Ataki we Francji, trzy osoby zabite. Stan zagrożenia terrorystycznego w całym kraju

Świat
Ataki we Francji, trzy osoby zabite. Stan zagrożenia terrorystycznego w całym kraju
Twitter,com/Police Nationale 06

Premier Francji Jean Castex ogłosił w całym kraju stan zagrożenia terrorystycznego po tym, jak w pobliżu katedry Notre Dame w Nicei trzy osoby zginęły po ataku nożownika. Szef MSW Gerald Darmanin uruchomił komórkę kryzysową. Inny incydent miał w czwartek miejsce także w Awinionie. Napastnik, który groził ludziom śmiercią, został tam zastrzelony przez policję. Miał krzyczeć "Allahu Akbar".

Po ataku w Nicei premier Francji ogłosił stan zagrożenia terrorystycznego w całym kraju. Prezydent Francji potępił "islamistyczny atak terrorystyczny" na jego kraj. Zapowiedział, że w związku z wydarzeniami w Nicei zwiększona będzie obecność wojska na ulicach na terytoriach francuskich oraz ochrona miejsc kultu oraz szkół.

 

ZOBACZ: Prezydent Francji ogłasza kolejny lockdown

 

Emmanuel Macron powiedział w czwartek, że ze względu na niedawne zamachy w kraju liczba żołnierzy na ulicach, działających w ramach operacji antyterrorystycznej Sentinelle, wzrośnie z 3 tys. do 7 tys. Macron, który przemawiał w Nicei, gdzie wcześniej w czwartek doszło do ataku nożownika, oznajmił: "Jeśli jesteśmy atakowani, to ze względu na nasze wartości (...) i nasze pragnienie, by nie ugiąć się przed terrorem". Dodał, że chce, by jego wystąpienie było przesłaniem jedności dla Francuzów.

 

Przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel po czwartkowym ataku nożownika w Nicei wyraził solidarność z Francją i Francuzami. "Cała Europa jest z wami" - napisał na Twitterze.

 

 

Zdekapitowana kobieta jedną z ofiar

 

Po ataku burmistrz burmistrz Nicei, Christian Estrosi poinformował że jedna z ofiar, "kobieta, została zaatakowana w ten sam sposób, co Samuel Paty", potwierdzając wcześniejsze doniesienia źródeł policyjnych. Mer Nicei nawiązał do dekapitacji nauczyciela historii Paty'ego, której dokonał 16 października czeczeński islamista, zabity następnie przez policję. Napastnikiem był 18-letni uczeń liceum w Conflans-Sainte-Honorine (Francja). Ofiarę z obciętą głową znaleziono około 200 metrów od szkoły, w której pracował.

 

ZOBACZ: Brutalne zabójstwo nauczyciela. Macron zapowiada wzmocnienie bezpieczeństwa szkół

 

- Dość już tego, teraz nadszedł czas, aby Francja uwolniła się od (obowiązku) praw pokoju i ostatecznie zniszczyła islamofaszyzm na naszym terytorium - powiedział Estrosi.

 

Wezwał do tego, aby "wszystkie kościoły zostały poddane monitoringowi lub zamknięte, a także wszystkie inne miejsca kultu w mieście". Wcześniej Estrosi poinformował, że dwie osoby zginęły wewnątrz bazyliki Notre Dame.

 

 

Portal mirror.co.uk powołując się na rzecznika policji podaje, że głowę obcięto dwóm ofiarom. Także szefowa skrajnie prawicowego Zjednoczenia Narodowego Marine Le Pen powiedziała dziennikarzom w parlamencie Francji, że podczas ataku doszło do "ścięcia głowy". 

 

Sprawca zatrzymany

 

Burmistrz Nicei Christian Estrosi, który był na miejscu zdarzenia poinformował, że policja zatrzymała podejrzanego. Według niego wszystko wskazuje na atak terrorystyczny.

 

 

 

Policja przewiozła postrzelonego terrorystę do szpitala.

 

Szef MSW Gerald Darmanin przekazał, że w Nicei nadal trwa operacja policji. Do ataku doszło w sytuacji podwyższonego zagrożenia terrorystycznego, o którym informował w notatce dwa dni temu szef policji.

 

 

Atak zdecydowanie potępił przedstawiciel Francuskiej Rady Kultu Muzłmańskiego (DFCM): "Na znak żałoby i solidarności z ofiarami i ich bliskimi wzywam wszystkich muzułmanów we Francji do odwołania wszystkich obchodów święta Mawlid", upamiętniającego narodziny Mahometa. 

 

Polski konsulat Generalny w Lyonie zaapelował w czwartek o unikanie okolic Katedry Notre Dame w Nicei i stosowanie się do zaleceń miejscowych służb po ataku nożownika.

 

Atak w Awinionie 

 

Policja zastrzeliła w czwartek uzbrojonego mężczyznę, który groził przechodniom i zaatakował patrol policji w Awinionie na południu Francji - poinformowała policja. Według świadków napastnik krzyczał "Allahu Akbar".

 

Do zdarzenia doszło około godz. 11 w dzielnicy Montfavet.

 

Według informacji stacji BFM TV oraz dziennika "Le Figaro" mężczyzna był uzbrojony w broń palną, z kolei radio Europe 1 podaje, że był to nóż.

 

Patrol policji początkowo postrzelił mężczyznę, jednak ten nadal usiłował atakować policjantów. Jeden z funkcjonariuszy zastrzelił napastnika – informuje stacja BFM TV, powodując się na źródła policyjne. 

 

Minuta ciszy i apel o "ochronę Francuzów"

 

Deputowani Zgromadzenia Narodowego, niższej izby francuskiego parlamentu, uczcili w czwartek minutą ciszy ofiary ataku nożownika w Nicei. W wyniku ataku śmierć poniosły trzy osoby, wiele jest rannych, w tym kilka poważnie - podaje policja.

 

Szefowa skrajnie prawicowego Zjednoczenia Narodowego Marine Le Pen wydała oświadczenie w związku z atakiem i zażądała zamykania "wszystkich radykalnych organizacji" o charakterze islamistycznym. - To ideologia, która stanowi dla nas zagrożenie (...). Nic nie zostało zrobione latami w tym zakresie - podkreśliła Le Pen, apelując o "ochronę Francuzów".

Papież potępił atak w bazylice 

Papież Franciszek z całych sił potępia atak w Nicei, modli się za ofiary i zapewnia o swej bliskości całą wspólnotę katolicką we Francji - takie przesłanie znalazło się w depeszy wysłanej do biskupa tamtejszej diecezji Andre Marceau. Telegram ogłosił Watykan.

W depeszy wystosowanej w czwartek przez watykańskiego sekretarza stanu kardynała Pietro Parolina w imieniu papieża podkreślono, że na wiadomość o "okrutnym ataku" w kościele w Nicei, który "spowodował śmierć niewinnych osób", Franciszek dołącza się modlitwą do pogrążonych w cierpieniu i bólu rodzin.

 

ZOBACZ: "Św. Jan Paweł II wzywał do ochrony życia ludzkiego". Papież Franciszek do Polaków

 

Papież, "potępiając w najsilniejszy możliwy sposób takie gwałtowne akty terroru, zapewnia o swej bliskości wspólnotę katolicką we Francji i cały naród francuski, który wzywa do jedności" - głosi przesłanie z Watykanu.

 

Kardynał Parolin dodał, że Franciszek zawierza Francję opiece Matki Bożej i udziela apostolskiego błogosławieństwa tym, których dotknęła ta tragedia.

Szef polskiego MSZ wyraził solidarność z Francją

Wyrażamy naszą głęboką solidarność z Francją i łączymy się w bólu po akcie bestialstwa w Nicei; nigdy nie zaakceptujemy, by ekstremizm i terroryzm zagroziły naszej wolności - podkreślił w czwartek minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau.

 

 

"Wyrażamy naszą głęboką solidarność z Francją i łączymy się w bólu po zatrważającym akcie bestialstwa dokonanym na wiernych w bazylice Notre-Dame w Nicei. Nigdy nie zaakceptujemy, by ekstremizm i terroryzm zagroziły naszej wolności i naszym wartościom" - napisał minister spraw zagranicznych na Twitterze.

pgo/bas/ PAP, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie