Czeski minister zdrowia nie miał maseczki. Opozycja wzywa go do dymisji

Świat
Czeski minister zdrowia nie miał maseczki. Opozycja wzywa go do dymisji
Zdjęcie ilustracyjne/ fot. Pikist
Roman Prymula, nazywany przez media "twarzą walki z koronawirusem", jest epidemiologiem, byłym lekarzem wojskowym i dyrektorem szpitala w Hradec Kralove

Minister zdrowia Czech Roman Prymula odwiedził w czwartek wieczorem restaurację - poinformował w piątek portal dziennika "Blesk". Wychodząc z restauracji, która powinna być zamknięta, nie miał obowiązkowej maseczki.

Według "Blesku" Prymula przyszedł do luksusowej restauracji przed godz. 22 i wyszedł pół godziny przed północą. W spotkaniu miał uczestniczyć szef klubu parlamentarnego ruchu ANO premiera Andreja Babisza, Roman Faltynek, który na antenie czeskiej telewizji przeprosił za swoje zachowanie. Z Prymulą miał rozmawiać o misjach medycznych.

 

ZOBACZ: Koronawirus. Jak pandemia wpłynęła na długi młodych osób?

 

Ze względu na szybkie rozprzestrzenianie się koronawirusa restauracje muszą być zamknięte od 14 października. Sam Prymula wielokrotnie wzywał ludzi do przestrzegania ograniczeń.

To "kpina z obywateli"

Przedstawiciele partii opozycyjnych wezwali Prymulę do złożenia dymisji. Podobnie zareagował wicepremier, minister spraw wewnętrznych Jan Hamaczek, który jest szefem Czeskiej Partii Socjaldemokratycznej (CzSSD), mniejszej z dwóch partii koalicji rządzącej.

 

- Ignorowanie noszenia maseczki jest kpiną z obywateli naszej republiki, to jest jednoznaczna i niedająca się usprawiedliwić porażka. Jest niemożliwe, aby koalicję rządzącą reprezentowały osoby, które nie przestrzegają rządowych rozporządzeń – napisał Hamaczek w oświadczeniu dla agencji CTK.

 

ZOBACZ: Ognisko koronawirusa w szpitalu dziecięcym w Poznaniu

 

Prymula, nazywany przez media "twarzą walki z koronawirusem", jest epidemiologiem, byłym lekarzem wojskowym i dyrektorem szpitala w Hradec Kralove. Był wiceministrem zdrowia, z funkcji zrezygnował i objął specjalnie dla niego przygotowane nowe stanowisko szefa rządowej rady do spraw badań i innowacji medycznych. 21 września br. został ministrem zdrowia.

ms/hlk/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie