"Mamy burdel, a premier to debil". Czeska minister nie wiedziała, że mikrofon jest włączony

Świat
"Mamy burdel, a premier to debil". Czeska minister nie wiedziała, że mikrofon jest włączony
Wikimedia.org/OISV
Miroslav Kalousek, były szef resortu finansów, ocenił, że minister pracy "mogła ujawnić tajemnicę państwową"

Minister pracy i spraw społecznych Jana Maláčová udzieliła Telewizji Czeskiej wywiadu na temat epidemii koronawirusa. Po jego zakończeniu, nie wiedząc, że kamera nadal jest włączona, skomentowała działania premiera Czech Andreja Babiša. Nazwała go debilem, a o sytuacji w kraju powiedziała: - Mamy burdel. Były szef resortu finansów ocenił, że "mogło dojść do ujawnienia tajemnicy państwowej".

- Taki burdel zrobił Babiš, a teraz wszyscy musimy go zlizywać. Przepraszam, ale jest debilem - powiedziała Jana Maláčová o premierze tuż po wywiadzie dla Telewizji Czeskiej. Materiał został wyemitowany w programie "168 hodin" (168 godzin). 

 

ZOBACZ: Chory na COVID-19 wyszedł do szpitalnej toalety, po kilku dniach znaleziono jego ciało

 

Faux pas pani minister wywołało szereg komentarzy. Miroslav Kalousek, były minister finansów, stwierdził: "Zastanawiam się, jak nazwać ministrów, którzy chcą być w rządzie osoby, w którą nie wierzą" - napisał na Twitterze.

 

 

"Czy nie ujawniono tajemnicy państwowej"

 

Swój komentarz do wypowiedzi uzupełnił później na Facebooku. "Wypowiedź minister Maláčovej o premierze Babišu powinna zostać rozpatrzona przez odpowiednie organy, by ocenić, czy nie doszło do wycieku chronionych danych osobowych i czy nie ujawniono tajemnicy państwowej" - skomentował złośliwie Kalousek.

 

Výrokem ministryně Maláčové na adresu premiéra Babiše by se měly zabývat příslušné úřady a posoudit, zda nedošlo k úniku chráněných osobních údajů a zda nebylo vyzrazeno státní tajemství. (ÚOOÚ a NBÚ)

Opublikowany przez Miroslav Kalouska Poniedziałek, 19 października 2020

 

Były premier i kandydat na prezydenta Mirek Topolánek również wyraził swoją opinię na Twitterze. "Nie mogę tego wiele razy powtarzać, przepaści ideologiczne między nami są naprawdę głębokie. A więc na razie będę się tym cieszyć: Je suis Jana Venezuela! Babiš to debil!"- napisał.

 

 

WIDEO: Jana Maláčová w nagraniu dla programu "168 hodin"  

 

 

Liczba zakażonych przekroczyła 100 tys.

 

W sobotę rano czeskie ministerstwo zdrowia podało, że po raz pierwszy dzienny wzrost zakażeń koronawirusem w Republice Czeskiej przekroczył granicę 10 tys. W ciągu 24 godzin stwierdzono 11 tys. 105 nowych infekcji. W tym czasie zmarło 11 osób.

 

ZOBACZ: Koronawirus w Polsce. Rośnie liczba zajętych łóżek i pacjentów pod respiratorami

 

W niedzielę resort zdrowia poinformował, że liczba aktywnych infekcji przekroczyła w tym kraju 100 tys. Spośród 3519 hospitalizowanych z COVID-19 w stanie ciężkim jest 587 osób. Łącznie od początku pandemii zmarły 1422 osoby.

 

Starcia z policją w stolicy Czech

 

Po niedzielnym proteście przeciwko ograniczeniom związanym z epidemią koronawirusa doszło w stolicy Czech do starć protestujących z policją. Początkowo spokojna manifestacja została rozwiązana z powodu naruszenia przepisów sanitarnych.

 

Przed rozpoczęciem demonstracji policja zatrzymała 16 osób, które miały niebezpieczne przedmioty – petardy, race, pałki teleskopowe, a także broń palną. 

 

WIDEO: Starcia z policją w Pradze. Ludzie protestowali przeciwko restrykcjom

  

grz/sgo/ dennik.cz, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie