Superkomputery znalazły lek na COVID? Ruszają badania kliniczne

Świat
Superkomputery znalazły lek na COVID? Ruszają badania kliniczne
PAP/EPA/STEPHANIE LECOCQ
Włosi rozpoczynają badania kliniczne nad nowym potencjalnym lekiem na Covid-19

Główny włoski organ regulacyjny ds. leków dał we wtorek zielone światło dla badań klinicznych na ludziach nad raloksyfenem, generycznym lekiem na osteoporozę, który według naukowców może być również skutecznym lekiem na Covid-19.

Lek został zidentyfikowany przez naukowców jako potencjalna terapia Covid-19 dzięki superkomputerom badającym cząsteczki pod kątem właściwości chemicznych, które mogą hamować wirusa.

 

ZOBACZ: Wirusolog: nowy lek zapewni stałą dawkę przeciwciał dla chorych na koronawirusa

 

Andrea Beccari z konsorcjum badawczego Excalate4Cov powiedział, cytowany przez Reutera, że naukowcy mają nadzieję, iż raloksyfen zablokuje replikację wirusa w komórkach, a tym samym spowolni postęp choroby.

 

- Hamuje replikację wirusa, zapobiegając w ten sposób pogorszeniu się stanu pacjentów z łagodnymi objawami, a także zmniejsza zakaźność, ograniczając obciążenie wirusem - powiedział Marco Allegretti, szef działu badań w spółce Dompe Farmaceutici, cytowany przez Reutera.

 

"Dziś bardziej niż kiedykolwiek potrzebujemy nauki"

 

W czerwcu finansowane ze środków UE konsorcjum Exscalate4CoV ogłosiło, że raloksyfen może być skutecznym sposobem leczenia pacjentów z Covid-19 z łagodnymi objawami zakażenia. Konsorcjum korzysta ze wspieranej przez UE platformy superkomputerowej, jednej z najpotężniejszych na świecie, do sprawdzania potencjalnego wpływu znanych cząsteczek na strukturę genomową koronawirusa.

 

ZOBACZ: 90 proc. nastolatek ma lęki związane z pandemią koronawirusa

 

- Dziś bardziej niż kiedykolwiek potrzebujemy nauki. Od stycznia zmobilizowaliśmy wszystkie nasze wysiłki, aby wesprzeć podmioty zajmujące się badaniami i innowacjami w swoich dziedzinach, aby znaleźć rozwiązania i powstrzymać wirusa. Właśnie dlatego przekazaliśmy Exscalate4CoV 3 miliony euro na sfinansowanie ich badań i cieszę się z obiecujących wyników, jakie osiągnęli - powiedziała w czerwcu Marija Gabriel, europejska komisarz ds. innowacji i badań.

dk/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie