Trzaskowski: w Warszawie powstanie szpital dla chorych na Covid-19

Polska
Trzaskowski: w Warszawie powstanie szpital dla chorych na Covid-19
Polsat News
W środę resort zdrowia podał, że badania laboratoryjne potwierdziły zakażenie koronawirusem u kolejnych 10 040 osób

Szpital Czerniakowski w całości przeznaczamy na potrzeby walki z koronawirusem - przekazał w środę prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. Jak poinformował, będzie to 200 łóżek, nie 38, jak początkowo wnioskował o to rząd.

"Warszawiacy muszą mieć poczucie zaopiekowania w tym trudnym czasie" - podkreślił we wpisie na Twitterze prezydent stolicy. Dodał przy tym, że wielokrotnie powtarzał, że trzeba wyznaczać całe szpitale COVID-owe, nie pojedyncze łóżka. "Chodzi o zdrowie ludzi!" - wskazał.

 

 

W środę resort zdrowia podał, że badania laboratoryjne potwierdziły zakażenie koronawirusem u kolejnych 10 040 osób. Zmarło też 130 kolejnych osób. Najwięcej zakażeń zanotowano w woj. małopolskim - 1 315, a następnie w woj. mazowieckim 1162.

 

Zgłosiłem wojewodzie gotowość włączenia do II poziomu zabezpieczenia kolejnych warszawskich szpitali: Bielańskiego, Praskiego i Solec - przekazał w środę prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. Zgodnie z przyjętą strategią Ministerstwa Zdrowia obecnie działają trzy poziomy lecznictwa szpitalnego: szpitale powiatowe przyjmują, diagnozują i izolują pacjentów podejrzanych o zachorowanie na COVID-19, a szpitale II i III stopnia zabezpieczenia zajmują się leczeniem pacjentów covidowych.

 

O wyznaczeniu kolejnych szpitali, które będą pełnić taką funkcję, jeśli zajdzie taka konieczność, poinformował w środę prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. Jak przekazał, zgłosił wojewodzie mazowieckiemu Konstantemu Radziwiłłowi gotowość włączenia do II poziomu zabezpieczenia kolejnych warszawskich szpitali: Bielańskiego, Praskiego i Solec.

 

- Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom wyrażanym przez Wojewodę Mazowieckiego, w związku z dynamicznie rozwijającą się sytuacją epidemiczną oraz w trosce o bezpieczeństwo mieszkańców Warszawy, zgłaszam gotowość włączenia do poziomu zabezpieczenia COVID kolejnych, nadzorowanych przez m.st. Warszawa, szpitali - poinformował Trzaskowski.

 

Szpitale polowe 

 

W Warszawie powstanie szpital polowy dla chorych na Covid-19, jego budowę rozpoczęto na Stadionie Narodowym. Podobny szpital tymczasowy budowany jest w halach Międzynarodowych Targów Poznańskich.   

 

Kolejny szpital tymczasowy w Warszawie powstanie w hali Expo XXI przy ul. Prądzyńskiego - poinformowała w środę rzeczniczka wojewody mazowieckiego Ewa Filipowicz. Dodała, że w Mazowieckim Urzędzie Wojewódzkim trwają prace nad jego uruchomienia. Minister zdrowia wydał zgodę na jego utworzenie.

 

- W urzędzie działa zespół, który zapewnia sprawną realizację tego przedsięwzięcia - powiedziała Filipowicz. Szpital tymczasowy w hali Expo XXI docelowo ma on pomieścić kilkaset łóżek.

 

ZOBACZ: "Musimy myśleć o czarnych scenariuszach". Szpital tymczasowy na Stadionie Narodowym

 

Szpital polowy może powstać także w Białymstoku. - Hala sportowa Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku wydaje się najbardziej prawdopodobnym miejscem na szpital tymczasowy do walki z koronawirusem - powiedział w środę wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski. Zaznaczył, że ostateczne decyzje jeszcze nie zapadły.

 

Hala znajduje się w bliskim sąsiedztwie kilku szpitali w Białymstoku: Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego, Uniwersyteckiego Dziecięcego Szpitala Klinicznego (oba szpitale kliniczne podlegają Uniwersytetowi Medycznemu w Białymstoku - UMB) i wojewódzkiego szpitala zespolonego.

 

W Katowicach szpitalem tymczasowym dla chorych na COVID-19 będzie Międzynarodowe Centrum Kongresowe (MCK) - potwierdziły w środę służby wojewody śląskiego. Przystosowanie obiektu do tego celu ma zająć od kilku do kilkunastu dni. Budynek pomieści ok. 500 łóżek, w tym stanowiska do intensywnej terapii.

 

Zlokalizowane w centrum Katowic MCK, gdzie zorganizowano m.in. szczyt klimatyczny ONZ i gdzie co roku odbywa się Europejski Kongres Gospodarczy, to jeden z największych obiektów konferencyjnych w Polsce, połączony funkcjonalnie z pobliską halą widowiskowo-sportową Spodek. Na razie nie przewiduje się, by również Spodek był wykorzystany do celów szpitalnych, choć nie jest to wykluczone, gdyby powstała taka potrzeba.

 

Koronawirus w służbie zdrowia 

 

Ponad 400 osób z personelu medycznego na Warmii i Mazurach przebywa na kwarantannie lub w izolacji, są to zarówno lekarze, jak i pielęgniarki - podał w środę rzecznik wojewody warmińsko-mazurskiego Krzysztof Guzek.

 

Jak poinformował Guzek, do końca października w regionie przybędzie blisko pół tysiąca łóżek dla pacjentów z COVID. Tym samym do końca października będzie w sumie w różnych szpitalach ponad 800 łóżek dla zakażonych. Łóżek przybędzie w szpitalach w Piszu, Braniewie, Mrągowie i Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Olsztynie. Decyzje te zapadają obecnie a liczba miejsc systematycznie rośnie - dodał rzecznik. Wskazał, że w różnych szpitalach na oddziałach zakaźnych będzie w sumie 75 respiratorów.

 

ZOBACZ: Rzecznik MZ: na rekord zakażeń wpłynęli goście restauracji. "Celebrują, spożywając alkohol"

 

Wyjaśnił, że te działania są prowadzone zgodnie z zapowiedziami ministerstwa zdrowia, by oddziały zakaźne tworzyć w szpitalach powiatowych. Jak dodał, według danych z wtorku na Warmii i Mazurach na 31 respiratorów zajętych było 14 przez chorych na COVID, a na 528 łóżek dla pacjentów COVID zajętych było 194.

 

Koordynatorzy ratownictwa medycznego

 

O sytuacji w służbie zdrowia mówił także rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz. - Nie może dochodzić do sytuacji, w których pacjent jest wożony między szpitalami. Chcemy powołać koordynatorów ratownictwa medycznego, którzy będą podejmować decyzje ponadregionalne, gdzie ma trafić chory - oświadczył w rzecznik Ministerstwa Zdrowia.

 

W czasie konferencji prasowej rzecznik resortu zdrowia powiedział, że dzięki projektowi ustawy o zwalczaniu COVID-19, który jest procedowany w Sejmie, wzmocniona zostanie pozycja koordynatorów.

 

ZOBACZ: Zmarła młoda nauczycielka zakażona koronawirusem. Rząd rozważa naukę zdalną w szkołach podstawowych

 

- Chcemy powołać koordynatorów ratownictwa medycznego, którzy będą podejmować decyzje ponadregionalne (gdzie ma trafić pacjent) - zapowiedział. Dodał, że "jest to niezwykle istotne, by w razie, jeżeli w sąsiednim województwie będzie dostępne miejsce (w szpitalu), i to będzie w bliższej odległości niż choćby na terenie województwa, wówczas pacjent będzie przekierowywany do innego województwa".

laf/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie