Trybunał Konstytucyjny odwołał rozprawę ws. Rzecznika Praw Obywatelskich

Polska
Trybunał Konstytucyjny odwołał rozprawę ws. Rzecznika Praw Obywatelskich
Polsat News
Przyczyną odwołania rozprawy ma być choroba jednego z sędziów Trybunału Konstytucyjnego

Trybunał Konstytucyjny nie zajmie się we wtorek legalnością przedłużenia kadencji Rzecznika Praw Obywatelskich, gdy nie został wybrany jego następca - dowiedział się polsatnews.pl. Jak poinformował poseł PO Arkadiusz Myrcha, przyczyną jest choroba jednego z sędziów. TK nie rozpatrzy także sprawy emerytur i rent dla funkcjonariuszy służb PRL.

Informację o odwołaniu zaplanowanych na wtorek rozpraw polsatnews.pl potwierdził w Trybunale Konstytucyjnym. 

 

- Te rozprawy dzisiaj się nie odbędą - przekazała Aleksandra Wójcik, rzecznik TK.

 

ZOBACZ: "Działania tzw. sądu dyscyplinarnego są nielegalne". Budka o sprawie sędzi Morawiec

 

Na razie nie wiadomo, na jaki dzień posiedzenia Trybunału zostaną przesunięte.

 

Według posła PO Arkadiusza Myrchy, przyczyną odwołania rozpraw jest choroba jednego z sędziów. Poinformował o tym na Twitterze.

 

 

Sprawa rent i emerytur również zniknęła z wokandy

 

O odwołaniu wydania orzeczenia dotyczącego tzw. ustawy dezubekizacyjnej Trybunał Konstytucyjny poinformował w poniedziałek. Ono również miało odbyć się we wtorek.

 

ZOBACZ: Trybunał Konstytucyjny odwołał wydanie wyroku. Chodzi o ustawę dezubekizacyjną

 

TK tłumaczył wówczas, że powodem jest "niemożność wydania orzeczenia w składzie rozpoznającym sprawę do zamknięcia rozprawy".

 

"RPO może działać w sposób nieuprawniony i niepraworządny"

 

Wniosek do Trybunału ws. RPO złożyli posłowie Prawa i Sprawiedliwości. Chcą, aby sędziowie zbadali konstytucyjność ustawowego przedłużenia kadencji Rzecznika Praw Obywatelskich, w sytuacji gdy upłynie jej czas, a następca nie zostanie wybrany.

 

W uzasadnieniu wniosku parlamentarzyści napisali, że zaskarżony przepis pozostaje w sprzeczności z intencjami ustawodawcy konstytucyjnego.

 

ZOBACZ: "Dramatyczna sytuacja w służbie zdrowia". RPO z pytaniem do Ministra Zdrowia

 

Wnioskodawcy zwracają uwagę, że ustawa o RPO weszła w życie l stycznia 1988 roku, a w 1991 roku wszedł w życie przepis art. 3 ust. 6 ustawy o RPO w aktualnym brzmieniu, który nie został jak dotąd poddany nowelizacji. Zdaniem wnioskodawców, aktualny przepis nie jest dostosowany do postanowień Konstytucji, a tym samym jest z nią niezgodny.

 

Ich zdaniem, Rzecznik Praw Obywatelskich jest jednym z najważniejszych organów konstytucyjnych.

 

- Wypełnienie kadencji obecnego Rzecznika Praw Obywatelskich, tj. przekroczenie konkretnej daty określającej czasowość jego mandatu, powoduje, że podmiot ten może działać w sposób nieuprawniony i niepraworządny - wskazano.

 

KE monitoruje sytuację

 

Komisja Europejska uważnie śledzi wydarzenia dotyczące rzecznika praw obywatelskich w Polsce - poinformował we wtorek rzecznik KE Christian Wigand. - Instytucja rzecznika praw obywatelskich w Polsce ma ważną rolę do odegrania w obronie praworządności i praw podstawowych - wskazał.

 

KO i Lewica chcą, by Bodnara zastąpiła Rudzińska-Bluszcz

 

Kadencja Bodnara upłynęła 9 września. Do 10 sierpnia posłowie mogli zgłaszać kandydatury na jego następcę. Kluby Koalicji Obywatelskiej i Lewicy zgłosiły w Sejmie kandydaturę mec. Zuzanny Rudzińskiej-Bluszcz wspartą przez blisko 700 organizacji społecznych.

 

Marszałek Senatu Tomasz Grodzki we wtorek spotkał się z Rudzińską-Błuszcz; tematem spotkania była procedura powołania RPO - poinformowano na Twitterze Senatu.

 

wka/ac/ polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie