Owsiak nie zgodził się na przekazanie łóżek dla zakażonych koronawirusem

Polska
Owsiak nie zgodził się na przekazanie łóżek dla zakażonych koronawirusem
WOŚP
Jerzy Owsiak podkreślił, że WOŚP jest gotowa pomagać Polakom w walce z epidemią, "ale nie powinna na dzień dzisiejszy w podstawowych zadaniach zastępować państwa"

Szpital Neuropsychiatryczny w Lublinie chciał przekazać łóżka zakupione przez WOŚP do innego szpitala leczącego pacjentów zakażonych koronawirusem. "Wysłaliśmy odpowiedź, że kategorycznie nie wyrażamy zgody na takie działanie" - poinformował Jerzy Owsiak. Przypomniał, że WOŚP na walkę z epidemią przekazała sprzęt o wartości 50 mln zł, ale "nie powinna w podstawowych zadaniach zastępować państwa".

"Dzisiaj otrzymaliśmy prośbę ze Szpitala Neuropsychiatrycznego w Lublinie czy oddział ten może na potrzeby walki z COVID-19 przeznaczyć swoje łóżka do innego szpitala w Lublinie" - relacjonował na Facebooku Jerzy Owsiak.

 

WOŚP odmówiła szpitalowi

 

"Wysłaliśmy odpowiedź, że kategorycznie nie wyrażamy zgody na takie działanie. W totalnej zapaści psychiatrii dziecięcej i młodzieżowej Fundacja WOŚP zakupiła kilka miesięcy temu 798 łóżek dla 34 oddziałów w Polsce. Uczyniliśmy pierwszy krok, aby tej zapaści spróbować przeciwdziałać" - tłumaczył swoją decyzję Owsiak i zaapelował: "Proszę więc podejmować odpowiedzialne decyzje, aby w przypadku walki z pandemią odpowiednio planować zakupy sprzętu medycznego".

 

Brońcie naszych łóżek Kiedy wojewoda mazowiecki przekształcił 34 geriatryczne łóżka Szpitala Wolskiego w Warszawie na...

Opublikowany przez Jurka Owsiaka Poniedziałek, 19 października 2020

 

Owsiak przypomniał, że już raz łóżka geriatryczne zakupione przez WOŚP dla Szpitala Wolskiego w Warszawie zostały przekształcone na walkę z pandemią. " (...) Z ogromnym żalem, ale staraliśmy się zrozumieć tę wyjątkową decyzję. Myśleliśmy, że to jednorazowe zdarzenie w obliczu rosnących potrzeb walki z pandemią" - zauważył. 

 

"Obawiamy się, że już nigdy nie wrócą na swoje miejsce"

 

"Tak jak obawiamy się, że jedyny oddział geriatryczny w Warszawie długo nie wróci do swojego pierwotnego działania tak wyjmowanie łóżek z oddziałów wyposażonych przez Orkiestrę nigdy już nie wrócą na swoje miejsce" - napisał.

 

ZOBACZ: W czwartek decyzja rządu w sprawie nowych obostrzeń i czerwonych stref

 

Owsiak podkreślił, że wszystkie łóżka nabyte przez WOŚP są produkcji polskiej i można je kupić w polskich fabrykach.

 

"Pilnujcie naszych łóżek!" - podsumował lider WOŚP.

 

Owsiak przypomniał, że Fundacja przekazała sprzęt medyczny i środki ochrony osobistej o wartości prawie 50 milionów złotych i nadal jest gotowa pomagać Polakom w tej walce, "ale nie powinna na dzień dzisiejszy w podstawowych zadaniach zastępować państwa".

 

"Pan też w opozycji?"

 

Do wpisu Owsiaka odniósł się na Twitterze minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. "Czy to prawda? Dwa specjalistyczne łóżka bezczynnie stojące w jednym szpitalu wojewódzkim nie mogą być przekazane do drugiego szpitala wojewódzkiego, gdzie służyłyby chorym? Dlaczego? Pan też w opozycji?" - napisał Czarnek.

 

jo/grz/ac/ polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie