Nowe przypadki koronawirusa w Polsce. Dane ministerstwa, 23 października

Polska
Nowe przypadki koronawirusa w Polsce. Dane ministerstwa, 23 października
Polsat News
W piątek ministerstwo zdrowia poinformowało, że liczba osób w szpitalach wynosi 10 788, a 851 pacjentów wymaga wsparcia respiratora.

Mamy 13 tys. 632 nowe i potwierdzone przypadki koronawirusa - poinformowało w piątek ministerstwo zdrowia. Liczba zakażonych wzrosła do 228 tys. 318. Nie żyje też 153 kolejne osoby. Do tej pory z powodu Covid-19 zmarło 4 tys. 172 pacjentów.

Nowe przypadki pochodzą z województw: mazowieckiego (2075), małopolskiego (1554), śląskiego (1305), kujawsko-pomorskiego (1207), wielkopolskiego (1050), podkarpackiego (852), łódzkiego (800), lubelskiego (743), pomorskiego, dolnośląskiego (667), świętokrzyskiego (639), zachodniopomorskiego (558), lubuskiego (449), opolskiego (401), warmińsko-mazurskiego (365), podlaskiego (226).

 

 

Resort poinformował też o śmierci 153 osób. Z powodu Covid-19 zmarło 16 osób, a z powodu współistnienia Covid-19 z innymi chorobami - 137.

 

 

Łącznie od początku pandemii w Polsce potwierdzono 228 tys. 318 zakażeń koronawirusem. 4 tys. 172 osoby chore na Covid-19 zmarły.

 

Prawie 400 tys. objętych kwarantanną

 

W piątek ministerstwo zdrowia poinformowało, że liczba osób w szpitalach wynosi 10 788, a 851 pacjentów wymaga wsparcia respiratora.

 

ZOBACZ: Zajęte łóżka i respiratory przez chorych na Covid-19. Dane ministerstwa, 23 października

Kwarantanną objęto 398 tys. 851 osób, a nadzorem sanitarno-epidemiologicznym 52 tys. 753.

Do tej pory wyzdrowiały 105 tys. 092 osoby.

 

Przełożona konferencja ws. COVID

 

W piątek po godz. 11 rząd przedstawi nowe zasady bezpieczeństwa i obostrzenia związane z pandemią koronawirusa. Premier Mateusz Morawiecki poinformował na antenie Polsat News w programie "Gość Wydarzeń", że zarekomenduje, aby cała Polska była strefą czerwoną, a nauczanie w wyższych klasach szkół podstawowych odbywało się wyłącznie zdalnie lub w sposób hybrydowy.

 

Pierwotnie konferencja, na której rząd miał ujawnić, jakie regulacje wprowadzi, wobec gwałtownego przyrostu nowych zachorowań na COVID-19, miała odbyć się w czwartek po południu, jednak ze względu na przedłużające się posiedzenie Sejmu, zdecydowano o zmianie terminu.

 

- Ze względu na trwające prace parlamentarne i głosowania w Sejmie, konferencja prasowa dotycząca nowych zasad bezpieczeństwa odbędzie się w piątek o godz. 11:00 - poinformował w czwartek rzecznik rządu Piotr Müller.

 

ZOBACZ: Premier: będę rekomendował, by od soboty cała Polska była strefą czerwoną

 

W czwartek rano w Sejmie odbyło się z kolei drugie czytanie projektu ustawy, autorstwa PiS, dotyczącego walki z epidemią koronawirusa, który zakłada m.in. podwyższenie wynagrodzeń pracowników medycznych kierowanych przez wojewodów do walki z epidemią. Zawiera także klauzulę "dobrego samarytanina" o niekaraniu medyków, którzy popełnią błędy, działając w dobrej wierze w celu ratowania chorych na koronawirusa. Sejm przyjął po południu projekt ustawy. "Za" głosowało 423 posłów, przeciwnych było 11, a 9 się wstrzymało.

 

Ustawa trafi teraz do Senatu.

Pandemia w Polsce od marca

Zapalenie płuc, które zostało nazwane COVID-19 zostało po raz pierwszy rozpoznane przez lekarzy w chińskim mieście Wuhan pod koniec 2019 roku. Skala zakażeń wzrosła do tak wysokiego poziomu, że Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) 11 marca stan pandemii na świecie.

 

ZOBACZ: Prezydent zna założenia obostrzeń, które w piątek przedstawi rząd - szef BBN Paweł Soloch

 

Pacjent "zero" został zdiagnozowany w Polsce na początku marca, a niedługo potem rząd Mateusza Morawieckiego ogłosił wprowadzenie restrykcyjnych ograniczeń, które miały zapobiec rozprzestrzenianiu się pandemii. Zamknięte zostały w większości sklepy, wydany został zakaz wychodzenia z domów bez pilnej potrzeby. Obecnie rząd stopniowo wraca do zaostrzonych środków zapobiegawczych.

 

Objawy: gorączka, kaszel, duszności, bóle

 

Wśród objawów choroby wywołanej przez wirus SARS-CoV-2 są najczęściej: gorączka, kaszel, duszności, bóle mięśni i zmęczenie. Choroba może prowadzić do śmierci nawet u osób młodych i zdrowych, choć na ogół przebiega u nich bezobjawowo i łagodnie.

 

ZOBACZ: Rząd zamknie gastronomię, ograniczenia dla młodzieży? Nieoficjalne informacje

 

Lekarze ostrzegają jednak, że u znacznego odsetka chorych może później prowadzić do komplikacji w układzie oddechowym i krążenia. Szczególnie niebezpieczny koronawirus jest u seniorów, zwłaszcza tych, którzy są osłabieni  i cierpią na inne, współistniejące, przewlekłe choroby.

pgo/hlk/ polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie