"Dobowe liczby zakażeń w Polsce trzeba pomnożyć razy 5 albo 10"

Polska
"Dobowe liczby zakażeń w Polsce trzeba pomnożyć razy 5 albo 10"
Polsat News
"Obecnie jesteśmy na takim etapie epidemii, w którym każdy z nas może być zakażony"

Dobowe liczby zakażeń koronawirusem w Polsce trzeba pomnożyć razy 5 albo 10, bo testujemy obecnie osoby objawowe - powiedział dr n. med. Paweł Rajewski, specjalista chorób zakaźnych. Dodał, że luzowanie obostrzeń może być stopniowe, ale ich wprowadzenie powinno być przeprowadzone jednym cięciem.

Rajewski, który jest kujawsko-pomorskim wojewódzkim konsultantem w dziedzinie chorób zakaźnych, ocenił, że za tydzień osób objawowych z zakażeniem koronawirusem SARS-CoV-2 będzie 2, 3, a może nawet 5 razy więcej.

 

- Trzeba powiedzieć wprost, że epidemia wymknęła się dziś spod kontroli. Tego można było się spodziewać, bo odmroziliśmy gospodarkę, rozpoczął się rok szkolny i akademicki. Na szczęście w naszym województwie są jeszcze miejsca dla chorych, ale są regiony w znacznie gorszej sytuacji. Jedynym sposobem jest więc wyhamowanie transmisji wirusa w społeczeństwie. Nie ukrywajmy jednak, że jeżeli teraz wprowadzimy, a później znów poluzujemy obostrzenia, to wzrost zakażeń znów nastąpi. Teraz jednak nie mamy wyjścia, bo inaczej doprowadzimy do niewydolności systemu ochrony zdrowia - powiedział Rajewski.

 

"Każdy z nas może być zakażony"

 

Dodał, że obecnie jesteśmy na takim etapie epidemii, w którym każdy z nas może być zakażony. - Moim zdaniem konieczne jest ostre cięcie. Oczywiście luzowanie obostrzeń może być etapowe, ale ich wprowadzenie powinno być przeprowadzone szybko i mocno. Proponuję np. zamknięcie wszystkich szkół na 4 tygodnie. Jeżeli tego nie możemy zrobić, to chociaż na dwa tygodnie, bo tyle czasu trzeba, żeby zobaczyć efekt - podkreślił Rajewski.

 

ZOBACZ: Żołnierze zajmą się punktami pobrań. Mają odciążyć medyków

 

Wskazał, że walka z epidemią odbija się również na pacjentach, którzy nie są chorzy na COVID-19, bo znów trzeba m.in. odwoływać planowe zabiegi. Jako pozytywne uznał działanie polegające na tworzeniu większej liczby łóżek covidowych na drugim poziomie zabezpieczenia.

 

- Tam po prostu lekarz specjalista może ubrać się w kombinezon ochronny i zbadać osobę zakażoną koronawirusem, która ma inne dolegliwości chorobowe. Bardzo istotne jest także tworzenie miejsc w izolatorach. W naszym regionie sytuacja jest komfortowa, bo już wiosną utworzyliśmy w sanatorium Orion w Ciechocinku izolatorium, jako jedni z pierwszych w kraju. Teraz je odtworzyliśmy, ale także rozwijamy kolejne w tej miejscowości - powiedział ekspert.

 

Pomoc prywatnej opieki 

 

Każdy pomysł, aby odciążyć służbę zdrowia i zaopiekować się pacjentami, którzy nie są zakażeni koronawirusem SARS-CoV-2, uznał za dobry. Tak też ocenił propozycję, aby część zabiegów planowych zlecić prywatnej służbie zdrowia.

 

ZOBACZ: Morawiecki: mamy do czynienia z drugą falą koronawirusa, być może grozi nam trzecia

 

- Ona w całości tego nie weźmie na swoje barki, ale szpitali i klinik prywatnych jest dużo, więc one mogą istotnie wspomóc państwową służbę zdrowia. Przeciwny jestem jednak zamykaniu poradni specjalistycznych. W nich można leczyć w sposób bezpieczny i trzeba to robić, bo inne choroby nie zniknęły - stwierdził specjalista od chorób zakaźnych.

laf/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie