600 nauczycieli nie przyszło do pracy. Trudna sytuacja w Kielcach

Polska
600 nauczycieli nie przyszło do pracy. Trudna sytuacja w Kielcach
Polsat News
Władze miasta chcą zmiany trybu pracy najstarszych klas szkół podstawowych

Prawie 600 nauczycieli z kieleckich szkół z powodu m.in. zakażeń koronawirusem nie mogło stawić się w czwartek do pracy - poinformował Marcin Różycki, zastępca prezydenta Kielc.

- Sytuacja jest bardzo dynamiczna, musimy szybko reagować i zmniejszyć liczbę osób obecnych w jednym czasie w szkołach - ocenił Różycki.

 

W związku z tym władze miasta zwróciły się do służb sanitarnych z prośbą o pozytywne zaopiniowanie przejścia na edukację zdalną klas 6-8 we wszystkich szkołach podstawowych, prowadzonych przez samorząd, w okresie od 26 października 2020 r. do 8 listopada 2020 r.

 

ZOBACZ: Czerwona strefa. Jakie zasady obowiązują?

 

Władze Kielc argumentują, że wprowadzenie zmiany trybu pracy najstarszych klas szkół podstawowych jest konieczne m.in. ze względu na bardzo dużą absencję nauczycieli i pracowników szkół. W ubiegłym tygodniu nieobecnych w pracy było 340 osób, 19 października – ponad 500 osób, natomiast w czwartek 22 października prawie 600.

 

Coraz więcej potwierdzonych przypadków wśród nauczycieli

 

- Niestety, odnotowuje się również coraz więcej przypadków potwierdzenia zarażenia COVID–19 wśród nauczycieli, ich rodzin, uczniów i pracowników niepedagogicznych - dodał Różycki.

 

- Teraz jeszcze mamy odpowiednią kadrę, ale dyrektorzy obawiają się, że za jakiś czas mogą nie być w stanie zapewnić wszystkim dzieciom bezpiecznych warunków nauki, opieki i wychowania. W konsekwencji może dojść do całkowitego zaprzestania działalności placówek oświatowych - zaznaczył.

 

ZOBACZ: Zmarła młoda nauczycielka zakażona koronawirusem. Rząd rozważa naukę zdalną w szkołach podstawowych

 

Zdalne nauczanie w najstarszych klasach szkół podstawowych zostało zarekomendowane przez samorządowców ze Związku Miast Polskich. - Wprowadzenie zmiany trybu pracy w klasach 6-8 szkół podstawowych, pozwoli dłużej utrzymać stacjonarne nauczanie młodszych klas - dodał Marcin Różycki.

 

W kieleckich szkołach pracuje około 3,5 tys. nauczycieli.

dk/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie