Koronawirus. Najnowsze informacje z Polski i świata [ZAPIS RELACJI]

Świat
Koronawirus. Najnowsze informacje z Polski i świata [ZAPIS RELACJI]
PAP/EPA/Lynn Bo Bo
Najnowsze informacje dotyczące pandemii COVID-19. Śledź naszą relację na żywo

Argentyna stała się w poniedziałek piątym krajem na świecie, w którym liczba zakażonych koronawirusem przekroczyła milion. W USA w ciągu ostatniej doby zarejestrowano 48 210 nowych przypadków zakażenia koronawirusem, a z powodu Covid-19 zmarło w tym czasie 388 osób. W Brazylii zarejestrowano 15 383 nowe zakażenia koronawirusem i 271 zgonów. Zobacz zapis naszej relacji "minuta po minucie".

dk/bas/ polsatnesw.pl, PAP
Czytaj więcej
Zapis relacji
Relacja zakończona

W Hiszpanii od poniedziałku do wtorku zanotowano śmierć 218 osób zainfekowanych koronawirusem. W tym samym czasie portugalskie służby medyczne stwierdziły 15 takich zgonów.

Prezydent Słowacji Zuzana Czaputova potwierdziła we wtorek po posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa Państwa, że planowane przez rząd ogólnokrajowe testy muszą być dobrowolne i nieuczestniczenie w nich nie może być karane. Nie zakwestionowała samej idei testów.

Posłanka Hanna Gill-Piątek (niez.) złoży w imieniu ruchu Polska 2050 poprawki do złożonego przez PiS projektu nowelizacji dotyczącej walki z epidemią koronawirusa. Mają one zakładać m.in. obowiązkowe testy dla medyków i określenie warunków funkcjonowania szpitali tymczasowych.

W Piemoncie z powodu drugiej fali pandemii koronawirusa w weekendy zamknięte będą centra handlowe - ogłosił we wtorek szef władz tego włoskiego regionu Alberto Cirio. Otwarte będą tylko sklepy spożywcze, z artykułami pierwszej potrzeby i apteki.

W hrabstwie metropolitalnym Greater Manchester, w którym mieszka 2,8 mln osób, od północy z czwartku na piątek zacznie obowiązywać trzeci, najwyższy poziom restrykcji koronawirusowych - ogłosił we wtorek brytyjski premier Boris Johnson.

O środy, na kanale YouTube Archidiecezji Łódzkiej, ponownie dostępna będzie poranna msza święta on-line, której przewodniczyć ma metropolita łódzki abp Grzegorz Ryś - poinformowano na archidiecezjalnej stronie internetowej.

W związku z pogarszająca się sytuacją epidemiczną w regionie marszałek pomorski i prezydenci Gdańska, Sopotu i Gdyni skierowali do wojewody list, w którym zadeklarowali m.in. gotowość do powiększenia bazy łóżkowej dla pacjentów zakażonych koronawirusem i przekazania 1,6 mln zł dla szpitali.

Pierwsza oficjalna delegacja ministrów ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich (ZEA) przybyła we wtorek do Izraela. Z powodu ograniczeń wynikających z pandemii koronawirusa goście musieli pozostać na lotnisku i nie mogli odwiedzić kraju.

Szpital w Ostrzeszowie zostanie przekształcony w covidowy. W nowej formule zacznie funkcjonować od 29 października - poinformował we wtorek rzecznik prasowy wojewody wielkopolskiego Tomasz Stube.

Podczas wtorkowego posiedzenia rządowego zespołu zarządzania kryzysowego omówiono m. in. kwestię zwiększenia liczby łóżek w szpitalach; dzięki podjętym działaniom ich liczba zostanie zwiększona w tym tygodniu o co najmniej kilka tysięcy - poinformował na Twitterze rzecznik rządu Piotr Müller

CZYTAJ WIĘCEJ: Kilka tysięcy dodatkowych łóżek. Ustalenia po zespole zarządzania kryzysowego

Czeskie ministerstwo rozwoju regionalnego poinformowało we wtorek, że przeznaczyło 1 mln euro na wsparcie współpracy online w rejonach przygranicznych wzdłuż polsko-czeskiej granicy. Projekty mają dotyczyć procedur w przypadku jej zamknięcia.

Niedopuszczalne jest zawarcie w nowym projekcie ustawy o walce z COVID-19 m.in. przepisów, które niedawno odrzucił parlament, a dotyczyły ułatwień w zatrudnianiu lekarzy cudzoziemców spoza UE - wynika z komentarza Zarządu Krajowego OZZL do projektu ustawy o zwalczaniu COVID-19.

Do Tajlandii we wtorek przybyli pierwsi zagraniczni turyści od kwietnia, kiedy to zakazano lotów komercyjnych w związku z epidemią koronawirusa. 39 osób przyleciało do Bangkoku z Szanghaju - poinformowały władze portu lotniczego Suvarnabhumi.

PAP/EPA/RUNGROJ YONGRIT

Rząd Hiszpanii zakontraktował 31,5 mln sztuk szczepionki na Covid-19 - ogłosił we wtorek minister zdrowia Salvador Illa. Zapowiedział równocześnie możliwość wprowadzenia godziny policyjnej z powodu nasilającej się epidemii.

Szef PSL Władysław Kosiniak-Kamysz poinformował, że jeszcze we wtorek spotka się z marszałkiem Senatu Tomaszem Grodzkim. Będzie przekonywał do tego, by jeśli Sejm uchwali w środę nowelizację przepisów dotyczącą walki z epidemią koronawirusa, zwołać szybko posiedzenie Senatu.

W Wielkiej Brytanii w ciągu ostatniej dobry zarejestrowano 241 zgonów z powodu Covid-19, co jest najwyższą liczbą od początku czerwca, oraz wykryto 21 331 zakażeń koronawirusem - podał we wtorek po południu brytyjski rząd.

Na londyńskim lotnisku Heathrow, jako pierwszym w Wielkiej Brytanii, uruchomiono we wtorek możliwość odpłatnego przeprowadzenia szybkich testów na obecność koronawirusa dla odlatujących pasażerów. Ich wyniki mają być uzyskiwane w ciągu godziny.

Trzynastu piłkarzy holenderskiego AZ Alkmaar jest zakażonych koronawirusem - poinformował klub. Na razie jego czwartkowy, wyjazdowy mecz z Napoli w Lidze Europy nie został odwołany.

89 osób zmarło tej dobry we Włoszech na Covid-19, potwierdzono 10874 nowych zakażeń koronawirusem w 144 tys. testów - podało we wtorek włoskie Ministerstwo Zdrowia. W porównaniu z dniem poprzednim zakażeń jest więcej o około 1500.

W Opolu potwierdzono we wtorek przypadki zakażeń koronawirusem w publicznym przedszkolu nr 60 i w Zespole Szkół Zawodowych im. Staszica. III LO przechodzi na nauczanie zdalne.

Przy Stadionie Miejskim przy ul. Bułgarskiej w Poznaniu powstanie kolejny w stolicy Wielkopolski punkt pobrań wymazów do testów na SAS-CoV-2. We wtorek żołnierze WOT zaczęli przygotowania do ustawienia namiotów, gdzie pobierane będą próbki do badań.

Krajowa Izba Diagnostów Laboratoryjnych krytycznie oceniła przygotowany przez PiS projekt nowelizacji niektórych ustaw w związku z COVID-19. "Oczekiwaliśmy równego traktowania. Tymczasem proponowane rozwiązania po raz kolejny dzielą środowisko medyczne" - ocenił prezes KRDL Alina Niewiadomska.

Przerwana niespodziewanie wizyta prezydenta Bułgarii Rumena Radewa na szczycie Inicjatywy Trójmorza w Tallinie wywołała spekulacje, że miał on kontakt z osobą zakażoną koronawirusem. Jego służba prasowa podała, że test prezydenta na Covid-19 jest negatywny i nie miał on kontaktu z osobą zakażoną.

Naczelna Izba Lekarska przedstawiła we wtorek zastrzeżenia do poselskiego projektu PiS. "W proponowanych regulacjach znajdujemy odbicie wrogich wypowiedzi polityków, obarczających nasze środowisko odpowiedzialnością za dramatyczną sytuację w ochronie zdrowia" - ocenili medycy.

Testy potwierdziły zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2 u 55 osób z DPS-u w Bożenkowie. Pozytywne wyniki zanotowano u 30 pensjonariuszy i 25 osób z personelu.

Wirus nie stał się groźniejszy, to ludzie zaczęli go bagatelizować - powiedział dr hab. Piotr Rzymski z Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu. - Obserwując sytuację w Polsce i dynamikę jej zmian, mam wrażenie, że system opieki zdrowotnej coraz bardziej zbliża się do ściany - dodał.

Premier Włoch Giuseppe Conte oświadczył po spotkaniu z szefem hiszpańskiego rządu Pedro Sanchezem w Rzymie we wtorek, że sytuacja w obu krajach jest "krytyczna". Ale - jak dodał - przy zachowaniu reguł bezpieczeństwa można funkcjonować.

PAP/EPA/GIUSEPPE LAMI / POOL

By ograniczyć szerzenie się koronawirusa, Senat (rząd krajowy) Berlina rozszerzył obowiązek noszenia maseczek - poinformowała we wtorek agencja dpa, powołując się na źródła w rządzącej stolicą Niemiec koalicji socjaldemokratów i postkomunistycznej Lewicy.

Według nich, maseczki trzeba będzie teraz zakładać również na weekendowych jarmarkach, w niektórych ulicznych pasażach handlowych i w kolejkach, o ile w takich przypadkach nie da się utrzymać minimalnego dystansu 1,5 metra.

PAP/EPA/HAYOUNG JEON

Powstające przy Szpitalu Uniwersyteckim w Zielonej Górze Centrum Matki i Dziecka na czas walki z pandemią ma pełnić funkcję szpitala alternatywnego, będącego zabezpieczeniem dla regionu w razie braku miejsc dla chorych na COVID-19 w innych lecznicach. Ma on zostać zorganizowany do końca listopada i mieć 150 łóżek.

Fundusz odbudowy, mający pomagać unijnym gospodarkom podnieść się z koronawirusowego załamania, nie wystartuje 1 stycznia, tak jak początkowo planowano - przewiduje europoseł PO Jan Olbrycht.

Prezydent Częstochowy apeluje do wojewody śląskiego o zabezpieczenie w szpitalach dostatecznej liczby miejsc dla pacjentów z koronawirusem. Według lokalnego samorządu pogotowie ma obecnie olbrzymie problemy z umieszczaniem chorych na COVID-19 w szpitalach, do których powinni trafić.

- Dzisiaj na bardzo wielu polach działań walki z koronawirusem dzięki m.in. żołnierzom WOT możemy luzować nasze podstawowe zasoby kadrowe w służbie zdrowia - podkreślał premier Mateusz Morawiecki w Dowództwie Wojsk Obrony Terytorialnej w Zegrzu.

Brytyjski rząd i władze Manchesteru nie zdołały osiągnąć porozumienia w sprawie wprowadzenia w najważniejszym mieście północnej Anglii trzeciego, najwyższego poziomu restrykcji w związku z koronawirusem. Wyznaczony przez rząd termin na to minął wtorek w południe.

PAP/EPA/ANDY RAIN

Od przyszłego tygodnia w woj. łódzkim będzie znacznie więcej łóżek dla chorych na COVID-19 - poinformowała we wtorek po południu rzeczniczka wojewody Dagmara Zalewska.

Obecnie bardziej miarodajne byłoby podawanie liczby zakażeń COVID-19 na 100 tys. mieszkańców w podziale na województwa, niż podawanie łącznej statystyki dziennej poszczególnych województw czy też miast - ocenił w  epidemiolog z WUM Artur Białoszewski.

Lęk przed chorobą COVID-19, a także przed skutkami ekonomicznymi pandemii sprawia, że ludzie są bardziej narażeni na wszelkiego rodzaju uzależnienia, zarówno od substancji psychoaktywnych jak i tzw. uzależnień behawioralnych - ostrzegają eksperci.

Co najmniej dwie godziny przed pobraniem wymazu na obecność wirusa SARS-COV-2, nie jedz, nie pij, nie żuj gumy, nie płucz jamy ustnej i nosa, nie myj zębów, nie przyjmuj leków, nie pal papierosów - przypomina we wtorek Ministerstwo Zdrowia.

Koronawirusa potwierdzono u czterech osób z personelu medycznego oddziału kardiologii Szpitala Wojewódzkiego w Koszalinie - poinformowała we wtorek rzeczniczka prasowa szpitala Marzena Sutryk.

Przekształcony w covidowy szpital w Bielsku Podlaskim wypisuje sukcesywnie do domów tych pacjentów, którzy mogą być wypisani - poinformowała we wtorek dyrektor placówki Bożena Grotowicz. W szpitalu będzie ponad 170 łóżek dla pacjentów z koronawirusem.

W krotoszyńskim szpitalu utworzono oddział covidowy dla 50 chorych - poinformował we wtorek rzecznik prasowy wojewody wielkopolskiego Tomasz Stube.

Radomski Szpital Specjalistyczny przygotowuje 200 miejsc dla pacjentów z COVID-19. Chorzy umieszczeni będą na oddziałach, z których sukcesywnie wypisywani są pacjenci leczeni na inne schorzenia - poinformowała we wtorek rzeczniczka szpitala Elżbieta Cieślak.

We wtorek w województwie pomorskim zanotowano 484 nowe przypadki zakażenia SARS-CoV-2 - poinformował regionalny sanepid. Poza ogniskami rodzinnymi, pod kontrolą służb sanitarnych znajdują się 202 ogniska zakażeń związane najczęściej z zakładami pracy.

Starosta elbląski Maciej Romanowski przebywa na kwarantannie w związku z pozytywnym wynikiem na obecność SARS-CoV-2 - podało we wtorek starostwo powiatowe. Urząd wstrzymał na tydzień bezpośrednie przyjmowanie interesantów.

W związku z sytuacją epidemiczną w kraju władze Gdyni zrezygnowały z organizacji tradycyjnej zabawy sylwestrowej. Aby uroczyście powitać 2021 rok, miasto zamierza przygotować inną, bezpieczną atrakcję.

Jeśli zapadnie taka decyzja, tymczasowy szpital dla chorych na COVID-19 powstanie na Międzynarodowych Targach Poznańskich w ciągu 10 dni - poinformował we wtorek prezydent miasta Jacek Jaśkowiak. Od soboty Poznań i powiat poznański są w czerwonej strefie.

Od środy w Łodzi uruchomione będą dwa nowe punkty wykonywania testów na koronawirusa - poinformowano w biurze prasowym magistratu.

23 nowe przypadki zakażenia koronawirusem potwierdzono minionej doby w kopalniach Polskiej Grupy Górniczej (PGG), a sześć w zakładach Jastrzębskiej Spółki Węglowej (JSW). Na kwarantannie jest już w sumie ponad pół tysiąca górników, w większości z PGG.

W 28 przypadkach na 2674 kontroli w transporcie publicznym kontrolowany pojazd okazał się przepełniony; to zaledwie jeden procent - poinformował we wtorek prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. Jak dodał, w poniedziałek z powodu przepełnienia musiał zatrzymać się tylko jeden autobus.

Komendant główny PSP nadbryg. Andrzej Bartkowiak podjął decyzję o skierowaniu do walki z wirusem Sars-Cov-2 strażaków mających uprawnienia ratownictwa medycznego - dowiedziała się PAP w Komendzie Głównej PSP. W pierwszej kolejności do Warszawy zostanie skierowanych 50 ratowników.

W łódzkich placówkach edukacyjnych prowadzonych przez miejski samorząd we wtorek wykryto 11 nowych przypadków koronawirusa, kolejnych 78 osób zostało poddanych kwarantannie - poinformowano w biurze prasowym prezydent Łodzi.

Godzina policyjna ma obowiązywać od piątku od godz. 23 we włoskim regionie Kampania ze stolicą w Neapolu z powodu drugiej fali pandemii Covid-19 - ogłosił we wtorek szef władz regionalnych Vincenzo De Luca. Wcześniej o zgodę na taki krok wystąpiły do rządu władze Lombardii.

Bp włocławski Wiesław Mering jest zakażony koronawirusem SARS-CoV-2 - poinformowała we wtorek diecezja. Ordynariusz pozostaje w izolacji domowej, jest osłabiony, ale jego stan się poprawia.

Grecki rząd wycofał się ze zgody na powrót na stadiony kibiców piłkarskich. "Nawet niewielka liczba osób na trybunach byłaby złym sygnałem dla społeczeństwa" - napisano w komunikacie.

Policjanci z Bełchatowa zwrócili uwagę na mężczyznę, który nie miał zakrytych ust i nosa. Podczas legitymowania okazało się, że jest on poszukiwany do odbycia kary pozbawienia wolności. 21-latek został zatrzymany i trafił do aresztu.

Zakażenie koronawirusem potwierdzono u trzech lekarzy Świętokrzyskiego Centrum Onkologii. Do dowołania wstrzymano przyjęcia pacjentów do Działu Brachyterapii i Hipertermii.

Ponad 300 pielęgniarek w Małopolsce zachorowało na COVID-19, a wiele przebywa na kwarantannie. Brakuje ich w każdym szpitalu, a ponadto nie ma chętnych do tego zawodu - powiedział we wtorek przewodniczący Małopolskiej Okręgowej Rady Pielęgniarek i Położnych w Krakowie Tadeusz Wadas.

W ciągu ostatniej doby w Iranie wykryto 5 039 nowych infekcji SARS-CoV-2, a na Covid-19 zmarły 322 kolejne osoby - poinformowało we wtorek ministerstwo zdrowia. To największy dobowy przyrost zakażeń w tym kraju od początku epidemii.

Wojewoda podkarpacki Ewa Leniart nie zadecydowała jeszcze o lokalizacji szpitala tymczasowego w regionie. Na razie zwiększamy bazę łóżkową - powiedział we wtorek rzecznik prasowy wojewody Michał Mielniczuk.

We wtorek w szpitalu w Poznaniu zmarł bp senior Bogdan Wojtuś, emerytowany biskup pomocniczy archidiecezji gnieźnieńskiej. Od soboty był hospitalizowany. Miał koronawirusa SARS-CoV-2.

Zakażenia koronawirusem potwierdzono w 160 szkołach podstawowych i w przedszkolach w woj. śląskim - poinformowała we wtorek rzeczniczka Kuratorium Oświaty w Katowicach Anna Kij.

Anna Kij przyznała, że do kuratorium docierają sygnały o problemach dyrektorów w skontaktowaniu się z sanepidem. Według niej są to pojedyncze przypadki. Zaapelowała, by w większym stopniu korzystali oni z adresu mailowego, specjalnie przeznaczonego dla szkół do kontaktu na wypadek potwierdzonych zakażeń.

W ciągu ostatniej doby w Szwajcarii wykryto 2986 nowych infekcji SARS-CoV-2, a na Covid-19 zmarło osiem kolejnych osób - poinformował we wtorek Federalny Urząd Zdrowia (BAG).

Komorę izolacyjną dla chorych na COVID-19 kupił dla miejscowego szpitala samorząd pleszewski - poinformował we wtorek rzecznik prasowy szpitala Ireneusz Praczyk.

Decyzją dyrekcji III Liceum Ogólnokształcące w Opolu od środy przechodzi na pracę zdalną - poinformowała Katarzyna Oborska-Marciniak z urzędu miasta.

Prawie połowa łóżek covidowych dostępnych w Warszawie znajduje się w szpitalu MSWiA - podkreślił wiceszef MSWiA Błażej Poboży. Zaznaczył też, że szpital tymczasowy na Stadionie Narodowym to "działanie wyprzedzające", bo na razie i w Warszawie, i na Mazowszu nie brakuje łóżek dla pacjentów.

W Indonezji odnotowano we wtorek 3602 przypadki zakażenia koronawirusem, przez co ogólny bilans infekcji wzrósł w kraju do 368 842 - poinformowało ministerstwo zdrowia w Dżakarcie. To największa liczba zakażeń wśród krajów Azji Południowo-Wschodniej.

W ciągu ostatniej doby policjanci pouczyli w całym kraju ponad 840 osób, nałożyli mandaty na ponad 3190 osób, a w ponad 570 przypadkach skierowali wnioski o ukaranie do sądu za niezakrywanie nosa i ust - przekazał w poniedziałek rzecznik Komendy Głównej Policji insp. Mariusz Ciarka.

PAP/EPA/MAXIM SHIPENKOV

Minister spraw zagranicznych Białorusi Uładzimir Makiej poddał się samoizolacji, a jego małżonka, aktorka i prezenterka telewizyjna Wiera Poliakowa, jest zakażona koronawirusem. Kobieta poinformowała na Facebooku, że przebywa w szpitalu.

Biolog medyczny Maciej Tarkowski z Mediolanu został odznaczony we wtorek przez prezydenta Włoch Sergio Mattarellę Krzyżem Kawalerskim za zasługi w walce z epidemią koronawirusa. - Byłem myślami z tymi w Polsce, którzy walczą z koronawirusem - powiedział.

W Hiszpanii do wtorkowego popołudnia kordonem sanitarnym w związku z Covid-19 objętych zostało prawie 6 mln osób. Do czwartku liczba ta wzrośnie o ponad pół miliona wraz z ogłoszeniem przez władze regionu Nawarry, na północy, surowych restrykcji sanitarnych.

- Platforma Obywatelska jeśli nie chce nie musi nam pomagać w walce z koronawirusem, ale niech chociaż nie przeszkadza - powiedział rzecznik rządu Piotr Müller komentując wniosek opozycji o odroczenie obrad Sejmu.

W Rosji odnotowano w ciągu ostatniej doby 16 319 zakażeń koronawirusem - podał we wtorek sztab rządowy. Jest to najwyższy dobowy przyrost infekcji od początku pandemii. Zmarło 269 osób. Ogólna liczba zakażeń wynosi teraz 1 431 635, a zgonów - 24 635.

PAP/EPA/MAXIM SHIPENKOV

W najbliższych tygodniach na Ukrainie odnotowywanych będzie 8-10 tys. zakażeń koronawirusem dziennie - stwierdził we wtorek ukraiński minister ochrony zdrowia Maksym Stepanow. Zapowiedział przygotowanie 10 tys. kolejnych miejsc w szpitalach dla pacjentów z Covid-19.

Brytyjscy naukowcy przygotowują się do rozpoczęcia badania, w ramach którego zdrowi ochotnicy zostaną zakażeni koronawirusem, co ma przyspieszyć opracowanie szczepionki.- poinformowani we wtorek. Będzie to pierwsze takie badanie w przypadku Covid-19.

W ostatnich tygodniach w Pakistanie odnotowano 140-procentowy wzrost liczby ofiar śmiertelnych w związku z Covid-19 z powodu powszechnego naruszania zasad dystansu społecznego - poinformował we wtorek minister planowania, rozwoju i reform Asad Umar.

Kolejki aut osób oczekujących na wymaz w kierunku zakażenia COVID-19 przed olsztyńskim szpitalem pulmonologicznym jest tak duża, że zablokowana jest ulica dojazdowa do szpitala, auta stoją w kolejce nawet na trasie dojazdu do placówki. Dyrekcja szpitala skierowała do pracy w punkcie wymazowym pracownice administracji - poinformowano w szpitalu.

Wicedyrektor placówki Teresa Sadowska-Wołkowicka powiedziała, że sytuacja w szpitalu płucnym przy ul. Jagiellońskiej w Olsztynie "od kilku dni jest dramatyczna".

Jestem przekonany, że podołamy zadaniu i wydolność służby zdrowia zostanie podniesiona - ocenił we wtorek wiceszef MSWiA Maciej Wąsik odnosząc się do budowanego właśnie pierwszego szpitala tymczasowego dla pacjentów z Covid-19 na Stadionie Narodowym. Placówka będzie filią szpitala MSWiA.

Badania na obecność wirusa SARS-CoV-2 przeprowadzone wśród piłkarzy Cracovii w czterech przypadkach dały pozytywny wynik - poinformował krakowski klub.

Testami zostali objęci piłkarze, którzy wykazywali oznaki choroby. Pozostała cześć kadry pierwszego zespołu oraz sztabu szkoleniowego zostanie przebadana jeszcze we wtorek.

Dobowy bilans nowych zakażeń koronawirusem w Bułgarii przekroczył 1000 przypadków po raz pierwszy od początku pandemii w tym kraju - wynika z przekazanych we wtorek danych ministerstwa zdrowia. Od marca liczba zakażonych przekroczyła 30 tys., a zgonów - 1000.

Szpitale powiatowe w Augustowie i Bielsku Podlaskim będą przekształcone w covidowe. Decyzje w tej sprawie wydał wojewoda podlaski. Decyzje ukazały się we wtorek w Biuletynie Informacji Publicznej Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego w Białymstoku. Wg. tych dokumentów, łącznie w obu tych szpitalach ma być 318 łóżek dla pacjentów.

Z powodu zakażenia koronawirusem Fernando Gaviria został wycofany z kolarskiego wyścigu Giro d'Italia. Kolumbijczyk z ekipy UAE Team Emirates po raz drugi ma pozytywny wynik. Poprzednio miało to miejsce w marcu przy okazji rywalizacji w Zjednoczonych Emiratach Arabskich.

Liczba nowych zakażeń SARS-CoV-2 w Turcji przekroczyła w poniedziałek 2 tys. - poinformowało we wtorek ministerstwo zdrowia tego kraju. Ostatnio taki poziom nowych infekcji notowano na początku maja, gdy obowiązywały surowe restrykcje związane z pierwszą falą epidemii.

W ciągu ostatniej doby wykonano ponad 41,5 tys. testów na wykrycie koronawirusa, wobec ponad 36 tys. poprzedniego dnia. Lekarze rodzinni zlecili ich 43 044 – podało we wtorek Ministerstwo Zdrowia.

Żołnierze będą pobierali próbki do badań na obecność koronawirusa we wszystkich punktach w Polsce - poinformował we wtorek szef MON Mariusz Błaszczak. Zapewnił, że wojskowi mają do tego odpowiednie przeszkolenie.

W Polsce jest 9291 nowych, potwierdzonych przypadków koronawirusa - podało we wtorek Ministerstwo Zdrowia. W ciągu doby zmarło na COVID-19 w sumie 107 osób.

Chronimy Polskę i Polaków i kierujemy się ich strategicznymi interesami - oświadczył we wtorek premier Mateusz Morawiecki. Podkreślił, że rząd chce chronić zdrowie i życie Polaków, w szczególności osób starszych, zapewnić właściwe działanie służby zdrowia i utrzymać funkcjonującą gospodarkę.

Z powodu koronawirusa w szpitalach przebywa 8 962 chorych, u których potwierdzono zakażenie; 725 z nich podłączonych jest do respiratorów – poinformowało we wtorek Ministerstwo Zdrowia. Od początku epidemii wyzdrowiało 95 956 chorych.

Z danych MZ wynika, że od początku epidemii wyzdrowiało 95 956 osób, u których potwierdzono zakażenie, wobec 94 014 osób w poniedziałek, czyli w ciągu doby przybyło 1942 ozdrowieńców.

Będziemy prosić Senat, aby nie wstrzymywał poprawek i swojej pracy nad projektem PiS dotyczącym Covid-19 - zapowiedział we wtorek rzecznik rządu Piotr Müller. Liczymy, że projekt będzie procedowany szybko, bo jego waga jest istotna - dodał.

Na wtorkowym nadzwyczajnym posiedzeniu Sejm zajmie się projektem PiS noweli niektórych ustaw w związku z przeciwdziałaniem sytuacjom kryzysowym związanym z wystąpieniem COVID-19. Projekt zakłada min. zwolnienie personelu medycznego z odpowiedzialności karnej w czasie epidemii za określone czyny.

Będą nowe miejsca miejsc w izolatoriach - zapowiedział wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. Zaapelował do lekarzy POZ, by osoby z COVID-19, które są bezobjawowe lub mają skąpe objawy chorobowe, kierowali nie do szpitali, ale do izolatoriów.

Nie wierzę w szczepionkę przeciwko wirusowi SARS-CoV-2 w tym roku - powiedział prof. n. med. Waldemar Halota. Dodał, że w walce z epidemią niezwykle ważny jest profesjonalizm i odpowiednie zaplecze eksperckie, a w Polsce przez lata lekceważono problem chorób zakaźnych.

Zdaniem prof. Haloty w walce z epidemią niezwykle istotną kwestią jest profesjonalizm i przygotowanie eksperckie.

Efekty wprowadzonych obostrzeń, o ile będą one rygorystycznie przestrzegane, mogą być widoczne za dwa lub trzy tygodnie – uważa prof. Agnieszka Szuster-Ciesielska z Katedry Wirusologii i Immunologii Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.

W czwartek zapadną decyzje o potencjalnych obostrzeniach; można się spodziewać, że niektóre obostrzenia zostaną rozszerzone, np. dotyczące limitów wejść do poszczególnych miejsc - powiedział we wtorek rzecznik rządu Piotr Müller.

Müller w Programie III Polskiego Radia zapowiedział, że decyzje o potencjalnych obostrzeniach zapadną w czwartek. - W tej chwili analizujemy, jak wygląda sytuacja w poszczególnych strefach. Decyzje będziemy uzależniać od rozwoju sytuacji, w szczególności jeśli chodzi o zajętą liczbę łózek i respiratorów - mówił. Jak dodał, można się spodziewać, że niektóre obostrzenia zostaną rozszerzone.

Będzie potrzebna komisja śledcza, która zajmie się zbadaniem przygotowań do pandemii, zwłaszcza jej drugiej fali - mówił we wtorek b. szef PO Grzegorz Schetyna. Zapowiedział, że nikt kto dziś łamie prawo, nie pozostanie bezkarny.

Na Ukrainie w poniedziałek zmarło 113 osób chorych na Covid-19 i wykryto 5469 infekcji. To najwyższy w tym kraju dzienny bilans zgonów od początku pandemii. Tego dnia wyzdrowiała też największa liczba zainfekowanych - 3044 - poinformował we wtorek minister ochrony zdrowia Maksym Stepanow.

Ministerstwo zdrowia Czech poinformowało we wtorek, że dzień wcześniej odnotowano 8076 infekcji koronawirusem. Liczba aktywnych zakażeń przekracza obecnie 105 tys. Bilans ofiar śmiertelnych epidemii Covid-19 w Czechach wzrósł o 46 i wynosi obecnie 1513.

W ciągu ostatniej doby w Indiach odnotowano 46 790 przypadków zakażenia koronawirusem, czyli najmniej od prawie trzech miesięcy - podało we wtorek ministerstwo zdrowia tego kraju.

Ogółem od wybuchu pandemii w Indiach wykryto 7 597 063 przypadki zakażenia koronawirusem.

W ciągu ostatnich 24 godzin stwierdzono 587 zgonów, przez co bilans ofiar śmiertelnych w związku z Covid-19 wzrósł w kraju do 115 197.

Zachorowania w domach pomocy społecznej są, tak jak są w całym kraju. 18 proc. pensjonariuszy zakażonych koronawirusem przebywa w szpitalach, większość przechodzi COVID-19 bezobjawowo i przebywa w DPS-ach - poinformowała szefowa MRiPS Marlena Maląg.

Jest już blisko 100 zgłoszeń od pielęgniarek i ratowników medycznych gotowych pracować w szpitalu na Stadionie Narodowym - poinformował szef KPRM Michał Dworczyk. Zapowiedział, że od środy ruszy infolinia dla medyków chcących pracować w szpitalach tymczasowych.

W krajach, które w związku z pandemią koronawirusa wprowadziły ograniczenia dla podróżujących, mniej osób zmarło z powodu COVID-19 - wykazało niemieckie badanie. Kwarantanny dla przekraczających granice krajów okazały się skuteczniejsze w walce z pandemią niż sam zakaz wjazdu.

Potencjalna szczepionka przeciw Covid-19, opracowana przez chińską firmę Sinovac, wydaje się bezpieczna – ogłosił w poniedziałek brazylijski Instytut Butantan, cytując wstępne wyniki prowadzonych przez siebie prób klinicznych ostatniej, trzeciej fazy.

Dwie dawki eksperymentalnej szczepionki o nazwie CoronaVac okazały się bezpieczne dla 9 tys. osób, które wzięły dotychczas udział w badaniu – przekazał instytut z Sao Paulo, określany przez agencję Reutera jako jeden z wiodących ośrodków badań biotechnologicznych w Brazylii.

W większości województw trwają analizy lokalizacji szpitali tymczasowych dla chorych na COVID-19. Dotychczas konkretna decyzja zapadła na Mazowszu, gdzie na Stadionie Narodowym w Warszawie już rozpoczęła się budowa takiego szpitala.

Minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował w poniedziałek, że resort przygotowuje koncepcję szpitali tymczasowych dla chorych na COVID-19 w miastach wojewódzkich. Szpitale tymczasowe mają dopełnić istniejącą infrastrukturę w zakresie zwiększenia dostępności łóżek.

"Lombardia poddaje się i wywiesza białą flagę"- tak włoski dziennik "La Repubblica" komentuje we wtorek wniosek władz tego regionu o wprowadzenie godziny policyjnej w związku z dużym wzrostem zakażeń. Według gazety podobną decyzję mogą podjąć inne regiony.

Szef władz regionu Attilio Fontana wraz z burmistrzami lombardzkich miast zwrócił się do rządu w Rzymie o wprowadzenie godziny policyjnej od godz. 23:00 do godz. 5:00 następnego dnia, począwszy od czwartku. W tym czasie po ulicach będzie się można poruszać wyłącznie z powodów zdrowotnych, pracy lub innych uzasadnionych przyczyn. Ponadto przedstawiciele lokalnej administracji opowiedzieli się za zamknięciem w weekendy centrów handlowych z wyłączeniem sklepów spożywczych i tych z artykułami pierwszej potrzeby.

Pacjenci z przewlekłą chorobą nerek i powstającym w przebiegu COVID-19 ostrym uszkodzeniem nerek znacznie częściej umierają z powodu infekcji koronawirusem - wynika z badań naukowców Imperial College London.

Personel medyczny jest pilnie poszukiwany do walki z COVID-19. Wojewodowie wydają kolejne decyzje o kierowaniu pracowników medycznych do pracy przy pacjentach zakażonych koronawirusem.

Do pracy przy zwalczaniu epidemii można skierować pracowników podmiotów leczniczych, osoby wykonujące zawody medyczne i te, z którymi podpisano umowy na wykonywanie świadczeń zdrowotnych, jak również inne, jeżeli ich skierowanie jest uzasadnione aktualnymi potrzebami podmiotów kierujących zwalczaniem epidemii. Takie osoby mają obowiązek wykonywania do trzech miesięcy pracy we wskazanej placówce. Udziela się im urlopu bezpłatnego, który wlicza się do okresu pracy.

Zaległości branży turystycznej wobec dostawców i banków na koniec sierpnia sięgnęły ok. 120 mln zł; rosną one szybciej niż firm z całej gospodarki - podaje BIG InfoMonitor. Co piąty przedsiębiorca szacuje zdolność przetrwania kolejnych ograniczeń na maksimum pół roku - dodaje.

Gdzie to tylko możliwe, należy odtworzyć system szpitali jednoimiennych dla chorych na COVID-19. Jestem zwolennikiem konsolidacji opieki nad chorymi w tych placówkach, gdzie kadra ma już większe doświadczenie – powiedział dr hab. Jarosław Drobnik z USK we Wrocławiu.

Naczelny epidemiolog Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu ocenił, że choć decyzja o tworzeniu tzw. szpitali polowych przeznaczonych dla chorych na COVID-19 jest słuszna, to jednak trochę spóźniona.

W ciągu ostatniej doby w Niemczech obecność koronawirusa potwierdzono u 6868 nowych osób. W tym samym czasie zmarło 47 osób - poinformował we wtorek nad ranem berliński Instytut im. Roberta Kocha (RKI).

Całkowita liczba zakażeń w Niemczech od początku epidemii obejmuje 373 167 infekcji. Z powodu Covid-19 zmarło łącznie 9836 osób.

W ciągu ostatniej doby w USA zarejestrowano 48 210 nowych przypadków zakażenia koronawirusem, a z powodu Covid-19 zmarło w tym czasie 388 osób.

Zgodnie z szacunkami uniwersytetu Johnsa Hopkinsa w Baltimore od wybuchu epidemii w USA zdiagnozowano łącznie 8 mln 208 831 przypadków zakażenia koronawirusem. Liczba ofiar śmiertelnych wynosi 220 088.

W ciągu ostatniej doby w Brazylii zarejestrowano 15 383 nowe zakażenia koronawirusem i 271 zgonów wywołanych zapaleniem płuc typu Covid-19 - poinformowało w poniedziałek wieczorem czasu lokalnego brazylijskie ministerstwo zdrowia.

Łączna liczba wszystkich zakażeń od początku epidemii w tym kraju przekroczyła już 5,25 mln, a liczba wszystkich przypadków śmiertelnych wynosi 154 176 - podał brazylijski resort zdrowia.

Argentyna stała się w poniedziałek piątym krajem na świecie, w którym liczba zakażonych koronawirusem przekroczyła milion. Ministerstwo zdrowia tego kraju poinformowało, że liczba wszystkich zakażeń wynosi 1 002 662, a bilans zgonów 26 718.

W ciągu ostatnich 24 godzin obecność koronawirusa potwierdzono u kolejnych 12 982 osób. Odnotowano jednocześnie 451 zgonów z powodu Covid-19.

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie