"Już jesteśmy w zapaści, wpadliśmy na ciężarówkę z Bergamo"

Polska
"Już jesteśmy w zapaści, wpadliśmy na ciężarówkę z Bergamo"
Polsat News

- Teraz możemy znieść jak najszybciej kwarantannę dla personelu medycznego. Przez te zapisy całe oddziały nie pracują - mówił w programie "Gość Wydarzeń" dr Paweł Basiukiewicz. - To byłoby dość trudne - odpowiedział dr Michał Sutkowski. - Ale jest to jakaś metoda i sposób. Czy on nas uratuje, tu bym się zastanowił - dodał.

Bogdan Rymanowski pytał swoich gości jak uchronić Polskę przed załamaniem systemu zdrowia.

 

- Już jesteśmy w zapaści. Wpadliśmy na tą ciężarówkę z Bergamo. Teraz możemy znieść jak najszybciej kwarantannę dla personelu medycznego. Nie rozumiem tego przepisu. Przez takie zapisy całe oddziały pracują w zawieszeniu, nie pracują właściwie. To trzeba natychmiast znieść - mówił dr Paweł Basiukiewicz, kardiolog, specjalista chorób wewnętrznych ze Szpitala Zachodniego w Grodzisku Mazowieckim.

 

ZOBACZ: Matematyczny model przebiegu epidemii. "Do czerwca może być 80 tys. zgonów"

 

Ten pomysł skomentował dr Michał Sutkowski z Kolegium Lekarzy Rodzinnych. - To byłoby dość trudne, ale jest to jakaś metoda i sposób. Aczkolwiek, czy on uratuje nas przed tymi wszystkimi skutkami, tu bym się zastanowił - powiedział.

 

Jak dodał, "rzeczywistość jest taka, że mamy wiele luk w systemie, w całej strategii". - Te luki z całą pewnością należałoby w sposób systemowy i strategiczny bardzo szybko i w warunkach płonącego lasu uzupełnić - tłumaczył.

 

WIDEO: zobacz rozmowę Bogdana Rymanowskiego z lekarzami

  

 

"Dokonaliśmy złego wyboru"

 

Na pytanie, czy dokonaliśmy dobrego wyboru strategii walki z epidemią dr Basiukiewicz odpowiedział: "dokonaliśmy złego wyboru, jak większość krajów świata". - Poszliśmy drogą, na którą nie ma żadnych badań. Powinniśmy się zająć ograniczaniem ilości zgonów - mówił doktor.

 

Dr Sutkowski zwrócił uwagę, że "dwugłos naukowy powoduje u Kowalskiego ogromny chaos". - Na dobrą sprawę wszyscy trochę mamy rację i nikt nie ma jej do końca. Badania obarczone są podstawowym błędem - błędem czasu. To czas pokaże, jak naprawdę jest i jak będzie mogli oceniać grypę kontra covid - mówił lekarz.

 

ZOBACZ: "Przez ostatnie siedem miesięcy ponieśliśmy gigantyczny koszt, który nic nie dał"

 

- Nie stawiałbym między nimi znaku równości. Nie ma dowodów naukowych, że taki znak można postawić. Jeśli byłoby tak dobrze, to dlaczego mamy paraliż służby zdrowia i tyle zajętych respiratorów? To nie jest jedyny problem medyczny w tym kraju, ich jest bardzo dużo - dodał.

 

Z kolei dr Basiukiewicz podkreślił, że "nie ma żadnych danych naukowych, że lockdown jest opłacalny". - Cena, jaką będziemy za to płacić, jest przeogromna. Wydaje mi się, że to droga donikąd - stwierdził.

 

Dr Sutkowski zaznaczył, że "także jest przeciwko lockdownowi jako całkowitemu zamrożeniu interakcji, gospodarki, medycyny niecovidowej". - Ale dystans, dezynfekcja, maseczki nie równa się lockdown. Ja bym tego akurat bronił w sposób zdecydowany w takim momencie jak pandemia, ale zwracałbym uwagę na to, że niezależnie od covidu, są setki zdarzeń medycznych, które się dzieją na naszych oczach - podkreślił.

 

Dotychczasowe odcinki programu można obejrzeć tutaj.

prz/ Polsat News
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie