Prezydent: Trójmorze może być kluczowe podczas walki z koronawirusem

Biznes
Prezydent: Trójmorze może być kluczowe podczas walki z koronawirusem
PAP/Igor Smirnow
Andrzej Duda podczas szczytu Trójmorza w Estonii

- Region Trójmorza może odegrać znaczną rolę w przezwyciężaniu kryzysu spowodowanego pandemia koronawirusa – ocenił prezydent Andrzej Duda. Dodał, że znaczenie polityczne i gospodarcze tej inicjatywy w Unii Europejskiej wciąż rośnie. - Pandemia pokazała coraz większa potrzebę wszelkiego rodzaju rozwiązań cyfrowych - uznała polska głowa państwa.

Andrzej Duda, który wziął udział w szczycie Trójmorza w poniedziałek w Tallinnie, zwrócił uwagę na zmiany polityczne i gospodarcze, jakie zaszły od początku tej inicjatywy w roku 2015.

 

- Od czasu brexitu wpływ regionu na sprawy gospodarczy Unii Europejskiej znacząco się zwiększył. Obecnie kraje Trójmorza to 29 procent terytorium Unii, 25 procent populacji; region generuje 19 procent całkowitego PKB – wyliczał prezydent Polski.

 

Duda o "coraz większej potrzebie" cyfrowych rozwiązań

 

Zapewnił, że "inicjatywa Trójmorza pozostanie aktywa i będzie odgrywała wiodącą rolę, jeżeli chodzi o region, ale także oś północ-południe Europy".

 

- Wszystkich nas dotknęła pandemia. Region Trójmorza z wykwalifikowaną siłą roboczą, ale też polepszoną infrastrukturą może odgrywać bardzo ważną rolę w tworzeniu nowych łańcuchów dostaw i w przezwyciężaniu kryzysu – powiedział.

 

ZOBACZ: Handel w niedziele zostanie przywrócony? Pomysł popiera Porozumienie

 

Duda dodał, że drogą do rozwoju gospodarczego jest ściślejsze powiązanie krajów inicjatywy, czemu sprzyja MFW, nazwany przez prezydenta "ważnym sojusznikiem tej inicjatywy".

 

- Pandemia pokazała coraz większa potrzebę wszelkiego rodzaju rozwiązań cyfrowych – powiedział prezydent Duda, według którego kraje Trójmorza mają potrzebny do tego potencjał. Zwrócił uwagę na zaawansowanie Estonii we wprowadzaniu tego typu rozwiązań.

 

Prezydent: ważne fundusze narodowe, ale i sektor prywatny

 

Zauważył, że "w czasach pandemii ważna jest również rozrywka cyfrowa", która pozwala korzystać z oferty rozrywkowej bez wychodzenia z domu i przy zachowaniu zaostrzonych zasad higieny.

 

Podkreślił, że - obok funduszy narodowych – duże znaczenie mają prywatni inwestorzy. - Dlatego stworzyliśmy narzędzia komercyjne. Forum biznesowe Trójmorza to platforma dla przedstawicieli biznesu – dodał.

 

Przypomniał utworzenie giełdowego indeksu Europy Środkowowschodniej CEEplus, który zrzesza rynki kapitałowe regionu, oraz rady biznesowej Trójmorza, która "promuje interesy naszego region w skali globalnej".

 

ZOBACZ: Polsatnews.pl: wsparcie od państwa tylko dla firm przestrzegających obostrzeń sanitarnych

 

Za jedno z największych osiągnięć Andrzej Duda uznał założenie w 2019 r. Funduszu Inwestycyjnego Inicjatywy Trójmorza.

 

- Decyzja Estonii Łotwy, Węgier, Bułgarii, Litwy, Słowenii Chorwacji i Stanów Zjednoczonych, aby dołączyć do tego funduszu, to najlepsze potwierdzenie słuszności tej idei – podkreślił.

 

Andrzej Duda spotkał się także z prezydent Estonii Kersti Kaljulaid. Rozmowa dotyczyła bezpieczeństwa regionalnego, Białorusi, budżetu UE, Inicjatywy Trójmorza i sytuacji związanej z pandemią - poinformował szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski.

 

1,4 mld warta jest polsko-estońska wymiana handlowa

 

Ostaniem punktem jednodniowej wizyty w prezydenta w Tallinie była ceremonia otwarcia Polsko-Estońskiej Izby Gospodarczej. Prezydent podkreślił, że aktywność izb gospodarczych jest komplementarna wobec pracy organów administracji.

 

- Izby jednak mają tę specyfikę a zarazem przewagę nad organami państwa, że są inicjatywami oddolnymi w najlepszy z możliwych sposobów odnoszącymi się do problemów biznesowej rzeczywistości - stwierdził.

 

Uznał ponadto, że Polsko-Estońska Izba Gospodarcza w istotnym stopniu wzmocni dynamikę handlowo-inwestycyjną pomiędzy naszymi krajami.

 

Zaznaczył, że wartość polsko-estońskiej wymiany handlowej to 1,4 mld euro, jednak potencjał tej współpracy w ogromnym stopniu pozostaje niewykorzystany.

 

- Polska jako największa gospodarka w regionie nordyckim i Trójmorza może stanowić dla Estonii wehikuł dla wspólnych projektów ekonomicznych - ocenił Duda.

 

Duda: Polska i Estonia bliskimi sojusznikami ws. bezpieczeństwa

 

Zaznaczył, że Polska z dużym uznaniem patrzy na estońskie dokonania w dziedzinie cyfryzacji.

 

- Niech dowodem naszej otwartości na estońskie wzorce będzie fakt, że od przyszłego roku Polska zaimplementuje tzw. estoński CIT czyli nowoczesną, proinwestycyjną, prorozwojową i przyjazną przedsiębiorcom formułę opodatkowania - powiedział prezydent.

 

Wyraził przekonanie, że również Estończycy znaleźli by w Polsce ciekawe wzorce warte zastosowania i wykorzystania.

 

ZOBACZ: Prezydent Andrzej Duda odsłonił w Kijowie pomnik Anny Walentynowicz

 

Prezydent dodał, że Polska i Estonia pozostają też bliskimi sojusznikami w obszarze bezpieczeństwa, podobnie postrzegają zagrożenia na wschodniej flance NATO i rozumieją konieczność wzmacniania zdolności NATO do obrony i odstraszani w tym regionie.

 

Oba kraje, podkreślił prezydent, angażują się w projekty wspierające wielowymiarową integrację regionalną i budowę ekonomicznych zależności na osi północ-południe. Jak mówił, Polska i Estonia są stoją na stanowisku, że "nie ma alternatywy dla ścisłej współpracy w sektorach energetycznym, telekomunikacyjnym, infrastrukturalnym czy ekonomiczno-finansowym".

 

"Razem z naszymi estońskimi partnerami jesteśmy przekonani, że Inicjatywa Trójmorza przy szerokim zaangażowaniu kapitału prywatnego w tym spółek polskich i estońskich może być jedną z odpowiedzi na wyzwanie, jakim jest dziś konieczność zwiększenia bezpieczeństwa i prosperity w naszym regionie" - powiedział Duda.

 

Zdalne spotkanie przywódców

 

Z powodu sytuacji pandemicznej spotkanie przedstawicieli państw Trójmorza (Polski, Litwy, Łotwy, Estonii, Chorwacji, Czech, Słowacji, Węgier, Austrii, Bułgarii, Rumunii i Słowenii) ma w większości charakter zdalny.

 

Do stolicy Estonii, poza polskim prezydentem, przyjechał prezydent Bułgarii Rumen Radew. Prezydenci i przedstawiciele pozostałych krajów Inicjatywy Trójmorza uczestniczą w spotkaniu przez internet.

wka/ PAP, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie