"Białoruś i Rosja gotowe do wspólnej reakcji na zagrożenia zewnętrzne". Łukaszenka ostrzega

Świat
"Białoruś i Rosja gotowe do wspólnej reakcji na zagrożenia zewnętrzne". Łukaszenka ostrzega
commons.wikimedia.org/ Serge Serebro, Vitebsk Popular News
Łukaszenka odbył rozmowę telefoniczną z sekretarzem stanu USA Mikem Pompeo

Prezydent Białorusi Alaksandr Łukaszenka powiedział w sobotę w rozmowie telefonicznej z sekretarzem stanu USA Mikem Pompeo, że Białoruś i Rosja są gotowe do wspólnej reakcji na zagrożenia zewnętrzne - podały białoruskie media państwowe.

W czasie rozmowy Łukaszenka nie ustosunkował się w żaden sposób do ultimatum postawionego mu kilka dni temu przed liderkę białoruskiej opozycji Swiatłanę Cichanouską, która zagroziła strajkiem generalnym na Białorusi, jeśli prezydent nie ustąpi ze swojego stanowiska.

 

ZOBACZ: Cichanouska w Warszawie. "Nie chcemy tu mieszkać kosztem innych ludzi"

 

Ze swoje strony Pompeo, jak poinformował rzecznik Departamentu Stanu USA, wezwał Łukaszenkę "do uwolnienia bezprawnie zatrzymanego obywatela USA Vitalija Shkliarova i zezwolenie mu na wyjazd z Białorusi". Szef amerykańskiej dyplomacji "potwierdził także poparcie USA dla demokratycznych aspiracji Białorusi".

 

Protesty od początku sierpnia

 

Na Białorusi od początku sierpnia dochodzi do protestów przeciwko sfałszowaniu wyborów prezydenckich, które według oficjalnych wyników wygrał Alaksandr Łukaszenka. Trwają represje wobec przedstawicieli organizacji pozarządowych, aktywistów, studentów, medyków, robotników, biznesmenów i innych ludzi, którzy krytykują władze.

 

ZOBACZ: Szefowie MSZ Unii do Cichanouskiej: "Jesteśmy pod wrażeniem odwagi Białorusinów"

 

13 października Cichanouska zapowiedziała, że ogłosi ogólnokrajowy strajk, jeżeli do 25 października włącznie Łukaszenka nie spełni trzech żądań. Wezwała Łukaszenkę do ogłoszenia dymisji, do całkowitego zaprzestania przemocy na ulicach oraz do zwolnienia wszystkich więźniów politycznych.

 

Wezwała do nieprzychodzenia do pracy i na zajęcia, do brania udziału w marszach, do zamknięcia firm i biur, niewspółpracowania z państwowymi usługodawcami i niekorzystania z ich świadczeń, a także do wypłacenia wszystkich środków z banków.

ac/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie