Koronawirus - Warszawa. "W szpitalach brakuje miejsc". Trzaskowski proponuje rozwiązanie

Polska
Koronawirus - Warszawa. "W szpitalach brakuje miejsc". Trzaskowski proponuje rozwiązanie
PAP/Paweł Supernak
Warszawa proponuje przekształcenie budynku w szpital polowy

"W szpitalach brakuje miejsc. Przygotowujemy dodatkowe rozwiązania, które są potrzebne - i to na już" - napisał na Twitterze prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. Miasto proponuje, by budynek po szkole podstawowej przekształcić w "szpital polowy" lub "izolatorium".

"Warszawa jest gotowa pomagać w walce z koronawirusem. Proponujemy budynek przy ul. Paska 10 na szpital polowy lub izolatorium. Budynek jest gotowy do użytku od zaraz" - napisał na Twitterze prezydent Warszawy.

 

ZOBACZ: Rząd rozważał dodatkowy dzień wolny we Wszystkich Świętych. Jest decyzja

 

Aktualnie budynek na warszawskim Żoliborzu jest nieużywany, trwają tam przygotowania do prac remontowych. Do września 2020 r. działała tam Szkoła Podstawowa Specjalna nr 155 oraz Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy. Teraz placówka działa przy ul. Zakroczymskiej.

"Wykorzystanie budynku nie wpłynęłoby więc na jego działalność ani komfort jego podopiecznych" - zapewnił Rafał Trzaskowski.

Szpital tymczasowy na Stadionie Narodowym

W poniedziałek odnotowano 7482 nowych przypadków zakażeń koronawirusem. Z powodu COVID-19 zmarło 5 osób, natomiast z powodu współistnienia choroby z innymi schorzeniami 36 osób. Od początku pandemii w Polsce odnotowano 183 248 przypadków zakażenia i 3614 zgonów. W ciągu doby wykonano ponad 36 tys. testów. Najwięcej nowych zakażeń wykryto w Małopolsce (1201) i na Mazowszu (849).

 

ZOBACZ: "Musimy myśleć o czarnych scenariuszach". Szpital tymczasowy na Stadionie Narodowym [OGLĄDAJ]

 

Pierwszy szpital tymczasowy dla chorych na COVID-19 powstaje na Stadionie Narodowym w Warszawie. Będzie mieścił 500 łóżek, z czego 50 łóżek OIOM-owych. - Jesteśmy w bardzo poważnym momencie pandemii. Mamy dziennie 8, 9 tys. zachorowań. To nie jest tylko statystyka - powiedział podczas konferencji w poniedziałek koordynator działań związanych z powstaniem szpitala, szef KPRM Michał Dworczyk.

 

Podobne szpitale tymczasowe mają powstać również w innych miastach wojewódzkich. Minister Adam Niedzielski zapowiedział zmiany w szpitalach, które mają na celu "podwojenie liczby łóżek covidowych". Chodzi m.in. o przekształcenie oddziałów internistycznych w szpitalach wojewódzkich na potrzeby walki z koronawirusem. Do walki z pandemią mają zostać również włączone szpitale prywatne. Niedzielski zapowiedział również zmianę warunków kwarantannowania oraz dodatki dla medyków.

bas/ polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie