Czerwona strefa. Jakie zasady obowiązują?

Polska
Czerwona strefa. Jakie zasady obowiązują?
PAP/EPA/Aidan Crawley/Zdj. ilustracyjne
Podstawowym nakazem jest zakrywanie ust i nosa

Całkowity zakaz organizacji imprez okolicznościowych m.in. wesel i konsolacji, wyznaczona liczba osób w sklepach oraz w pełni zdalna nauka na uczelniach i w szkołach średnich - to główne restrykcje, jakie obowiązują w czerwonej strefie. Ograniczona jest także działalność restauracji, a imprezy sportowe odbywają się bez udziału publiczności. Zobacz, jakie obostrzenia obowiązują w czerwonej strefie.

Podział na żółte i czerwone strefy obowiązuje w Polsce od 8 sierpnia. Rozporządzeniem Rady Ministrów rząd określił strefy w kraju, w których występowały dodatkowe obostrzenia.

 

Zapowiadając podział powiatów na strefy, ówczesny wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński tłumaczył, że ich wprowadzenie zależne jest od liczby przypadków zachorowań na 10 tys. mieszkańców. - Tam, gdzie ten wskaźnik przekroczy w ciągu poprzedzających 14 dni 12 będzie oznaczenie kolorem czerwonym, a tam gdzie będzie od 6 do 12 - będzie kolor żółty - mówił wiceminister.

 

ZOBACZ: Komisja zdrowia przyjęła projekt ws. Covid-19. Zakłada zmiany w sklepach i dla medyków

 

Jako pierwsze do czerwonej strefy weszły powiaty: ostrzeszowski, nowosądecki, Nowy Sącz, wieluński, pszczyński, Ruda Śląska, rybnicki, Rybnik i wodzisławski.

 

Z kolei od 10 października cały kraj znalazł się w żółtej strefie. Oprócz tego, poszczególne powiaty oznaczone były kolorem czerwonym. W przestrzeni publicznej obowiązuje nakaz zakrywania ust i nosa. Teraz premier Mateusz Morawiecki zapowiedział w programie "Gość Wydarzeń" w Polsat News, że będzie rekomendował wprowadzenie strefy czerwonej na terenie całego kraju.

 

Czerwona strefa - obostrzenia

 

Zgodnie z obowiązującymi restrykcjami w strefie czerwonej liczba osób w placówkach handlowych uzależniona jest od wielkości sklepu: dla sklepów o powierzchni do 100 m2 - 5 osób na kasę, a dla sklepów powyżej 100 m kw. powierzchni - 1 osoba na 15 m kw.

 

Ponadto, w strefie czerwonej obowiązuje zakaz organizacji imprez okolicznościowych m.in. wesel i konsolacji. Współzawodnictwo sportowe, zajęcia i wydarzenia sportowe są organizowane bez udziału publiczności.

 

ZOBACZ: Premier: będę rekomendował, by od soboty cała Polska była strefą czerwoną

 

Ograniczenia dotyczą także wydarzeń kulturalnych, które organizowane są w pomieszczeniach. Na widowni może być zajęte co drugie miejsce, pod warunkiem, że sala będzie wypełniona maksymalnie w 25 proc. Między widzami musi być zachowana odległość 1,5 m. Wszyscy goście muszą mieć zakryte nos i usta.

 

Podobne zasady dotyczą wydarzeń organizowanych na otwartych przestrzeniach. Widzowie muszą być umieszczeni na co drugim miejscu, w rzędach naprzemiennie. W przypadku braku wyznaczonych miejsc, odległość między gośćmi musi wynosić 1,5 metra. Maksymalne wypełnienie przestrzeni może sięgać 50 proc. liczby przewidzianych miejsc. Obowiązuje nakaz zakrywania ust i nosa.

 

W szkołach ponadpodstawowych i na uczelniach w strefie czerwonej nauka odbywa się w pełni zdalnie.

 

Gastronomia, hotelarstwo, fitness

 

W strefie czerwonej prowadzenie działalności gastronomicznej możliwe jest tylko w określonych godzinach: od 6:00 do 21:00. Poza tym czasem jedzenie może być podawane tylko na wynos.

 

W lokalu klienci muszą zakrywać usta i nos do czasu zajęcia przez nich miejsc, w których będą spożywali posiłki lub napoje. Obsługa zakrywa usta i nos.

 

Obowiązują limity: co drugi zajęty stolik, chyba że jest oddzielnie przegrodą (min 1 m wysokości od powierzchni stolika) stolika od stolika. Jedna osoba na 4 m2.

 

ZOBACZ: Premier: COVID-19 będzie z nami przez dłuższy czas. Musimy nauczyć się z nim żyć

 

Mogą funkcjonować hotele, jednak z wyłączeniem działalności klubów i dyskotek oraz miejsc udostępnionych do tańczenia.

 

Stosuje się przepisy dotyczące kongresów, gastronomii oraz działalności kulturalnej czy sportowej - jeśli taka jest świadczona w hotelu itp. Baseny, centra fitness oraz siłownie - tylko dla gości hotelowych przebywających z hotelu co najmniej jedną dobę hotelową.

 

Działalność aquaparków i basenów poza hotelami jest całkowicie zawieszona.

 

Zawieszona jest także działalność wesołych miasteczek, parków rozrywki oraz parków rekreacyjnych.

 

Nie mogą działać siłownie ani kluby fitness.

 

Kina, zgromadzenia, kościoły

 

Kina muszą udostępnić widzom co drugie miejsce na widowni, z tym, że nie więcej niż 25 proc. liczby miejsc. Widzowie zobowiązani są do zasłaniania ust i nosa.

 

Ograniczeni dotyczą też działalności sanatoriów, uzdrowisk i rehabilitacji. Warunkiem rozpoczęcia rehabilitacji leczniczej jest negatywny wynik testu w kierunku SARS-CoV-2, z materiału pobranego nie wcześniej niż 6 dni przed terminem rozpoczęcia turnusu rehabilitacyjnego. Tak samo leczenie uzdrowiskowe, leczenie sanatoryjne dzieci.​​​​

 

W zgromadzeniu może brać udział maksymalnie do 10 osób. Odległość między zgromadzeniami nie może być mniejsza niż 100 m. Uczestnicy powinni utrzymywać dystans 1,5 m od siebie i zakrywać usta i nos.

 

ZOBACZ: Naukowcy: maseczki i dystans obniżają o 1000 razy siłę koronawirusa

 

Jeśli wydarzenie religijne odbywa się w kościele w strefie czerwonej, to istnieje obowiązek zakrywania ust i nosa, z wyłączeniem osób sprawujących kult. w uroczystościach religijnych limit 1 osoba na 7 m2.

 

Ograniczenia dotyczą także transportu publicznego. Pojazdem można przewozić tyle osób, ile wynosi: 50 proc. liczby miejsc siedzących albo 30 proc. liczby wszystkich miejsc siedzących i stojących określonych w dokumentacji technicznej dla danego pojazdu, przy jednoczesnym pozostawieniu co najmniej 50 proc. miejsc siedzących niezajętych. Pasażerowie mają obowiązek zakrywania ust i nosa.

 

W salonach fryzjerskich, kosmetycznych i tatuażu może przebywać wyłącznie obsługa oraz obsługiwani klienci, a w przypadku, gdy klient wymaga opieki, także jego opiekun.

 

ZOBACZ: Rząd przedłużył zakaz lotów. Chodzi o 29 państw

 

Na pokładzie samolotu musi być zapewniony dostęp do płynów do dezynfekcji rąk. Obowiązuje także nakaz dezynfekcji samolotu raz na dobę w przypadku wykonywania lotu z pasażerami, po każdym locie z osobą chorą albo z podejrzeniem zakażenia chorobą zakaźną, oraz przed i po każdym locie z pasażerami trwającej co najmniej 6 godzin.

 

Personel pokładowy ma także obowiązek przekazania pasażerom formularzy kart lokalizacji podróżnego dla celów zdrowotnych oraz odebrania wypełnionych kart - w przypadku, gdy pasażer przekracza granicę państwową w celu udania się do swojego miejsca zamieszkania lub pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

 

Czy grozi nam pełny lockdown?

 

W okresie od 14 do 20 marca obowiązywał w Polsce stan zagrożenia epidemicznego, a od 15 marca wprowadzono na granicach Polski kordon sanitarny, znacząco ograniczający ruch graniczny. Od 20 marca, zgodnie z rozporządzeniem Ministra Zdrowia obowiązuje w Polsce stan epidemii.

 

- Podejmujemy takie działania, które są niezbędne w danym czasie. Oczywiście każdy wariant musi być brany pod uwagę, ale robimy wszystko, aby liczba łóżek i respiratorów była na tyle duża, żeby nie wprowadzać tak daleko idących rozwiązań, jak wiosną tego roku - mówił we wtorek w programie "Graffiti" rzecznik rządu Piotr Müller.

 

Wiosną w Polsce obowiązywał pełny lockdown. Zamknięte były punkty gastronomiczne, przedszkola, szkoły i uczelnie. Uczniowie w roku szkolnym 2019/2020 nie wrócili już do nauki stacjonarnej. 

 

ZOBACZ: Rzecznik rządu Piotr Müller: nie planujemy drugiego lockdownu

 

Zamknięto także granice Polski dla ruchu lotniczego oraz kolejowego. Wprowadzono również kontrole paszportowe na wszystkich granicach lądowych, a do kraju pozwolono wjeżdżać tylko pracownikom i obywatelom Polski.

 

Po przekroczeniu granicy drogą lądową obowiązywała 14-dniowa kwarantanna, za której złamanie groziła grzywna w wysokości 5 tys. złotych. 

 

Wprowadzono także zakaz przemieszczania się, z wyjątkiem spraw zawodowych, wolontariatu i zaspokajania najpotrzebniejszych potrzeb. Zakazano też zgromadzeń powyżej dwóch osób. Osoby poniżej 18. roku życia w przestrzeni publicznej mogły przebywać tylko z opiekunem.

 

Zamknięto parki, bulwary i plaże. Zakazano działalności salonów fryzjerskich, kosmetycznych i tatuażu.

 

Luzowanie obostrzeń rozpoczęło się w Polsce 20 kwietnia. Rząd na razie nie planuje wprowadzenia lockdownu w takim samym zakresie. Według premiera obostrzenia mają pomóc ograniczyć zasięg epidemii, ale nie mogą zaszkodzić gospodarce.

prz/hlk/ polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie