wystąpienie będzie uprawniało do podjęcia decyzji o przerwaniu ciąży. Przerwanie ciąży nie będzie natomiast możliwe w przypadku wystąpienia u dziecka innego rodzaju wad rozwojowych" - brzmi uzasadnienie.

 

ZOBACZ: Pierwsza dama w Polsat News: mam wątpliwości, czy kobiety muszą być zmuszane do heroizmu

 

"Ochrona życia dziecka z wadami letalnymi wykracza poza możliwości ludzkie"

 

Jak podkreślono, "prawo do życia jest wartością, którą należy bezwzględnie chronić, jednak w przypadku wystąpienia tzw. wad letalnych śmierć dziecka jest nieunikniona, nawet wówczas gdy urodzi się ono żywe".

 

"Ochrona życia dziecka mającego tzw. wady letalne wykracza zatem poza możliwości ludzkie. Z tego względu, biorąc pod uwagę ochronę innych wartości konstytucyjnych, przede wszystkim zasady nienaruszalności i poszanowania godności człowieka, decyzję w zakresie przerwania ciąży należy w takich przypadkach pozostawić matce (rodzicom) dziecka, mając na uwadze fakt, że odbywa się to każdorazowo pod nadzorem lekarza. W sytuacji gdy aktualna wiedza medyczna nie daje nadziei, to kobieta, kierując się własnym sumieniem i wyznawanymi wartościami i mając zapewnioną profesjonalną pomoc lekarską, powinna móc podjąć decyzję o donoszeniu ciąży bądź jej przerwaniu, jeżeli donoszenie ciąży jest ponad jej siły" - dodano.

 

Do reprezentowania stanowiska prezydenta Andrzej Duda upoważnił wiceszefa swojej kancelarii Pawła Muchę oraz sekretarz stanu Małgorzatę Paprocką.

 

Porozumienie popiera projekt

 

Inicjatywę prezydenta poparło Porozumienie Jarosława Gowina. "W obliczu nałożenia się na siebie głębokiego kryzysu zdrowotnego i gospodarczego oraz gwałtownych protestów wywołanych orzeczeniem Trybunału Konstytucyjnego, projekt przedstawiony przez prezydenta to mądra próba pogodzenia różnych racji" - wskazano.

 

Porozumienie wezwało także wszystkie ugrupowania parlamentarne do poparcia inicjatywy prezydenta.

zdr/ polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie