Przyłębska: TK zajmuje się wnioskiem Morawieckiego ws. konwencji stambulskiej

Polska
Przyłębska: TK zajmuje się wnioskiem Morawieckiego ws. konwencji stambulskiej
Polsat News
Prezes Trybunału Konstytucyjnego Julia Przyłębska

"Zarzuty polityków europejskich wobec Trybunału Konstytucyjnego są całkowicie bezzasadne. To daleko idące nadużycie prawa - powiedziała we wtorek prezes TK Julia Przyłębska. Podkreśliła, że Polska ma prawo samodzielnie kształtować swoje regulacje ws. sądownictwa. Ujawniła, że Trybunał zajmuje się już wnioskiem premiera o zbadanie zgodności konwencji antyprzemocowej z konstytucją.

Julia Przyłębska, prezes Trybunału Konstytucyjnego poinformowała, że Trybunał zajmuje się już sprawą wniosku premiera Mateusza Morawieckiego o zbadanie zgodności z konstytucją tzw. konwencji stambulskiej.

 

Narzucanie rozwiązań "pogwałceniem zasad"

 

- UE jest wspólnotą państw o różnych tożsamościach konstytucyjnych. Nie jest zadaniem UE i jej urzędników zmiana tożsamościowa poszczególnych społeczeństw. Próba narzucania pewnych rozwiązań, które miałyby naruszać poszczególny ład konstytucyjny państw jest pogwałceniem zasad funkcjonowania UE, które wynikają explicite z traktatów - wskazała.

 

ZOBACZ: Szefowa Komisji Praw Kobiet w PE: Polsce nie uda się zablokować konwencji stambulskiej

 

Chodzi o skierowany w końcu lipca do TK wniosek szefa rządu o zbadanie zgodności tzw. konwencji stambulskiej z konstytucją. Według premiera dokument ten nie pozwala państwu na zachowanie bezstronności w odniesieniu do przekonań światopoglądowych. Wcześniej minister sprawiedliwości i szef Solidarnej Polski Zbigniew Ziobro złożył do minister rodziny wniosek o wszczęcie procedury wypowiedzenia tej konwencji.

 

"Całkowicie bezzasadny zarzut upolitycznienia"

 

Julia Przyłębska była we wtorek pytana w Polskim Radiu 24 o formułowane przez m.in. polityków europejskich zarzuty upolitycznienia polskiego Trybunału. Prezes TK zapewniła, że są to "całkowicie bezzasadne zarzuty". Podkreśliła przy tym, że TK nie jest upolityczniony, działa zgodnie z obowiązującą w Polsce konstytucją i składa się z 15 całkowicie niezależnych i niezawisłych sędziów.

 

ZOBACZ: Konwencja stambulska. Jest stanowisko rządu

 

Przyłębska zaznaczyła, że formułowane w przestrzeni publicznej, również europejskiej, zarzuty, nie znajdują żadnego uzasadnienia w stanie faktycznym i prawnym. Przyłębska przypomniała przy tym, że w ostatnim czasie wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej Viera Jourova formułowała zarzuty wobec polskiego wymiaru sprawiedliwości. Zdaniem prezes TK Jourova formułowała swoje wątpliwości na podstawie hipotetycznych zdarzeń.

 

- To już są moim zdaniem daleko idące nadużycia. Jest to przenoszenie politycznego dyskursu na grunt merytoryczny, prawny. Formułowanie zarzutu i próba karania państwa członkowskiego tylko na podstawie takiego nierzetelnego postępowania w mojej ocenie jest nadużyciem prawa, nadużyciem pewnej zasady (...) dochodzenia prawdy obiektywnej - dodała.

 

"Każde państwo jest suwerenne"

 

Prezes Trybunału pytana o kwestię powiązania funduszy europejskich z praworządnością powiedziała, że w Parlamencie Europejskim nie usłyszała merytorycznych zarzutów wobec Polski w tej sprawie.

 

ZOBACZ: Michał Wójcik: nasze przepisy chronią lepiej niż konwencja antyprzemocowa

 

- Polska, jak każde państwo Unii Europejskiej ma prawo kształtować swoje wewnętrzne regulacje również w zakresie reformy wymiaru sprawiedliwości. Tutaj każde państwo jest suwerenne - wskazała Przyłębska.

dk/hlk/ PAP, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie