Aborcja niezgodna z konstytucją. PiS zapowiada dodatkowe wsparcie dla matek i chorych dzieci

Polska
Aborcja niezgodna z konstytucją. PiS zapowiada dodatkowe wsparcie dla matek i chorych dzieci
PAP/Mateusz Marek
PiS zapowiada dodatkowe wsparcie dla matek i chorych dzieci

- Aborcja z tzw. względów eugenicznych nie powinna być w Polsce dozwolona. Uważałem i uważam, że każde dziecko ma prawo do życia – przyznał prezydent Andrzej Duda pytany o zmiany w prawie. - Żadna kobieta i dziecko nie pozostaną bez pomocy - zadeklarowała po decyzji Trybunału Konstytucyjnego rzeczniczka PiS Anita Czerwińska.

- Wiele razy o tym mówiłem i nigdy tego nie ukrywałem, że aborcja z tzw. względów eugenicznych nie powinna być w Polsce dozwolona. Uważałem i uważam, że każde dziecko ma prawo do życia - powiedział w wywiadzie dla "Dziennika Gazety Prawnej" prezydent Andrzej Duda.

 

Soloch: "Prezydent wyraża satysfakcję"

 

Stanowisko prezydenta przypomniał również jego bliski współpracownik. - Prezydent wyraża satysfakcję z tego, że Trybunał Konstytucyjny stanął po stronie życia - przyznał w programie "Graffiti" Paweł Soloch, szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego.

 

ZOBACZ: Biedroń: wystąpiłem z inicjatywą rezolucji PE potępiającej wyrok TK ws. aborcji

 

W podobnym tonie orzeczenie TK komentowali politycy PiS.

 

"Poseł Siemoniak stwierdził, że złamaliśmy kompromis aborcyjny. Więc mam pytanie do posła: czy można zawierać kompromis na zabijanie nienarodzonych dzieci?" – dopytywał na Twitterze poseł PiS Jan Mosiński.

 

"Trybunał Konstytucyjny za życiem" - skomentował z kolei poseł Arkadiusz Mularczyk. 

 

 

"Konstytucja chroni życie. Dlatego lewica nie podejmuje w sprawie aborcji jakiejkolwiek polemiki prawnej w aspekcie przesłanki eugenicznej, a podnosi czysto polityczne emocje (straszenie wahadłem, "piekło kobiet"). To pokazuje, że TK podjął prawidłową decyzję" - ocenił na Twitterze Sebastian Kaleta z Solidarnej Polski.

 

"Trzeba ostudzić emocje"

 

Politycy Porozumienia, zapytani przez polsatnews.pl, unikali komentarza. Jednak przedstawiciele tego ugrupowania mówią, że należy ostudzić emocje związane z zakazem aborcji, a w tym celu każda ze stron powinna zrobić "dwa kroki do tyłu".

 

ZOBACZ: Wyrok ws. aborcji. Rzecznik prezydenta: wyrażamy satysfakcję. TK stanął po stronie życia

 

Do samych protestów wywołanych decyzją TK odniósł się wiceminister obrony Marcin Ociepa (Porozumienie). "Nie może być zgody na lewacki terror. Wygrajcie wybory i wtedy zmieniajcie prawo. Droga na skróty poprzez przemoc jest zamachem na demokrację" - napisał wiceminister obrony narodowej.

 

 

Nowa sytuacja prawna

 

- Orzeczenie TK w sprawie aborcji eugenicznej stwarza nową sytuację prawną w Polsce – stwierdziła w czwartek rzeczniczka PiS Anita Czerwińska. - Oznacza, że państwo musi zapewnić odpowiednią opiekę matkom i dzieciom, które będą przychodzić na świat w związku z tym orzeczeniem - dodała zapowiadając konieczność dokonania zmian w prawie. 

 

ZOBACZ: "Wygraliśmy" Kaja Godek w rękach działaczy pro-life po wyroku ws. aborcji

 

- My - jako PiS - szanujemy orzeczenia TK i nie uciekamy przed tą odpowiedzialnością, którą nałożył na nas TK. Potrzebujemy szybkich zmian w systemie opieki nad niepełnosprawnymi dziećmi - zadeklarowała polityk partii rządzącej.

 

Jak dodała, kobiety, które dotyka dramat urodzenia niepełnosprawnego lub ciężko chorego dziecka nie zostaną pozostawione same sobie.

 

Będą zmiany w programie "Za życiem"

 

Prawo i Sprawiedliwość zapowiedziało zmiany w programie "Za życiem", który został wprowadzony przez rząd premier Beaty Szydło.

 

- Dziś po wyroku TK, czas na kolejny krok. Składamy jasną deklarację polityczną. Ten program zostanie kompleksowo zrewidowany, usprawniony i poszerzony, tak, by zapewnić odpowiednią opiekę każdemu dziecku rodzącemu się z poważną chorobą czy wadami. Jako klub parlamentarny PiS wystąpimy, by na najbliższym posiedzeniu Sejmu minister rodziny zaprezentowała, jak dotychczas był realizowany ten program oraz wskazała jak można usprawnić jego działanie w związku z orzeczeniem TK - przekazała Czerwińska.

 

PiS chce powołać także komisję, "która w ciągu kilku tygodni przedstawi kompleksową nowelizacje przepisów".

 

ZOBACZ: Cała Polska czerwoną strefą. Nowe obostrzenia

 

O wsparciu rodzin mówił także w piątek w radiowej Trójce rzecznik rządu Piotr Müller.

 

- (…) Już teraz należy podkreślić, że chociażby w 2019 roku opieką asystenta rodziny objętych było ponad 41 tysięcy rodzin, że były wypłacone świadczenia dla osób, które mają dzieci, które są nieuleczalnie chore, że wszechstronna pomoc też została zapewniona, jeżeli chodzi o kobiety w ciąży, ze strony Narodowego Funduszu Zdrowia właśnie w ramach takiej koordynowanej opieki nad kobietą w ciąży. To ponad 20 tysięcy kobiet objętych taką dodatkową pomocą - wymieniał.

 

- W związku z tym te działania już w ramach obecnego pakietu ustaw były wdrożone. Ale oczywiście zawsze potrzebne jest dodatkowe wsparcie, tak samo jak w innych obszarach rodzinnych, to tutaj w szczególności taka pomoc będzie rozwijana - zapowiedział. 

 

Rządowy program "Za życiem"

 

Program "Za życiem" został uchwalony przez rządu Beaty Szydło w 2016 roku po tzw. czarnych protestach organizowanych przez przeciwników zaostrzenia prawa aborcyjnego. 

 

Program zakłada m.in. wypłatę jednorazowego świadczenia w wysokości 4 tys. zł z tytułu urodzenia się żywego dziecka z ciężkim i nieodwracalnym upośledzeniem albo nieuleczalną chorobą zagrażającą życiu.

 

jo/hlk/ polsatnews.pl, PAP, polskieradio24.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie