Koronawirus. Najnowsze informacje z Polski i świata [ZAPIS RELACJI]

Świat
Koronawirus. Najnowsze informacje z Polski i świata [ZAPIS RELACJI]
Polsat News
W tureckim Stambule trwają badania nad nowymi metodami testowania pacjentów pod kątem obecności koronawirusa (na zdjęciu)

W Polsce ponad 10 tys. zakażeń koronawirusem. Ponad 83 tys. nowych przypadków wykryto w ciągu doby w Stanach Zjednoczonych. Łączny bilans przypadków SARS-CoV-2 przekroczył tam 8 milionów. Pandemia nie odpuszcza również w Ameryce Południowej. W Brazylii odnotowano ponad 23 tys. kolejnych infekcji wirusem z Wuhan. Zobacz zapis naszej relacji "minuta po minucie".

Bądź na bieżąco - śledź naszą relację "minuta po minucie" dotyczącą pandemii koronawirusa.

wka/hlk/bas/ PAP, polsatnews.pl
Czytaj więcej
Zapis relacji
Relacja zakończona

W ciągu ostatniej doby we Francji zdiagnozowano 26 676 zakażeń; zmarło 163 chorych na Covid-19 - podało w środę francuskie ministerstwo zdrowia. Po raz szósty w ciągu ostatnich 12 dni dobowy wzrost przypadków infekcji przekroczył 25 tys.

We włoskim regionie Lombardia, gdzie od czwartku będzie nocna godzina policyjna, w weekendy zamknięte będą centra handlowe - postanowiły lokalne władze. Rozporządzenie będzie obowiązywać do 13 listopada.

Wpiszemy kwestię dotyczącą noszenia maseczek do ustawy i wszelkie niepewności zostaną usunięte; to nie znaczy, że wcześniejsze regulacje były nieprawidłowe, ale jest pewna hierarchia aktów prawnych - powiedział w Polsat News premier Mateusz Morawiecki.

- Statystyka to nie wszystko. Każdy poszczególny przypadek, każdy poszczególny człowiek to wartość sama w sobie. Staramy się ratować każde życie i stąd to wypośrodkowanie naszej strategii, między tymi, którzy chcieliby całkowitego lockdownu, a tymi negacjonistami, którzy nie chcieliby zamykać niczego - mówił w programie "Gość Wydarzeń" premier Mateusz Morawiecki.

Hiszpania jest pierwszym krajem zachodnioeuropejskim, w którym liczba zakażeń koronawirusem od początku epidemii przekroczyła milion - podało w środę ministerstwo zdrowia. Liczba wykrytych infekcji wzrosła tam w ciągu ostatniej doby o 16 973, do 1 005 295.

Jak poinformowało w środę ministerstwo zdrowia Hiszpanii, podczas ostatniej doby zmarło 156 osób z Covid-19; łączna liczba zgonów to 34 366.

- Będę rekomendował, abyśmy podjęli taką decyzję, żeby od soboty cała Polska była "czerwoną strefą" - mówił w programie "Gość Wydarzeń" premier Mateusz Morawiecki. Szef rządu przekazał, że ma to związek z rekordem nowych zakażeń koronawirusem w Polsce.

Między wtorkiem a środą resort zdrowia Hiszpanii potwierdził rekordową liczbę prawie 17 tys. nowych infekcji koronawirusem, przez co łączna liczba zakażeń w kraju przekroczyła milion. Nienotowaną dotąd liczbę nowych infekcji SARS-CoV-2 wykryto też w Portugalii – ponad 2,5 tys.

Włochy są w fazie "pełnej ekspansji epidemicznej" - ocenił w środę dyrektor naukowy krajowego Stowarzyszenia Lekarzy Chorób Zakaźnych i Tropikalnych Massimo Andreoni. Tak skomentował zanotowany tego dnia dobowy wzrost liczby zakażeń o ponad 15 tysięcy.

Rosja zamierza stworzyć szczepionkę, która działałaby jednocześnie przeciwko grypie i koronawirusowi - poinformował w środę działający w Nowosybirsku ośrodek Wektor. Ten główny rosyjski ośrodek wirusologii opracował dotąd jedną ze szczepionek przeciwko koronawirusowi.

W ramach Tarczy Finansowej PFR do branż, które obecnie są dotknięte restrykcjami w związku z koronawirusem trafiło blisko 4 mld zł - podkreślił w środę prezes PFR Paweł Borys. Dodał, że 23,8 tys. firm otrzymało średnio 164 tys. zł pomocy.

W systemie hybrydowym działa 961 szkół podstawowych i 206 przedszkoli. Całkowicie zdalną naukę wprowadzono w 298 szkołach podstawowych i w 171 przedszkolach - poinformował w środę resort edukacji. Sposób nauczania zmieniono w tych placówkach po uzyskaniu zgody sanepidu.

Rekordową od początku epidemii liczbę 26 688 nowych zakażeń koronawirusem wykryto w ciągu ostatniej doby w Wielkiej Brytanii - poinformował w środę po południu brytyjski rząd. Zanotowano w tym czasie również 191 zgonów z powodu Covid-19.

Liczba zakażeń jest aż o 5357 wyższa od bilansu z wtorku, który był najwyższym do tej pory, jeśli chodzi o faktycznie nowo wykryte infekcje. Jest także wyższa o ponad 3700 od tej z 4 października, gdy nastąpił skok do prawie 23 tys., będący efektem uwzględnienia zaległych przypadków z poprzednich dni.

Minister zdrowia Niemiec Jens Spahn uzyskał w środę po południu pozytywny wynik testu na koronawirusa. Spahn uczestniczył w środę w posiedzeniu rządu, ale dzięki przestrzeganiu zasad pozostali ministrowie nie muszą udawać się na kwarantannę - podał rzecznik gabinetu.

Mazowiecki Szpital Specjalistyczny w Radomiu poinformował w środę, że w związku z przekształceniem drugiego radomskiego szpitala przy ul. Tochtermana w placówkę przeznaczoną głównie dla chorych na COVID-19 pacjenci z innymi schorzeniami będą mieli utrudniony dostęp do opieki zdrowotnej.

127 osób zmarło ostatniej doby na Covid-19 we Włoszech, potwierdzono ponad 15 tysięcy nowych zakażeń - ogłosiło w środę ministerstwo zdrowia. To nowy rekord liczby infekcji i raptowny wzrost liczby zgonów. Wykonano najwięcej dotąd testów: 177 tysięcy.

Liczba zmarłych od początku epidemii wzrosła do 36 832.

W ciągu pierwszej godziny za pośrednictwem strony internetowej szpitalnarodowy.pl zgłosiło się 114 pracowników służby zdrowia gotowych pracować w szpitalu tymczasowym na Stadionie Narodowym; dziękujemy - podkreślił w środę szef KPRM Michał Dworczyk.

Dworczyk przekazał na konferencji prasowej, że w środę zostanie uruchomiona specjalna infolinia dla personelu medycznego, który chciałby podjąć pracę w szpitalu na Stadionie Narodowym. Wszelkie informacje można uzyskać pod numerem telefonu: 22 295 95 00.

Władze wspólnoty autonomicznej La Rioja na północy Hiszpanii ogłosiły w środę po południu objęcie całego regionu kordonem sanitarnym z powodu dużej liczby nowych zakażeń koronawirusem. Zarządzenie zacznie obowiązywać w nocy ze środy na czwartek.

W nocy w życie wejdzie zakaz wjazdu i wyjazdu z regionu bez uzasadnionej przyczyny - poinformował w oświadczeniu rząd wspólnoty autonomicznej La Rioja. Ograniczenie będzie obowiązywało przez 15 dni.

Chcemy koncentrować pacjentów, którzy wymagają respiratora w większych ośrodkach. Wtedy kadra medyczna jest lepiej wykorzystywana - powiedział w środę wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. Dodał, że zatrzymanie epidemii nie zależy od zdolności oddziałów szpitalnych, tylko od nas wszystkich.

Premier Włoch Giuseppe Conte zapewnił w środę w Senacie, że kraj jest obecnie lepiej przygotowany na drugą falę pandemii niż był na jej początku w marcu. Zaapelował do rodaków, by ograniczyli przemieszczanie się, jeśli nie jest ono konieczne.

W Gorzowie Wlkp. w Domu Pomocy Społecznej nr 1 wystąpiło ognisko koronawirusa – zakażenie potwierdzono u 76 osób, w tym u 47 pensjonariuszy. Zakażenia są też wśród pacjentów i personelu gorzowskiego szpitala – poinformował w środę dyr. Biura Wojewody Lubuskiego Karol Zieleński.

Właściwe użycie maseczek i przestrzeganie dystansu społecznego obniża o 1000 razy siłę koronawirusa w razie kontaktu z nim - ustalili włoscy naukowcy ze szpitala koło Werony. Tym tłumaczą lżejszy przebieg Covid-19 w okresie obowiązywania restrykcji.

Świętokrzyska służba zdrowia jest na granicy wydolności. Borykamy się z brakiem miejsc w szpitalach i rąk do pracy – ocenił konsultant wojewódzki w dziedzinie chorób zakaźnych dr Paweł Pabjan. "Jako zakaźnicy jesteśmy na pierwszej linii frontu od początku pandemii. Jesteśmy już mocno zmęczeni. Jednak coraz większym problem są zakażenia wśród personelu. W mojej klinice od tygodnia z trzech aktywnych pięter jedno jest zupełnie wyłączone. To z tego powodu, że pielęgniarki są w kwarantannie albo zachorowały i nie ma możliwości, aby opiekować się chorymi w takim wymiarze jak dotychczas. A ponieważ ten sam problem dotyczy całego szpitala to praktycznie nie ma możliwości przesunięć personelu między oddziałami" – powiedział dr Paweł Pabjan.

Władze Oświęcimia, w obliczu dużego wzrostu liczby zakażeń, powróciły do dezynfekcji przestrzeni publicznej, m.in. przystanków autobusowych i altan śmieciowych. Pozwala to radykalnie ograniczyć obecność koronawirusa – podał w środę oświęcimski magistrat.

W ciągu ostatniej doby w Holandii zdiagnozowano ponad 8,5 tys. nowych zakażeń koronawirusem, najwięcej od początku epidemii - podał w środę tamtejszy Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego (RIVM). Liczba zakażeń rośnie, mimo iż niespełna tydzień wcześniej rząd wprowadził częściową, ogólnokrajową kwarantannę.

Rekordową dzienną liczbę ponad 4 tysięcy zakażeń koronawirusem potwierdzono w środę w Lombardii - podała agencja Ansa, powołując się na władze tego włoskiego regionu, najbardziej dotkniętego przez epidemię. W ciągu doby wykonano tam 36 tysięcy testów. Zarejestrowano najwyższy dotąd odsetek pozytywnych wyników wśród przeprowadzonych testów. Wynosi on około 11 proc., podczas gdy dzień wcześniej było to 9,3 proc.

Dużo zakażeń koronawirusem zanotowano w środę w dwóch największych miastach województwa kujawsko-pomorskiego, które są w czerwonej strefie epidemicznych obostrzeń. W Toruniu – 194, a w Bydgoszczy – 136. Ogniska zakażeń to m.in. DPS-y i szpitale.

Bielski teatr lalek Banialuka poinformował w środę o odwołaniu wszystkich spektakli, zaplanowanych na najbliższe dwa tygodnie. Ma to związek z wykryciem u pracowników sceny choroby Covid-19. "Jesteśmy w kontakcie z odpowiednimi służbami, które w trosce o zdrowie pracowników i widzów, podejmą stosowne decyzje co do dalszego funkcjonowania Teatru w najbliższym czasie" – głosi komunikat bielskiej sceny.

W szpitalach powiatowych w Wołowie i w Strzelinie mają powstać po 63 miejsca dla chorych na COVID-19 – to jedne z ostatnich decyzji wojewody dolnośląskiego wydanych w zawiązku ze zwalczaniem epidemii. Wojewoda dolnośląski Jarosław Obremski zobowiązał szpitale powiatowe w Wołowie i Strzelinie do utworzenia po 63 miejsca dla chorych na COVID-19. W lecznicach tych mają też powstać po trzy łóżka intensywnej terapii z kardiomonitorem z możliwością prowadzenia tlenoterapii, a także wentylacji mechanicznej.

W związku z pandemią COVID-19 Ośrodek Interwencji Kryzysowej w Krakowie uruchomił całodobową linię telefoniczną dedykowaną małopolskiemu personelowi medycznemu. Dzwoniący pod numer 502 273 430 będą mogli uzyskać pomoc profesjonalnych psychologów.

Minister zdrowia wydał zgodę na utworzenie szpitala tymczasowego w hali Expo XXI przy ul. Prądzyńskiego w Warszawie - poinformowała w środę rzeczniczka wojewody mazowieckiego Ewa Filipowicz. Dodała, że w Mazowieckim Urzędzie Wojewódzkim trwają prace nad jego uruchomienia. "W urzędzie działa zespół, który zapewnia sprawną realizację tego przedsięwzięcia" - powiedziała Filipowicz.

Zgłosiłem wojewodzie gotowość włączenia do II poziomu zabezpieczenia kolejnych warszawskich szpitali: Bielańskiego, Praskiego i Solec - przekazał w środę prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. Zgodnie z przyjętą strategią Ministerstwa Zdrowia obecnie działają trzy poziomy lecznictwa szpitalnego: szpitale powiatowe przyjmują, diagnozują i izolują pacjentów podejrzanych o zachorowanie na COVID-19, a szpitale II i III stopnia zabezpieczenia zajmują się leczeniem pacjentów covidowych.

ZOBACZ WIĘCEJ: Trzaskowski: w Warszawie powstanie szpital dla chorych na Covid-19

Na Słowacji przybyły we wtorek 2202 nowe przypadki zakażeń SARS-CoV-2 - poinformowało ministerstwo zdrowia. To najwyższy dzienny wzrost od początku pandemii. Ministerstwo podało, że w ciągu ostatniej doby w kraju wykonano 13 800 testów, co oznacza, że odsetek pozytywnych wyników przekracza 15,9 proc. W szpitalach jest 844 pacjentów. Na oddziałach intensywnej terapii przebywa 18 osób. Do respiratorów podłączonych jest 58 chorych.

12 nowych przypadków koronawirusa wykryto w środę w łódzkich placówkach edukacyjnych prowadzonych przez miejski samorząd - poinformował w środę Urząd Miasta Łodzi. W związku z tym w niektórych placówkach wprowadzono częściowe zdalne nauczanie.

 

Czeski rząd podjął w środę decyzje o wprowadzeniu kolejnych ograniczeń z powodu rosnącej liczby zakażeń koronawirusem. Od czwartku zamknięte będą wszystkie sklepy, z wyjątkiem tych z podstawowymi produktami, a także większość zakładów usługowych. Ograniczenia mają obowiązywać do 3 listopada br. Jak podkreślił minister zdrowia Roman Prymula, ich celem jest maksymalne ograniczenie możliwości kontaktów między ludźmi. Restrykcje podzielono na trzy grupy, dotyczące poruszania się, funkcjonowania urzędów oraz ograniczeń w usługach i handlu. Rząd wprowadził zakaz wychodzenia z domu z wyjątkiem drogi do pracy lub domów oraz kontaktów z innymi ludźmi. Można się poruszać maksymalnie w dwie osoby, z wyjątkiem sytuacji, gdy są to osoby wspólnie mieszkające. 

48 osób jest zakażonych koronawirusem domu opieki społecznej przy ul. Karmelkowej we Wrocławiu. 34 osoby to pensjonariusze tej placówki. SARS-Cov-2 pojawił się też w innym, prywatnym domu opieki. Dyrektor powiatowej stacji Sanepidu we Wrocławiu Paweł Wróblewski w środę poinformował, że w Domu Pomocy Społecznej przy ul. Karmelkowej zakażenie koronawirusem potwierdzono u 48 osób, z których 34 to pensjonariusze, a 14 zakażonych osób to personel placówki.

Międzynarodowe Centrum Kongresowe (MCK) w Katowicach będzie szpitalem tymczasowym dla chorych na COVID-19 - potwierdziły w środę służby wojewody śląskiego. Przystosowanie obiektu do tego celu ma zająć od kilku do kilkunastu dni. Budynek pomieści ok. 500 łóżek, w tym stanowiska do intensywnej terapii.

W ciągu doby do środy rano w Szwajcarii zarejestrowano 5583 nowych potwierdzonych laboratoryjnie przypadków koronawirusa - poinformował szwajcarski Federalny Urząd Zdrowia (BAG). Jest to blisko dwa razy więcej niż dzień wcześniej, gdy przypadków takich było 2986. Łączna liczba wykrytych w Szwajcarii od początku pandemii infekcji koronawirusowych wzrosła w ten sposób do 91 501, co oznacza wskaźnik 1070,9 zarażeń na 100 tys. mieszkańców. Poziom tysiąca przypadków na 100 tys. mieszkańców został przekroczony dobę wcześniej.

Władze w Belgii obawiają się, że kolejna śmiertelna fala koronawirusa może wkrótce dotrzeć do domów opieki w czasie, gdy istnieje ryzyko, że do szpitali zacznie napływać bardzo wielu chorych na Covid-19. Dlatego nakazano ograniczenie wizyt w domach opieki. Jak przypomina agencja AP, w kraju liczącym 11,5 mln mieszkańców podczas wiosennej fali pandemii w domach odnotowano połowę zgonów związanych z koronawirusem. Obecnie nowe infekcje znów rosną w alarmującym tempie w placówkach opieki nad osobami starszymi. We Flandrii liczba zakażeń koronawirusem w domach opieki wzrosła o 51 proc., a bilans ofiar śmiertelnych podwoił się w ciągu ostatniego tygodnia.

 

W związku z sytuacją epidemiologiczną, Szpital Specjalistyczny w Pile (wielkopolskie) zamyka czasowo trzy oddziały: Chorób Wewnętrznych, Medycyny Paliatywnej oraz Oddział Neurologii z Pododdziałem Leczenia Udarów Mózgu. Informację o czasowym zamknięciu oddziałów przekazał dyrektor placówki Wojciech Szafrański. Jak podał, decyzja spowodowana jest "sytuacją epidemiologiczną spowodowaną zakażeniami Covid-19". Zamknięte czasowo zostały oddziały: Chorób Wewnętrznych, Medycyny Paliatywnej oraz Oddział Neurologii z Pododdziałem Leczenia Udarów Mózgu.

W Indonezji odnotowano w ciągu ostatniej doby 4267 przypadków zakażenia koronawirusem i 123 zgony w związku z Covid-19 - poinformowały w środę władze tego kraju. Łączny bilans infekcji wzrósł do 373 109, a ofiar śmiertelnych do 12 857. To najwięcej wśród państw Azji Południowo-Wschodniej. Na Filipinach, drugim najbardziej dotkniętym pandemią kraju tego regionu, do tej pory zdiagnozowano 362 243 przypadki SARS-CoV-2 i 6747 zgonów wśród chorych na Covid-19.

Urząd miasta w Rynie (warmińsko-mazurskie) poinformował w środę, że burmistrz jest zakażony koronawirusem. Osoby, które kontaktowały się z nim osobiście od 12 października proszone są o obserwację samopoczucie i ewentualny kontakt z lekarzem. Sekretariat urzędu miasta w Rynie poinformował, że burmistrz Jarosław Filipek przebywa w domu i czuje się dobrze.

Wojewoda wielkopolski Łukasz Mikołajczyk zawiesił czasowo działalność placówek dziennych znajdujących się w strefach czerwonych na terenie województwa; m.in. w Poznaniu, oraz w powiatach poznańskim, gostyńskim, jarocińskim, i krotoszyńskim. Czasowe zawieszenie działalności obejmuje: placówki wsparcia dziennego, dzienne domy i kluby seniora, środowiskowe domy samopomocy, oraz warsztatach terapii zajęciowej.

Od czwartku do 13 listopada w Lombardii z powodu Covid-19 będzie obowiązywać godzina policyjna od godz. 23 do godz. 5 - brzmi podpisane w środę rozporządzenie władz. W regionie zabronione będzie w nocy wychodzenie z domu i poruszanie się bez uzasadnionego powodu. Na mocy rozporządzenia podpisanego przez szefa władz regionalnych Attilio Fontanę i włoskiego ministra zdrowia Roberto Speranzę dozwolone będzie poruszanie się tylko z powodów uzasadnionych pracą, zdrowiem i innymi pilnymi potrzebami.

W kolejnym, czwartym już obszarze w Anglii wprowadzony zostanie najwyższy poziom restrykcji z powodu koronawirusa. Od soboty zacznie on obowiązywać w hrabstwie South Yorkshire, w którym mieszka 1,4 mln osób - poinformował w środę burmistrz Dan Jarvis. Trzeci, najwyższy poziom restrykcji oznacza, że spotykanie się osób z różnych gospodarstw domowych jest zabronione zarówno w pomieszczeniach zamkniętych, jak i na otwartej przestrzeni, a puby i bary, które nie serwują znaczących posiłków muszą zostać zamknięte. Zalecane jest także unikanie przyjazdów na te tereny i opuszczania ich, o ile nie jest to niezbędne. Lokalne władze mogą rozszerzać te obostrzenia.

Dobowe liczby zakażeń koronawirusem w Polsce trzeba pomnożyć razy 5 albo 10, bo testujemy obecnie osoby objawowe — powiedział PAP dr n. med. Paweł Rajewski, specjalista chorób zakaźnych. Dodał, że luzowanie obostrzeń może być stopniowe, ale ich wprowadzenie po.winno być przeprowadzone jednym cięciem.

ZOBACZ WIĘCEJ: "Dobowe liczby zakażeń w Polsce trzeba pomnożyć razy 5 albo 10"

Ponad 400 osób z personelu medycznego na Warmii i Mazurach przebywa na kwarantannie lub w izolacji, są to zarówno lekarze, jak i pielęgniarki - podał w środę rzecznik wojewody warmińsko-mazurskiego Krzysztof Guzek.

Szpital Czerniakowski w całości przeznaczamy na potrzeby walki z koronawirusem - przekazał w środę prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. Jak poinformował, będzie to 200 łóżek, nie 38 jak początkowo wnioskował o to rząd.

W trakcie miesięcy letnich zwiększaliśmy nasze moce, jeśli chodzi o testowanie z punktu pierwotnego 4 tys. testów dziennie do 80 tys. obecnie - mówił premier Mateusz Morawiecki w środę w Sejmie.

Z powodu wykrycia koronawirusa u dwóch księży oraz obowiązku kwarantanny dla reszty - od środy aż do odwołania kościół i kancelaria parafii Najświętszej Maryi Panny Królowej Świata na Ochocie w Warszawie będą zamknięte - poinformował proboszcz parafii ks. Kazimierz Sznajder.

Obecnie mamy 16-17 tys. łóżek dla chorych na COVID-19. W naszym planie jest zwiększenie bazy takich łóżek o co najmniej kolejnych 15 tys. - powiedział w środę w Sejmie premier Mateusz Morawiecki.

Między sierpniem a dziś zwiększyliśmy liczbę łóżek z respiratorami 3,5-krotnie, każdy szpital potrzebujący respiratorów, dostanie je - mówił w środę premier Mateusz Morawiecki. Podkreślił, że wolnych podłączonych respiratorów jest ok. 600-700, ale wolnych do podłączenia - blisko 3 tysiące.

Mamy obecnie do czynienia z drugą falą epidemii, ale być może grozi nam też trzecia fala, bo jesteśmy zależni od tego, czy wynalezione zostanie lekarstwo lub szczepionka na koronawirusa - mówił w środę w Sejmie premier Mateusz Morawiecki.

Ostatniej doby pouczyliśmy ponad 660 osób nie zakrywających ust i nosa, nałożyliśmy mandaty na ponad 3580 osób, a w ponad 630 przypadkach skierowaliśmy wnioski o ukaranie do sądu - przekazał w środę rzecznik prasowy Komendy Głównej Policji insp. Mariusz Ciarka.

W tej chwili naszym celem jest rozładowanie wszelkich kolejek w punktach drive thru. Mamy ich ponad 460, będzie na pewno więcej, wydłużamy też godziny ich pracy - poinformował w środę rzecznik ministerstwa zdrowia Wojciech Andrusiewicz.

Na środowy rekord liczby nowych przypadków koronawirusa wpłynął m.in. brak odpowiedzialności restauratorów i ich gości - uznał rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz.

- (Odwiedzający lokale) celebrują, spożywając nie tylko dania, ale i alkohol - dodał. Przypomniał również, że fala epidemii w Polsce nadal jest rosnąca.

WIĘCEJ: Rzecznik MZ: na rekord zakażeń wpłynęli goście restauracji. "Celebrują, spożywając alkohol"

Między sierpniem a dziś zwiększyliśmy liczbę łóżek z respiratorami 3,5-krotnie, każdy szpital potrzebujący respiratorów, dostanie je - mówił w środę premier Mateusz Morawiecki. Podkreślił, że wolnych podłączonych respiratorów jest ok. 600-700, ale wolnych do podłączenia - blisko 3 tysiące.

Z powodu wykrycia koronawirusa u dwóch księży oraz obowiązku kwarantanny dla reszty - od środy aż do odwołania kościół i kancelaria parafii Najświętszej Maryi Panny Królowej Świata na Ochocie w Warszawie będą zamknięte - poinformował proboszcz parafii ks. Kazimierz Sznajder.

Rekord liczby dobowych zakażeń koronawirusem w Polsce: 10 040.

W Bułgarii od czwartku będzie obowiązywać nakaz noszenia maseczek na otwartej przestrzeni - poinformował minister zdrowia Kostadin Angełow. Decyzję podjęła rada ekspertów chorób zakaźnych.

Minister zaznaczył, że pozostawiono ludziom jeden dzień na zakup niezbędnej liczby maseczek, których w handlu jest wystarczająco dużo.

317 osób zmarło w Rosji na Covid-19 w ciągu minionej doby - poinformował w środę sztab rządowy. To najwyższa od początku pandemii liczba przypadków śmiertelnych w ciągu jednej doby. Ogółem z powodu Covid-19 zmarło w Rosji 24 952 pacjentów.

W ciągu minionych 24 godzin wykryto w całym kraju 15 700 nowych zakażeń, o niemal 600 mniej niż dzień wcześniej. Łączna liczba infekcji wzrosła tym samym do 1 447 335.

Smutny rekord: według stanu na środę w Polsce było zajętych 757 respiratorów przez pacjentów z Covid-19. Dzień wcześniej resort zdrowia podał, że zajętych było 725 urządzeń.

Ponadto liczba łóżek zajętych przez chorych na COVID-19 wynosi 9439.

WIĘCEJ: Rekordowa liczba zajętych respiratorów. Ponad 9 tys. łóżek zajętych przez ciężko chorych na COVID-19

Jerzy Owsiak, szef WOŚP, jest zakażony koronawirusem.

W środę po godz. 9 Sejm wznowił odroczone we wtorek obrady; posłowie zajmą się m.in. projektem PiS ws. przeciwdziałania sytuacjom kryzysowym związanym z COVID-19, a także wysłuchają informacji premiera na temat stanu przygotowań państwa na rosnącą falę zakażeń koronawirusem.

WIĘCEJ: Ustawa ws. walki z Covid-19. Sejm rozpoczyna prace [OGLĄDAJ]

Myślę, że na całkowity lockdown nie stać żadnego kraju w Europie, dlatego tym bardziej nasze obostrzenia, które wprowadzamy, służą temu, abyśmy tego lockdownu uniknęli - powiedział w środę wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.

- Myślę, że na całkowity lockdown nie stać żadnego kraju w Europie, dlatego tym bardziej nasze obostrzenia, które wprowadzamy, służą temu, abyśmy tego lockdownu uniknęli. To w naszych rękach jest, aby nie powtórzyła się sytuacja z wiosny, kiedy byliśmy zamknięci w domach, dzieci nie chodziły do szkoły, a gospodarka była zamrożona - mówił Kraska na antenie Polskiego Radia 24.

W pomieszczeniach, w których przebywa osoba z COVID-19, cząsteczki koronawirusa utrzymują się nawet mimo częstego wietrzenia. Tak wynika z badania, które hiszpańscy wirusolodzy przeprowadzili w pomieszczeniach szpitalnych, w których stworzono warunki zbliżone do tych, w jakich przebywają chorzy na COVID-19.

Badanie zrealizował Instytut Badań Sanitarnych w Murcji (IMIB) w tamtejszym szpitalu Virgen de la Arrixaca. Zostało opublikowane w naukowym magazynie “Science of Total Environment.

W Czechach we wtorek odnotowano 11 984 zakażenia koronawirusem i jest to największy dzienny przyrost od początku pandemii – poinformowało w środę ministerstwo zdrowia tego kraju.

Rośnie także liczba osób hospitalizowanych. W szpitalach przebywa obecnie ponad 4 tys. pacjentów z Covid-19, w tym 634 w ciężkim stanie.

Ministerstwo zdrowia zaktualizowało informacje dotyczące zgonów. Ostatecznie w poniedziałek zanotowano ich 97, co jest rekordową liczbą jeśli chodzi o jedną dobę w Czechach. 

Aż o 10 proc. zmalała z tygodnia na tydzień liczba wizyt w galeriach handlowych. To trend widoczny od początku października. Właścicieli niepokoją godziny dla seniorów - informuje w środę "Rzeczpospolita".

Zakończyliśmy fazę projektowania - powiedział dr n. med. Artur Zaczyński, zastępca dyrektora Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA, pytany o postęp prac przy tymczasowym szpitalu na Stadionie Narodowym. Jak dodał, oznacza to, że ekipy robotników zaczynają instalację sprzętu, w tym m.in. instalacji tlenowej.

W ciągu ostatniej doby w Indiach odnotowano 54 044 nowe infekcje koronawirusem oraz 717 zgonów osób chorych na Covid-19 - wynika z danych opublikowanych w środę przez ministerstwo zdrowia tego kraju.

W porównaniu do dnia poprzedniego, nowych wykrytych zakażeń SARS-CoV-2 jest o około 8 tys. więcej. Oznacza to złamanie spadkowego trendu trwającego od 16 września, kiedy odnotowano prawie 98 tys. przypadków w ciągu jednej doby.

Od początku pandemii u 17 biskupów w Polsce stwierdzono Covid-19. Obecnie choruje 14 hierarchów. Jeden - bp seniora archidiecezji poznańskiej Bogdan Wojtuś zmarł we wtorek. W ocenie rzecznika Konferencji Episkopatu Polski ks. Leszka Gęsiaka - jest wiele miejsc, gdzie biskupi mogą się zakazić.

- Pochodzą z różnych rejonów Polski. Tylko część z zakażonych brała udział w Zebraniu Plenarnym KEP w Łodzi w dniach 5-6 października. Wszystko to sprawia, że nie jest łatwo jednoznacznie określić, gdzie znajduje się źródło zakażeń - powiedział ks. Gęsiak.

W ciągu ostatniej doby w Niemczech zarejestrowano 7595 nowych zakażeń koronawirusem i 39 kolejnych zgonów - poinformował w środę rano berliński Instytut im. Roberta Kocha (RKI).

W sumie od początku pandemii w Niemczech potwierdzono 380 762 przypadki koronawirusa. Zmarło w tym kraju 9875 osób.

"Włochy się zamykają" - tak środowa włoska prasa podsumowuje nowe restrykcje w kilku regionach kraju, w których notuje się największy wzrost zakażeń koronawirusem. Godzina policyjna ma obowiązywać w nocy w Lombardii i Kampanii, a Piemont zamyka centra handlowe w weekendy.

W ciągu ostatniej doby w Meksyku zarejestrowano 5788 nowych zakażeń koronawirusem i 555 kolejnych zgonów - poinformowało we wtorek wieczorem czasu lokalnego ministerstwo zdrowia tego kraju.

Według oficjalnych statystyk od początku pandemii w Meksyku potwierdzono 860 714 przypadków zakażenia koronawirusem i 86 893 zgony.

W Stanach Zjednoczonych w ciągu minionej doby stwierdzono 83 655 zakażeń koronawirusem - podał we wtorek wieczorem czasu lokalnego Uniwersytet Johnsa Hopkinsa w Baltimore. Zmarło 835 kolejnych osób.

W sumie w USA od początku pandemii koronawirusem zakaziło się 8 123 438 osób, a zmarło 220 921 osób.

W ciągu ostatniej doby w Brazylii zarejestrowano 23 227 nowych przypadków zakażenia koronawirusem i 661 kolejnych zgonów - poinformowało we wtorek wieczorem czasu miejscowego brazylijskie ministerstwo zdrowia.

Dzień wcześniej resort zdrowia informował o ponad 15 tysiącach nowych infekcji i 271 zgonach.

Łączna liczba przypadków śmiertelnych od początku pandemii wzrosła do 154 837 a osób zainfekowanych przekroczyła 5,3 mln.

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie