Brutalne zabójstwo nauczyciela. Macron zapowiada wzmocnienie bezpieczeństwa szkół

Świat
Brutalne zabójstwo nauczyciela. Macron zapowiada wzmocnienie bezpieczeństwa szkół
fot. PAP/EPA/OLIVIER HOSLET/ POOL
Macron zapowiedział także podjęcie działań przeciwko mowie nienawiści w internecie

Dwa dni po brutalnym zabójstwie nauczyciela historii w podparyskim Conflans-Sainte-Honorine prezydent Francji Emmanuel Macron zapowiedział w niedzielę wzmocnienie bezpieczeństwa szkół.

Sprawą tą zajęła się w niedzielę wieczorem Rada Obrony przy prezydencie Francji. Posiedzeniu, w którym wzięło udział sześciu ministrów i prokurator ds. zwalczania terroryzmu, przewodniczył Emmanuel Macron.

 

ZOBACZ: Zabójstwo nauczyciela we Francji. Uczniowie: boimy się

 

"Priorytetem jest wzmocnienie bezpieczeństwa w przestrzeni szkolnej" - napisał Pałac Elizejski po spotkaniu Rady, które trwało ponad 2,5 godziny. Rada Obrony zdecydowała o wzmocnieniu bezpieczeństwa szkół i podjęciu szybkich "konkretnych działań" przeciwko stowarzyszeniom lub indywidualnym autorom przekazów nienawiści lub wspierających przemoc. W grudniu rząd ma przedstawić zapowiadaną wcześniej ustawę przeciwko separatyzmowi islamskiemu.

"Musimy lepiej je nadzorować"

Szef państwa zwrócił się do ministra spraw wewnętrznych Geralda Darmanina o sporządzenie listy stowarzyszeń propagujących islamizm. Emmanuel Macron zapowiedział także podjęcie działań przeciwko mowie nienawiści w internecie. Na wtorek zaplanowano spotkania z francuskimi szefami wyszukiwarki Google oraz portali społecznościowych Facebook, Twitter, Snapchat i TikTok.

 

ZOBACZ: Francja będzie mniejsza? Jesienią referendum

 

- Musimy lepiej je nadzorować - powiedział w niedzielę rzecznik rządu Gabriel Attal w stacji BFMTV. Szef MSW podczas wideokonferencji z prefektami wydał kilka zarządzeń, w tym o wydaleniu z Francji około 300 osób, którym zarzuca się zradykalizowanie.

Brutalne morderstwo we Francji 

W piątek po południu 18-letni Abdullah A., urodzony w Moskwie Czeczen i uczeń liceum w Conflans-Sainte-Honorine, brutalnie zamordował nauczyciela historii tej szkoły Samuela Paty'ego. Ofiarę z obciętą głową znaleziono około 200 metrów od szkolnego budynku.

 

ZOBACZ: Francja ogłasza zero tolerancji dla kryminalnych treści w Internecie

 

W trakcie policyjnej akcji sprawca morderstwa został zastrzelony. Prokuratura wszczęła dochodzenie w sprawie "zabójstwa w związku z działalnością terrorystyczną". Nauczyciel prowadził zajęcia na temat wolności słowa i pokazywał podczas nich karykatury Mahometa. Zabójstwo wstrząsnęło Francją.

ms/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie