Nie żyje Stanisław Kogut. Były senator miał 66 lat

Polska
Nie żyje Stanisław Kogut. Były senator miał 66 lat
Polsat News
Stanisław Kogut miał 67 lat

"Nie żyje Stanisław Kogut, były senator. Wieczne odpoczywanie racz mu dać Panie" - poinformował na Twitterze Bartłomiej Orzeł, pełnomocnik premiera Mateusza Morawieckiego ds. programu Czyste Powietrze. Kogut przebywał w szpitalu w Gorlicach. Z nieoficjalnych informacji wynika, że potwierdzono u niego zakażenie koronawirusem. Pod koniec października skończyłby 67 lat.

Informację o tym, że Stanisław Kogut chorował na COVID-19 podał portal miastoNS. O śmierci b. senator Bartłomiej Orzeł poinformował za pośrednictwem Twittera.

Informację o śmierci b. senatora PiS potwierdził PAP Wiktor Durlak, senator PiS z okręgu nowosądeckiego, znajomy Stanisława Koguta. Przyznał, że informację uzyskał od rodziny zmarłego.

 

Wideo: nie żyje Stanisław Kogut

  

Senator czterech kadencji

Kogut od 1990 do 1998 był radnym gminy Grybów, następnie do 2005 zasiadał w sejmiku małopolskim I i II kadencji, od 2002 jako wiceprzewodniczący.

 

ZOBACZ: "Polski Produkt Przyszłości". Na zwycięzców konkursu czeka 600 tys. złotych

 

W wyborach parlamentarnych w 1993 bez powodzenia kandydował do Sejmu z listy NSZZ "Solidarność", a w wyborach w 2001 z listy Akcji Wyborczej Solidarność Prawicy, która nie uzyskała mandatów.

 

W wyborach w 2005 został wybrany na senatora VI kadencji z ramienia PiS w okręgu nowosądeckim. Mandat uzyskiwał ponownie w trzech następnych wyborach - w 2007, 2011 i 2015 r.

Zarzuty korupcyjne

19 grudnia 2017 z Prokuratury Krajowej na wniosek CBA wpłynął wniosek o uchylenie immunitetu polityka w związku z zamiarem przedstawienia mu zarzutów korupcyjnych. Tego samego dnia władze PiS podjęły decyzję o zawieszeniu go w prawach członka ugrupowania. Senator zaprzeczył stawianym zarzutom i oświadczył, że sam się zrzeknie immunitetu. Zrezygnował następnie z funkcji przewodniczącego senackiej Komisji Infrastruktury, a 21 grudnia został z niej odwołany.

 

ZOBACZ: Senator Kogut prosi o wybaczenie. "Wrodzona impulsywność często brała górę nad zdrowym osądem"

 

20 stycznia 2018 został senatorem niezrzeszonym. Senatorowie nie zgodzili się na zatrzymanie i tymczasowe aresztowanie - senator stawił się na przesłuchanie w prokuraturze, po którym zastosowano wobec niego poręczenie majątkowe w wysokości 600 tys. zł.

 

W wyborach w 2019 kandydował jako niezależny, nie uzyskując reelekcji i od listopada 2019 przestał chronić go immunitet. W styczniu 2020 wraz z synem został zatrzymany przez CBA. Mężczyznom zostały postawione nowe zarzuty w śledztwie dotyczącym wielomilionowych łapówek.

bas/ polsatnews.pl, miastons.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie