Łukaszenka: uratowałem Cichanouską, a ona "płakała z wdzięczności"

Świat
Łukaszenka: uratowałem Cichanouską, a ona "płakała z wdzięczności"
PAP/EPA/MAXIM GUCHEK / BELTA POOL / POOL
Według Łukaszenki na początku ulicznych protestów demonstrantom brakowało "ofiary sakralnej" i "mogła się nią stać była kandydatka na prezydenta Cichanouska", ale "na jej prośbę" zdążono ją wywieźć

Alaksandr Łukaszenka zarzucił w piątek byłej kandydatce na prezydenta Białorusi Swiatłanie Cichaouskiej, że zapomniała, iż to "prezydent Białorusi ją uratował". Powiedział też, że "płakała z wdzięczności" i że wyjechała na Litwę z własnej woli.

Według Łukaszenki na początku ulicznych protestów demonstrantom brakowało "ofiary sakralnej" i "mogła się nią stać była kandydatka na prezydenta Cichanouska", ale "na jej prośbę" zdążono ją wywieźć.

 

ZOBACZ: Cichanouska: Macron obiecał pomóc w negocjacjach z władzami Białorusi

 

Jak oznajmił, "był zamysł: podpalić sztab i obwinić o to władze", ale w akcję zapobieżenia przestępstwu zaangażowano 120 funkcjonariuszy resortów siłowych. Następnego dnia Cichanouska - wedle jego słów - zwróciła się do niego z prośbą o wyjazd z kraju.

"Płakała z wdzięczności"

- Dałem rozkaz: pod ochroną, na jej własną prośbę, z ludźmi, o których poprosiła, jako eskortą, wywieźliśmy ją na Litwę do dzieci. A kiedy powiedziała, że nie ma pieniędzy, żeby tam przeżyć, zarządziłem, żeby wziąć z firmy państwowej 15 tys. dol. i jej dać. "Bardzo panu dziękuję" - płakała z wdzięczności - powiedział Łukaszenka.

 

ZOBACZ: Areszt dla męża Cichanouskiej przedłużony o dwa miesiące

 

Jednocześnie - jak oświadczył - białoruskiej ambasadzie na Litwie polecono pomóc Cichanouskiej w przejeździe i znalezieniu mieszkania.

 

Dwa dni po wyborach prezydenckich na Białorusi z 9 sierpnia minister spraw zagranicznych Litwy Linas Linkeviczius powiedział, że Cichanouska znajduje się na Litwie. Opozycjonistka powiedziała, że sama podjęła decyzję o wyjeździe z kraju. Dodała jednak: "Nie daj Boże, by ktoś stanął przed takim wyborem, przed jakim stanęłam ja". Linkeviczius ocenił, że Cichanouska została prawdopodobnie poddana silnym naciskom i nie miała innej możliwości, niż wyjechać.

ms/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie