Jutro nowe obostrzenia. Będzie decyzja ws. szkół

Polska
Jutro nowe obostrzenia. Będzie decyzja ws. szkół
PAP/Darek Delmanowicz
W czwartek rząd ma ogłosić nowe ograniczenia w całym kraju

W czwartek rząd miał przedstawić nowe obostrzenia w związku z epidemią koronawirusa. Premier Mateusz Morawiecki rekomendował, aby cała Polska objęta była strefą czerwoną, a nauczanie w wyższych klasach szkół podstawowych odbywało się zdalnie lub w sposób hybrydowy. Jednak ze względu na trwające prace parlamentarne i głosowania w Sejmie premier o nowych obostrzeniach poinformuje w piątek.

"Ze względu na trwające prace parlamentarne i głosowania w Sejmie konferencja prasowa dotycząca nowych zasad bezpieczeństwa odbędzie się jutro o godz. 11:00" - poinformował na Twitterze rzecznik rządu Piotr Müller.

 

 

Premier Mateusz Morawiecki poinformował w środę w programie "Gość Wydarzeń", że na wieczornym posiedzeniu Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego będzie rekomendował, aby od przyszłego tygodnia nauczanie w wyższych klasach szkół podstawowych odbywało się zdalnie lub w sposób hybrydowy.

 

Cała Polska strefa czerwoną

 

Szef rządu powiedział ponadto, że z uwagi na dużą liczbę powiatów czerwonych będzie także rekomendował, by cała Polska od soboty była strefą czerwoną.

 

Jak mówił, decyzje te mają zostać ogłoszone w czwartek.

 

ZOBACZ: Premier: będę rekomendował, by od soboty cała Polska była strefą czerwoną

 

Zgodnie z obowiązującymi restrykcjami w strefie czerwonej liczba osób w placówkach handlowych uzależniona jest od wielkości sklepu: dla sklepów o powierzchni do 100 m kw. - 5 osób na kasę, a dla sklepów powyżej 100 m kw. powierzchni - 1 osoba na 15 m kw.

 

Ponadto, w strefie czerwonej obowiązuje zakaz organizacji imprez okolicznościowych m.in. wesel i konsolacji.

 

W liceach i technikach w strefie czerwonej nauka odbywa się w pełni zdalnie.

 

Decyzja ws. nauki w szkołach

 

W czwartek ma być także ogłoszona decyzja o funkcjonowaniu szkół podstawowych. Według zapowiedzi premiera Mateusza Morawieckiego wyższe klasy będą uczyć się zdalnie lub w systemie hybrydowym. Obecnie w podstawówkach nauka odbywa się stacjonarnie. Wprowadzenie w nich nauki hybrydowej lub zdalnej wymaga zgody sanepidu.

 

ZOBACZ: Premier: COVID-19 będzie z nami przez dłuższy czas. Musimy nauczyć się z nim żyć

 

Od poniedziałku szkoły średnie w żółtej strefie przeszły na nauczanie hybrydowe: częściowo w budynku, częściowo w domu. W liceach i technikach w strefie czerwonej nauka odbywa się w pełni zdalnie. W czwartek, zgodnie z zapowiedziami premiera Mateusza Morawieckiego, mają być ogłoszone zmiany w funkcjonowaniu szkół podstawowych.

 

- Z wysoką dozą prawdopodobieństwa podejmiemy decyzję o tym, że także wyższe klasy szkół podstawowych będą podlegały nauczaniu zdalnemu lub nauczaniu hybrydowemu - oświadczył w środę w Sejmie szef rządu.

prz/hlk/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie