Koronawirus w Niemczech. Merkel zapowiada nowe ograniczenia

Świat
Koronawirus w Niemczech. Merkel zapowiada nowe ograniczenia
PAP/EPA/FILIP SINGER / POOL
Angela Merkel i premierzy krajów związkowych zgodzili się na wprowadzenie kolejnych ograniczeń

- Musimy działać już teraz - powiedziała kanclerz Niemiec Angela Merkel w środę po konsultacjach z premierami krajów związkowych w sprawie zaostrzenia regulacji koronawirusowych. Krzywa zachorowań musi znowu się wypłaszczyć - podkreśliła.

Nowe zasady związane z pandemią koronowirusa szefowa rządu określiła mianem "twardych" i "uciążliwych". W mediach nazywane są "lockdownem w wersji light". Kanclerz zaznaczyła, że wszystko zależy od społeczeństwa: "Jesteśmy zależni od woli obywateli". Przekonywała, że w listopadzie potrzebny będzie tymczasowy "wysiłek narodowy".

 

ZOBACZ: Kwarantanna albo negatywny wynik testu. Niemcy wprowadzają ograniczenia dla Polaków

 

Obrady toczyły się "w bardzo poważnej sytuacji" - powiedziała Merkel. - Ten dzień jest trudny, także dla decydentów politycznych - dodała. Kanclerz ostrzegła, że system opieki zdrowotnej jeszcze sobie radzi, ale jeśli utrzyma się duże tempo przybywania nowych infekcji, system w ciągu kilku tygodni osiągnie granice swoich możliwości.

 

Nowe ograniczenia - co się zmieni?

Zgodnie z nowymi ustaleniami w miejscach publicznych będą mogli wspólnie przebywać członkowie tylko dwóch gospodarstw domowych, maksymalnie 10 osób. Teatry, opery, sale koncertowe, kina, parki rozrywki powinny być zamknięte od 2 do co najmniej 30 listopada. Zakazane będą imprezy rozrywkowe i rekreacyjne.

 

W tym samym czasie mają być zamknięte restauracje, bary, kluby, dyskoteki i puby. Stołówki będą nadal otwarte. Studia fitness, baseny i aquaparki będą zamknięte. Amatorska działalność sportowa zostanie przerwana, więc kluby nie będą już mogły trenować. Nadal dozwolone są sporty indywidualne, takie jak jogging.

 

ZOBACZ: Superkomputery znalazły lek na COVID? Ruszają badania kliniczne

 

Zakazane będą oferty zakwaterowania dla turystów. Salony kosmetyczne, gabinety masażu i studia tatuażu zostaną zamknięte, w przeciwieństwie do zakładów fryzjerskich. Szkoły i przedszkola pozostaną otwarte pomimo gwałtownego wzrostu liczby zakażeń koronawirusem.Również sklepy powinny pozostać otwarte, ale na 10 metrów kwadratowych powierzchni nie może przypadać więcej niż jeden klient.

 

Ponad 14 tys. nowych zakażeń 

Rząd federalny planuje również pomoc dla firm dotkniętych tymczasowym zamknięciem. Według agencji dpa, powołującej się na informacje od uczestników środowego spotkania, chodzi o pomoc w łącznej wysokości do 10 mld euro na rekompensatę utraconego wskutek pandemii utargu.

 

ZOBACZ: "Lockdown light" w Niemczech, nowe restrykcje w Czechach. Europa walczy z koronawirusem

 

W środę w Niemczech zarejestrowano 14 964 nowe przypadki koronawirusa. Od początku pandemii w Niemczech zarejestrowano ponad 464 tys. przypadków zakażenia Covid-19 i ponad 10 tys. zgonów w związku z Covid-19.

ms/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie