Włochy: relacja zakażonego redaktora naczelnego z intensywnej terapii. Jest w ciężkim stanie

Świat
Włochy: relacja zakażonego redaktora naczelnego z intensywnej terapii. Jest w ciężkim stanie
Zdjęcie ilustracyjne, fot. PAP/EPA/Zsolt Czegledi
"Jeśli chcemy zatrzymać wirusa, musimy odstąpić część wolności. Nie ma innego rozwiązania"

We włoskim dzienniku "La Stampa" opublikowany został w niedzielę na pierwszej stronie komentarz jego redaktora naczelnego Massimo Gianniniego, napisany na oddziale intensywnej terapii. Od pięciu dni przebywa on tam ciężko chory na Covid-19.

"Kiedy trafiłem na intensywną terapię pięć dni temu, było nas 16, w większości 60-latkowie. Dzisiaj jest nas 54, głównie 50-55-latkowie. Oprócz mnie i jeszcze dziesiątki szczęśliwców, wszyscy są w ciężkim stanie: w śpiączce, zaintubowani. Trzeba to zobaczyć, by to wszystko zrozumieć" - stwierdził 58-letni Giannini.

 

ZOBACZ: Koronawirus we Włoszech. Zamknął o północy bar i otworzył... 15 minut później. Policja bezradna

 

"Ale - dodał- ludzie nie chcą zobaczyć i często nie chcą zrozumieć".

 

"5 dni spędziłem na intensywnej terapii"

 

"Dzisiaj »świętuję« 14 dni z rzędu w łóżku razem z gościem, który mieszka we mnie. Ostatnie pięć dni spędziłem na intensywnej terapii, podłączony do rurek z tlenem, do czujników parametrów życia, do oksymetru" - wyjaśnił szef turyńskiej gazety.

 

Podkreślił, że personel medyczny już pracuje na podwójnych zmianach z powodu pogarszającej się sytuacji. "Nie wiem, jak to robią. Ale robią to z gorzkim uśmiechem i spojrzeniem" - zaznaczył.

 

ZOBACZ: Koronawirus w Europie. Rekordowe liczby nowych zakażeń

 

Redaktor naczelny "Stampy" napisał, że spojrzenie opiekujących się nim lekarzy i pielęgniarzy mówi jedno: "W marcu nazywali nas bohaterami, dzisiaj nikogo nie obchodzimy. Już o wszystkim zapomnieli".

 

"Musimy odstąpić część wolności"

 

"Nie skarżę się, nie płaczę. Chciałbym tylko trochę powagi. Chciałbym tylko przypomnieć wszystkim, że także retoryka i mówienie »nie możemy zamknąć wszystkiego« koliduje z zasadą rzeczywistości, gdy rzeczywistość ta wskazuje, że przypadki wybuchają lawinowo" - stwierdził włoski publicysta.

 

I dodał: "Jeśli chcemy zatrzymać wirusa, musimy odstąpić część wolności. Nie ma innego rozwiązania".

grz/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie