Koronawirus w Polsce. Rośnie liczba zajętych łóżek i pacjentów pod respiratorami

Polska
Koronawirus w Polsce. Rośnie liczba zajętych łóżek i pacjentów pod respiratorami
AP
Służba zdrowia ma do dyspozycji ok. 1100 respiratorów dla pacjentów tzw. covidowych

Ostatniej doby liczba chorych na COVID-19 podłączonych do respiratorów, wzrosła do 649. Dzień wcześniej takich pacjentów było 604. Wzrosła również liczba zajętych łóżek. W sobotę hospitalizowanych pacjentów chorych na COVID-19 jest ponad 8 tys. (wobec 7612 w sobotę). Służba zdrowia ma do dyspozycji ok. 1100 respiratorów dla pacjentów tzw. covidowych.

W niedzielę resort zdrowia poinformował, że poprzedniej doby liczba zajętych łóżek w szpitalach wzrosła do 8076, a pacjentów wymagających podpięcia do respiratorów do 649. 

 

ZOBACZ: "Polski Produkt Przyszłości". Na zwycięzców konkursu czeka 600 tys. złotych

 

Jeszcze tydzień temu zajętych było o połowę mniej urządzeń ratujących życie osobom zakażonym koronawirusem. Służba zdrowia ma do dyspozycji ok. 1100 respiratorów dla pacjentów tzw. covidowych. 

 

 

Ostatniej doby przebywało na niej 320 tys. 482 osób. Nadzorem epidemicznym objęto 45 tys. 909 osób. 

 

Wzrost zakażeń w Europie i USA

 

Ostatnie dni stały pod znakiem gwałtownego przyspieszenia epidemii. W sobotę rekordowe dobowe wzrosty zakażeń odnotowało wiele europejskich państw. W wielu z nich liczby nowych przypadków są najwyższe od początku pandemii.

 

Gwałtownie rośnie liczba zakażonych w Niemczech i na Ukrainie. W Czechach dzienny przyrost zachorowań przekroczył granicę 10 tys. 

 

ZOBACZ: Koronawirus w Europie. Rekordowe liczby nowych zakażeń

 

Dobowy bilans nowych przypadków CIVID-19 powiększył się również poza Europą. W Stanach Zjednoczonych w niedzielę przybyło 5 546 zakażonych i ich liczba wynosi już 69 156. W porównaniu z poprzednimi 24 godzinami zmarło o 63 osoby więcej i liczba zgonów sięga 883 – powiadomił Uniwersytet Johnsa Hopkinsa w Baltimore.

 

Według danych amerykańskiej uczelni od wybuchu pandemii zdiagnozowano w całym kraju 8 100 662 przypadków wirusa. Zmarło łącznie 219 156 osób. 

 

Trudna sytuacja w Meksyku

 

Podobnie jest w graniczącym z USA Meksyku. W ciągu ostatniej doby zarejestrowano tam 5447 nowych zakażeń koronawirusem i 355 kolejnych zgonów. Według oficjalnych statystyk od początku pandemii w Meksyku potwierdzono 847 108 przypadków zakażenia koronawirusem i 86 059 zgonów.

 

Jak zastrzegają same władze, rzeczywista liczba zakażonych i zmarłych może być w Meksyku wyższa, bo nie wszyscy chorzy zgłaszają się do przychodni i szpitali, a w kraju przeprowadza się niewiele testów w porównaniu z innymi państwami.

 

Pod względem liczby ofiar śmiertelnych COVID-19 Meksyk jest czwartym najbardziej dotkniętym krajem świata, po USA, Brazylii i Indiach

grz/ polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie