Kwarantanna albo negatywny wynik testu. Niemcy wprowadzają ograniczenia dla Polaków

Świat
Kwarantanna albo negatywny wynik testu. Niemcy wprowadzają ograniczenia dla Polaków
PAP/EPA/Jaipal Singh
Niemcy rozszerzają strefę zagrożenia koronawirusowego na całą Polskę

W opublikowanym w czwartek komunikacie koordynujący zwalczanie chorób zakaźnych w Niemczech Instytut im. Roberta Kocha (RKI) rozszerzył na całą Polskę strefę zagrożenia koronawirusowego. Osoby wjeżdżające z Polski do Niemiec będą musiały mieć negatywny wynik testu na korornawirusa lub przejść kwarantannę. Będą jednak wyjątki dotyczące osób podróżujących służbowo oraz pracowników transgranicznych.

"Od soboty cała Polska staje się terenem ryzyka #koronawirus dla Niemiec. To oznacza, że przyjeżdżając z Polski obowiązuje kwarantanna albo negatywny wynik testu" - poinformował na Twitterze korespondent Polsat News Tomasz Lejman.

 

Za zlekceważenie kwarantanny grozi karą pieniężną w kwocie do 25 tys. euro.

 

 

Wcześniej do strefy tej zaliczano tylko województwa kujawsko-pomorskie, małopolskie, podlaskie, pomorskie i świętokrzyskie.

 

Są wyjątki od obostrzeń

 

Spod ograniczeń wprowadzonych przez Niemcy wyłączone będą osoby podróżujące służbowo oraz pracownicy transgraniczni, którzy w jednym kraju są zatrudnieniu, a w drugim mieszkają - ustalił w niemieckim Ministerstwie Zdrowia w Berlinie Tomasz Lejman.

 
Wprowadzenie nowych regulacji dotyczących Polski ma konsekwencje dla mieszkańców graniczącej z Polską Brandenburgii.
 
Jednak jak ustalił Tomasz Lejman, rząd Brandenburgii zwolnił z obostrzeń pracowników transgranicznych, zawodowych kierowców międzynarodowych oraz osoby, które przejeżdżają przez ten kraj związkowy tranzytem.
 

 

Meklemburgia-Pomorze Przednie z kolei nie zwalnia z kwarantanny uczniów i pracowników transgranicznych.

 

Inne kraje na liście

 

Do zagrożonych obszarów czwartkowy komunikat dodaje ponadto między innymi całe terytorium Szwajcarii wraz z Liechtensteinem, jak też całość brytyjskiego Zjednoczonego Królestwa, ale bez należących do niego: wyspy Man, Wysp Normandzkich i Gibraltaru.

 

Strefę ryzyka rozciągnięto teraz też na całą Irlandię, a we Włoszech poza objętymi nią wcześniej regionami Ligurii i Kampanii również na regiony Abruzji, Doliny Aosty, Emilii-Romanii, Friuli-Wenecji Julijskiej, Lacjum, Lombardii, Piemontu, Sardynii, Toskanii i Wenecji Euganejskiej oraz na wchodzącą w skład regionu Trydentu-Górnej Adygi autonomiczną prowincję Bolzano.

 

ZOBACZ: Czerwona strefa. Jakie zasady obowiązują?

 

Na nowej liście obszarów zagrożonych pojawiło się kolejnych pięć krajów związkowych Austrii, gdzie za strefę z niewielkim ryzykiem koronawirusowym uznaje się już tylko Karyntię.

 

Jedynym terytoriami wycofanymi w czwartek z listy RKI są hiszpańskie Wyspy Kanaryjskie oraz prowincja Virumaa Wschodnia w Estonii.

 

WIDEO - Korespondent Polsat News w Berlinie o nowych regulacjach dotyczących Polaków

  

Rekordowa liczba nowych przypadków koronawirusa

 

W czwartek, po raz pierwszy od początku pandemii, liczba nowych przypadków koronawirusa w ciągu doby wzrosła w Niemczech o ponad 10 tys. i wyniosła 11 287. Kolejnych 30 osób zmarło - poinformował Instytut Chorób Zakaźnych im. Roberta Kocha (RKI).

 

Łączna liczba zakażonych od początku pandemii wzrosła do 392 049 a ofiar śmiertelnych do 9 905.

 

Największy wzrost nowych przypadków koronawirusa notowany jest w Berlinie, Bremie i Hamburgu. Wyższe od średniej liczby zakażeń są także w Nadrenii Północnej-Westfalii, Bawarii i Hesji.

dk/hlk/zdr/ polsatnews.pl, PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie